Wpis z mikrobloga

Jeżeli faktycznie PiSowskie KRS i nowa Izba Dyscyplinarna SN ukarzą sędziów za krytykowanie (jedynej słusznej) Partii, to przybliżą nas do oceny reform przez ETPCz. Trybunał, również w sprawie o dyscyplinarkę, zakwestionował już skład odpowiednika KRS w Portugalii. Na ten wyrok powołuje się Komisja Europejska w swoich zaleceniach:

25.   Z tego też powodu w państwach członkowskich, w których utworzono Radę Sądownictwa, jej niezależność jest szczególnie istotna, gdyż pozwala unikać wywierania nadmiernego wpływu przez rząd lub Parlament na niezawisłość sędziów. Przykładowo w kontekście postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom przeprowadzanych przez Radę Sądownictwa Europejski Trybunał Praw Człowieka zakwestionował poziom wpływu władzy ustawodawczej lub wykonawczej, zważywszy na fakt, że Rada Sądownictwa składała się z członków wybieranych bezpośrednio przez organy władzy ustawodawczej lub wykonawczej (20). Z tych samych względów w ugruntowanych standardach europejskich, w szczególności w rekomendacji Komitetu Ministrów Rady Europy z 2010 r., stwierdza się, że „[Rada Sądownictwa] powinna być złożona co najmniej w połowie z sędziów, wybranych przez ich przedstawicieli spośród sędziów wszystkich szczebli i z poszanowaniem zasady pluralizmu wewnątrz wymiaru sprawiedliwości” (21). Organizacja systemu wymiaru sprawiedliwości, obejmująca ewentualne utworzenie Rady Sądownictwa, leży w gestii państw członkowskich. Kiedy jednak taka Rada Sądownictwa zostaje utworzona, jak miało to miejsce w Polsce, jej niezależność musi być zagwarantowana zgodnie z europejskimi standardami.


Ponadto PiS naruszy wolność wyrażania opinii, jak Węgry w sprawie Baka:

Tymczasem, według Trybunału sędziowie i urzędnicy publiczni nie są automatycznie pozbawieni gwarancji ochronnych przewidzianych w EKPC” – wyjaśnia Marcin Szwed, prawnik HFPC. Do naruszenia art. 10 doszło natomiast z tego powodu, że według ETPC główną przyczyną, dla której A. Baka został usunięty z pozycji prezesa SN były jego krytyczne wypowiedzi pod adresem reform sądownictwa wprowadzanych przez rząd Viktora Orbana. Trybunał zasądził od rządu węgierskiego na rzecz skarżącego łącznie 100 tys. EUR.


#prawo #polityka #krs #bekazpisu #tklive #neuropa #komisjaeuropejska #etpcz #europa
  • 2