Wpis z mikrobloga

Poczytałem sobie trochę o tym glucie intela i czemu zdecydowali się pozbyć luta, i prawdę mówiąc wcale im się nie dziwie.
Lut by się połamał pod stresem temperaturowym w ich procesorach, w których rózne sekcje cpu pracują z różną intensywnością niż inne np integra GPU a rdzenie CPU, powodowałoby to nierównomierne rozszerzanie się luta, bo różne jego sekcje by pochłaniały inną ilość ciepła i by zwyczajnie popękał po roku użytkowania.
Tu na obrazku jest pokazane intesywność pracy różnych części procesora intela.
To by tłumaczyło też dlaczego cpu intela są mocniejsze w jednowątkowości i dlaczego AMD idzie w wielowątkowość więcej rdzeni i dlaczego CPU amd nie mają wbudowanego GPU (oprócz tych modeli z vegą).
Ciekawe tylko jak długo ryzeny z gpu pociągną w komputerze z kartą graficzną, jeżeli APU nie będzie w pełni wykorzystywane to będzie wyglądało pewnie jak w procesorach intela, chyba że mają gluta to nic by im nie groziło.
#pcmasterrace #intel #amd #komputery
Pobierz N.....y - Poczytałem sobie trochę o tym glucie intela i czemu zdecydowali się pozbyć ...
źródło: comment_LQ4UQjZtFzY8dc7gxmVDbuvNVra4zDRt.jpg
  • 19
@tokontojestpowazne: Na to wpływ miała UE, która zabroniła używania lutów z domieszką ołowiu:
https://www.politico.eu/article/amd-and-intel-get-inside-commission-ban-on-lead-solder/
Pewnie jakieś dodatkowe regulacje wypłynęły, ceny się zmieniły i tyle. :P
Możliwe też że intel widząc ludzi, że podkręcają procesory zdecydowało się na ten krok ze względu na jeszcze większą dysproporcje w pracy sektorów procesra na płytce.
Muszę sprostować pare rzeczy:

@PortalZeSmiesznymiObrazkami: Nie ma lutów, które by wytrzymały takie obciążenia temperaturowe, które dałoby się zalutować na płytce procesora bez uszkodzenia go, stopy lutów się zwyczajnie nie kleją z miedzią i krzemem i jest tylko jeden pierwiastek, który to może zrobić. AMD stosuje Indium, a nawet oni nie chcą go dać do APU z tego samego powodu co intel, a z nim wiążą się nie tylko koszta samego metalu,
@tokontojestpowazne: Im mniejsza płytka krzemowa tym możliwość powstania mikro-pęknięć i dziur lutu na tej płytce jest znacznie wyższa. Sandy bridge miał bardzo dużą płytkę w porównaniu do takiego coffelake.
Taki 2500k miał 216 mm kwadratowych, 8700k ma 149 mm2.
@Nedkely Ja sie kiedyś strasznie wkurzylem o te gluty. Ale teraz ostatecznie i tak istotniejsze jest dla mnie czy procesor jest wydajny, i na tyle trzyma temp, że nie zrzuca taktowan. Traktuje to jako normalna konsekwencje w optymalizacji masowej produkcji.
Lut by się połamał pod stresem temperaturowym w ich procesorach, w których rózne sekcje cpu pracują z różną intensywnością


@Nedkely: Dlatego dają niskiej jakości pastę? xD
@Raffael: Właśnie różnica temperatur wynika z mniejszej odległości płytki krzemowej do IHS'u po odkrojeniu kleju.
Jeżeli wymienisz TIM na płynny metal to rożnica będzie gigantyczna, ale problem polega na tym że większość z nich składa się z metali, których nie powinieneś kłaść na płytke krzemową.
Gal który się skrystalizuje na krzemie i będzie z nim reagował chemiczne no i Ind, który z nim reaguje tak czy siak, jak po dwóch latach