Wpis z mikrobloga

@dkm17 popełnił film na temat ilości przetwarzanych danych dla nauki i jak bardzo jest to kosztowne i wymagające.

No i mamy kryptowaluty, których wykopanie pochłania ogromną ilość energii .
Tak na prawdę, w dużym uproszczenie, aby zdobyć kryptowalutę wykonuje się jakieś nic nie znaczące obliczenia (a przynajmniej tak jest oficjalnie).Dlaczego tak dużej mocy obliczeniowej nie spożytkować na analizowanie danych naukowych, łamania szyfrów, odszyfrowywanie danych?

#caishenpyta #caishena #bitcoin #kryptowaluty #informatyka #technologia #nauka
Caishen - @dkm17 popełnił film na temat ilości przetwarzanych danych dla nauki i jak ...
  • 14
@Caishen: A po co było marnować tyle pieniędzy na postawienie flagi na księżycu? Ile by za to można było badań naukowych zasponsorować i wrzucić w rozwój technolo... Oh wait.

Ja patrzę na to z tej strony, że w naszych czasach niewydolny system bankowy, który zwiększa koszty właściwie to wszystkiego może hamować na swój sposób rozwój nauki. Być może distributed ledger to klucz do dalszego rozwoju.
@Caishen: Budowa CERN wyniosła

4,6 miliarda CHF całkowitego kosztu akceleratora

1,1 miliarda CHF całkowitego udziału CERN w eksperymencie

0,26 miliarda CHF całkowity udział w przetwarzaniu danych


I jakie profity z tego mamy? Podasz chociaż jeden realny przykład? Uszczęśliwianie ludzi na siłę już było, i nigdy nie przyniosło pożytku. Twoje teorie o badaniach naukowych lepszych od bitcoina można włożyć pomiędzy zapomogi dla niepełnosprawnych, wyższe pensje dla ratowników medycznych i pomoc dla biednych
@rysiekryszardziom: Statki handlowe w XVI wieku, maszyna parowa, elektryczność, manufaktury, fabryki, samochody, samoloty, internet, smartfony - to wynalazki stworzone przez wolnorynkowców w celu maksymalizacji zysku. Co stworzyły próby uszczęśliwienia ludzi na siłę? Kołchozy? PGRy?
@SHA256_NSABACKDOOR_SATOSHI_CIA: w CERNie powstała pierwsza sieć web np. Dzięki nim możemy tu dyskutować. Kto wie co przyniosą następne badania?

Być może distributed ledger to klucz do dalszego rozwoju.

@rosiv: też skłaniam się właśnie w tę stronę. Jest tyle niewykorzystanych zasobów. Na przykład mój pc zużywa tylko 15% mocy obliczeniowej procesora w tym momencie.

Bo ktoś za tę moc obliczeniową musi zapłacić.

@SHA256_NSABACKDOOR_SATOSHI_CIA: jestem właśnie ciekaw czy nie taniej by
@rysiekryszardziom: Myślę że nowy procesor Qualcomma, ekran dotykowy Appla, metoda analizy big data Facebooka, czy machine learning Google DeepMind są bardziej uzasadnione ekonomicznie i w perspektywie 50 lat przydadzą się ludzkości bardziej niż CERN. Kierunek dyktowany przez wolny rynek, ludzką chciwość i chęć gromadzenia kapitału zawsze jest bardziej efektywny niż ten ustalony przez np. ministra w rządzie albo profesora na uniwersytecie. Zobacz, to co robili Hernan Cortez i Francisco Pizarro było
: wdrożenie takiego typu wydobycia wymuszającego analizowanie danych naukowych wymagało by centralnego sterowania taką kryptowalutą co by było zaprzeczeniem całej idei kryptowalut


@Drakii: Ekhem. Poczytaj o Gridcoinie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jest tyle niewykorzystanych zasobów. Na przykład mój pc zużywa tylko 15% mocy obliczeniowej procesora w tym momencie.


@Caishen: Jeśli chcesz przysłużyć się nauce to BOINC jest odpowiedzią na twoje potrzeby. Jak chcesz dostać za to