Wpis z mikrobloga

Muzyczne mireczki, ok. pół roku temu zacząłem grać na klawiszach (na pianino póki co mnie nie stać ( ͡° ʖ̯ ͡°)) no i coś tam potrafię zagrać, ale nie bieżąco z nut. Po prostu trochę czasu zajmuje mi odnalezienie klawisza, nie mogę bez patrzenia ich znaleźć. Robię to tak, że najpierw patrzę na nuty i wystukuję z nich melodię aż będę ją znał na pamięć. Czy moja strategia jest dobra jeśli chcę się nauczyć grać z nut? Jak też ogarnąć linijkę basową i wiolinową na raz? Macie jakieś rady?
#pianino #fortepian
  • 10
@Wokawonsky no to wydrukuj sobie etiudy, z trojdziwiekami, jakieś wariacje potem. Zacznij od prostych etiud, c-dur np na poczatku. Rozbieżną i równoległą. To są takie utwory do ćwiczeń, osłuchania sie i są przewidywalne- więc pomagają w nauce, zapamietaniu danych dziwiekow. Je najszybciej można grać bez patrzenia
@Wokawonsky bardzo dobrze na zgranie rak działają gamy i "wlazł kotek na płotek". Co do klawiszy, to po pewnym czasie będziesz już miał odpowiednio pamięć mięśniową wyrobioną i będziesz w miarę płynnie czytał nuty. Tylko nie oczekuj że zagrasz etiudę rewolucyjna za pierwszym razem, bo przy każdym trudniejszym utworze i tak trzeba go sobie rozbijać na mniejsze elementy i je ćwiczyć.