Wpis z mikrobloga

#technologia #sruba #mechanika mam pytanie mam śrubę która muszę dokręcić z określonym momentem. Badam szczelinę po dokręceniu detalu. Jak wpływa grubość i średnica podkładki na tą szczelinę. Spotkałem się z opinią że grubość nie ma znaczenia tylko fi bo siła rozkłada się na większej powierzchni. Jak to jest.
  • 6
Spotkałem się z opinią że grubość nie ma znaczenia tylko fi bo siła rozkłada się na większej powierzchni. Jak to jest.


@cubus92: to jest dość logiczne, ale tylko do momentu, gdy poruszamy się w średnicach porównywalnych albo niewiele większych od łba śruby. Jeśli nakrętka mocno wystaje na boki, to może już wchodzić w grę jej deformacja i wtedy grubość (i idąca za nią sztywność) już też ma znaczenie.
ść logiczne, ale tylko do momentu, gdy poruszamy się w średnicach porównywalnych albo niewiele


@Jarek_P: no właśnie dlatego nie mogłem się zgodzić z tą opinią bo podkładka jest kilka razy większa niż łeb śruby. Dzięki bardzo !
@Jarek_P: a to jeszcze zapytam o jedną rzecz, poprzednia śruba miała oznaczenia wytrzymałościowe na łbie 8.8. Kolejną którą zdobyłem ma 5.8. Jak to wpływa na pomiar. Czy śruba będzie się bardziej "wyciągać". Dodam, że moment jest niewielki dla śruby M6 x 40 to 10 Nm