Wpis z mikrobloga

Wędrując po górach niejednokrotnie można napotkać rzadkie, czasem wręcz osobliwe ciekawostki historyczne. Jedną z nich są bez wątpienia góralskie swastyki, które na przełomie XIX i XX wieku były powszechnie używane w Tatrach i na Podhalu. Po dziś dzień można je tam odnaleźć. Dobrą okazją do zgłębienia ich genezy oraz celu ich występowania, jest wejście na Kościelec, którego charakterystyczna piramida wznosi się ponad Dolinę Gąsienicową, niemal jak alpejski Matterhorn. Na jego zboczach od ponad wieku stoi bowiem głaz, w którym wykuty jest ten pradawny symbol o wypaczonym później przez III Rzeszę Niemiecką znaczeniu. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z opisującym to wszystko artykułem oraz dziękuję wszystkim wykopującym!

Link do znaleziska: Góralskie swastyki oraz Kościelec - tatrzański Matterhorn

Poniżej wołam osoby, które wyraziły chęć otrzymywania powiadomień o nowych wpisach. Jeśli ktoś chciałby dopisać się do listy, proszę o zostawienie plusa przy przeznaczonym do tego komentarzu pod niniejszym wpisem. Zachęcam również do obserwacji pierwszego tagu, którym opatrzone zostało linkowane znalezisko (tag autorski).

P.....l - Wędrując po górach niejednokrotnie można napotkać rzadkie, czasem wręcz oso...

źródło: comment_ibQc6iMjkBrv9SJlSzcmk6DJTUBvDEUb.jpg

Pobierz
  • 44
  • Odpowiedz
@Permanent-Travel ale co to znaczy wypaczone, swastyka stała się symbolem udręki i ludobójstwa.
Teraz znów niektórzy chcą ja uważać za symbol szczęścia, czyli niejako zapomnieć o przeszłości, czyli nie odrobić żadnej lekcji, która historia nam dała.
Ja tej fascynacji nie rozumiem.
  • Odpowiedz
@Hank85: Tu nie chodzi o żadną fascynację, tylko pokazanie, że wcześniej korzystano z tego symbolu zupełnie inaczej - tak, aby osoby napotykające je dzisiaj w Tatrach i na Podhalu nie sądziły błędnie, że górale hołdują chorej, nazistowskiej ideologii.
  • Odpowiedz
@Leshak: ale zmienilo sie jego znaczenie w naszy kregu kulturowym, jak uwazasz inaczej to walnij sobie swastyke na scianie domu, albo zrob sobie tatuaz na plecach.

Robienie szumu wokol jakiegos typa, co nie mial nic lepszego do roboty, jak lazic po gorach, wykuwac swastyki i okraszac je sentencja lacinska jest troche smieszne, tak jak doszukiwanie sie w tym jakiegos glebszego przeslania.
Ot taki XIXw instagram.
  • Odpowiedz
  • 4
@Hank85 dla.jednych zmienilo sie znaczenie, dla.innych nie. Dodatkowo to jest ciekawostka, a nie.robienie szumu xD takie dowalanie sie do znaleziska bo S W A S T Y K A bez zapoznania sie z jego trescia xD
  • Odpowiedz
@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: moze byc legalne, ale robisz w ten sposob niedzwiedzia przysluge Polakom i raczej nie zachecasz normalnych ludzi ktorzy, byc moze znalezliby sobie w wiarach/zwyczajach przodkow cos dla siebie.
Jest duzo roznych symboli, ktore mozna sobie czcic, dlaczego musicie brac taki jest dla mnie zagadka, moze poprostu bardziej chodzi o jakas internetowa atencje i wiare w przynaleznosc do jakiejs "tajnej" sekty. No ale to sa zabawy dla dzieci, malych i duzych.
  • Odpowiedz
moze byc legalne


@Hank85: Jest legalne.

Nie możesz tylko używać swastyki w takim kontekście, w jakim używali jej niemieccy naziści.

robisz w ten sposob niedzwiedzia przysluge Polakom


W jaki sposób?

Przypominanie o prawdziwym znaczeniu starożytnych symboli oznacza promocję nienawiści rasowej i ludobójstwa?

Tak myśląc, należy również uznać, że nie wolno używać pentagramu, bo he, he Szatan zza rogu wyskoczy, a niezlinczowanie jakiegoś Ruska w koszuli z sierpem i młotem
MannazIsazRaidoKaunanOthala - > moze byc legalne

@Hank85: Jest legalne.

Nie moż...

źródło: comment_Shwfd9FQkc1XFYRgZ7RQzbuCXGXDtT6j.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala: Ciekawe, szanuje Twoje argumenty.
Staram sie byc realista, dla mnie problem jest tego rodzaju, ze obierajac swastyke za swoj znak bedziesz kojarzony z ludobojstwem. Swastyka kojarzy sie jednoznacznie, historii nie zmienisz. I skoro Niemcy sobie ten znak zawlaszczyli to niech teraz sobie z nim zyja i niech bedzie kojarzony tylko z nimi.
  • Odpowiedz
@Hank85: Przepraszam, jakiej lekcji nie odrabia się odkłamując swastykę?

jak uwazasz inaczej to walnij sobie swastyke na scianie domu, albo zrob sobie tatuaz na plecach.

Znam kilka osób z takimi tatuażami i żadna z nich nie jest nazistą.

Swastyka kojarzy sie jednoznacznie, historii nie zmienisz. I skoro Niemcy sobie ten znak zawlaszczyli to niech teraz sobie z nim zyja i niech bedzie kojarzony tylko z nimi.

Tak postępuje ktoś bierny wobec
  • Odpowiedz