Wpis z mikrobloga

  • 1
Witam wszystkich obserwujących tag #fotografia.

Zastanawiam się ostatnio nad kupnem telefoto 150-600mm. Rozważam Tamrona G2 i Sigmę Sport, ale bardziej skłaniam się ku Tamronowi, ze względu na cenę i wagę. Zastanawiam się jak się sprawy mają z ostrością i stabilizacją tych obiektywów. W Tamronie, z tego co wiem, stabilizacja "skacze" - w 70-300 trochę mnie to irytuje. Czy w Sigmie też tak to działa? Czy ktoś z Was miał do czynienia z oboma obiektywami i może je porównać?

@trzeci, @szczurek_be: Wołam Was bo wiem, że jeden z Was używa Tamrona, a drugi Sigmy. Jak je oceniacie? Czy wiedząc to co o nich wiecie ponownie byście je kupili? Dlaczego tak? Dlaczego nie?
  • 4
  • Odpowiedz
@sedros: Ja bym nie kupował Tamrona ze względu na:
- (dla Nikona) nie zapisuje poprawnie obiektywu w metadanych, przez co portale typu 500px czy nawet Lightroom nie rozpoznają automatycznie szkła
- Z ostrością jest różnie, 600mm jest dużo słabsze niż 500mm (czy nawet 550mm), ale to pewno domena wszystkich tele.
- Czasem front-fokusuje

Ogólnie to polecam udać się do sklepu jakiegoś i przetestować szkło przed zakupem (Sigma, albo Tamron)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@trzeci: Zapisywanie metadanych nie wydaje mi się ważne, natomiast co do ostrości to widziałem opinie, że Sigma na 600 mm jest wyraźnie ostrzejsza niż przy mniejszych ogniskowych, a to wydaje mi się ważne bo taki obiektyw kupuje się raczej dla górnego zakresu ogniskowych. Myślałeś co zamiast tego Tamrona byś wziął? Próbowałeś go kalibrować? Pamiętam, że kiedyś rozmawialiśmy o Tap-in Console.
  • Odpowiedz
@sedros: Tak, ale jeszcze nie skalibrowałem go. Nie udało mi się zrobić powtarzalny test który sugeruje front/back focusing. Wszystkie fotki strzelam z ręki, więc część może być zwyczajnie poruszona.
Nie wiem czy różnica między Tamronem a Sigmą jest większa niż między dobrym a złym egzemplarzem z jednej firmy - więc stawiam na testowanie jak masz możliwość.
Obczaj, może ktoś z Twojej miejscowości ma takie szkło.
  • Odpowiedz
@sedros: Nie mam doswiadczenia z Tamronem, co moge powiedziec o Sigmie Sport : wystarczajaco ostra na 600 i pelnym otworze, stabilizacja bardzo lekko skacze czasami lecz nie przeszkadza mi to, jest ciezka, po 3 godzinach spaceru odczuwam to ale sa na to sposoby, np monopod i sprzet na ramie, ogolnie jestem bardzo zadowolony, dodatkowym atutem jest kalibracja za pomoca stacji dokujacej, pomaga to ustabilizowac precyzyjna ostrosc na roznych dlugosciach, stabilizacja mogla
  • Odpowiedz