Wpis z mikrobloga

KATASTROFA W ABERFAN - DZIEŃ, W KTÓRYM ZGINĘŁY WSZYSTKIE DZIECI

21 października 1966 roku w Aberfan zginęło 116 dzieci, żywcem pogrzebanych w szkole. W ciągu kilku minut życie straciło całe najmłodsze pokolenie walijskiej wioski.

Tego pamiętnego dnia dzieci w miejscowej szkole Pantglas Junior School rozpoczęły lekcje o 9 rano. O 9:15, chwilę po tym, jak wszyscy zasiedli w ławkach, na budynek szkoły obsunęła się lawina 150 000 ton rozmokniętej gleby. Cała szkoła została pogrzebana pod obsuwiskiem, które nastąpiło na skutek prac górniczych dokonywanych w tych okolicach.

W budynku przebywało wówczas aż 116 dzieci - niemal wszyscy najmłodsi z okolicy. Poza nimi życie w zasypanej szkole straciło 28 nauczycieli i pracowników. Pierwszy minister Carwyn Jones powiedział, że "dzień katastrofy był jednym z najczarniejszych w całej historii nowoczesnej Walii".

Katastrofa była następstwem prac górniczych na terenie sąsiadującym ze szkołą. W efekcie rutynowego procesu prowadzonego przez lata, spiętrzyły się tam olbrzymie masywy gleby i gliny. Po kilku dniach ulewnych deszczy, nasyp załamał się, a olbrzymia masa ruszyła w dół zbocza. Była to tak wielka ilość gleby, że uderzyła z siłą tsunami i pogrzebała doszczętnie budynek szkoły oraz kilka pobliskich domów, wdzierając się przez okna do wnętrz. Wiele osób zginęło natychmiast, inne umierały przez uduszenie.

Kilkoro dzieci, które udało się uratować, bo nie znajdowały się w budynku szkoły, cierpiało z powodu stresu pourazowego jeszcze przez wiele lat. 8-letni wówczas Jeff Edwards przez ponad 2 godziny leżał zagrzebany w ziemi z twarzą przyciśniętą do twarzy koleżanki, która zmarła w wyniku uderzenia. Dziś 58-letni, mężczyzna twierdzi, że ciągle miewa koszmary i epizody depresyjne w wyniku katastrofy.

Szefowie kopalni doskonale wiedzieli o ryzyku osunięcia się ziemi. Władze lokalne już w 1963 roku wyrażały zaniepokojenie z powodu obecności składowisk nad szkołą podstawową, to kierownictwo NCB (państwowa spółka węglowa) w tym regionie ignorowało ten temat. Nie zrobiono nic, aby zapobiec tragedii, a mimo to nikt nigdy nie stanął przed sądem. Nikt też nie stracił pracy.

Na zdjęciu:
Miejsce katastrofy tuż po tragedii.

#wmrokuhistorii #historia #europa #katastrofa #walia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
w-mroku-historii - KATASTROFA W ABERFAN - DZIEŃ, W KTÓRYM ZGINĘŁY WSZYSTKIE DZIECI

...

źródło: comment_Qwq0fS49dtesp5kdTUCZoRTXRlYYRbYu.jpg

Pobierz
  • 33
@KubaGrom: Zgadza się, na dodatek ruchy zwiastujące zejście osuwiska zaobserwowano już na długie godziny przed jego zejściem...

Dla zainteresowanych polecam podcast na ten temat nagrany przez Missed in History Class, do znalezienia na ich stronie (nie podam linka, bo piszę z telefonu). Opowiadają o dokładnych przyczynach niestabilności hałdy, o tym dlaczego nic z tym nie zrobiono oraz jakie były konsekwencje tych wydarzeń.
@w-mroku-historii: Warto było by dodać, że następstwem tej katastrofy było powstanie Health and Safety at Work act 1974. Tyle lat od katastrofy zajęło przeanalizowaniu dostępnych materiałów i raportów, na podstawie których sporządzono akt, używany po dziś dzień (oczywiście z istotnymi poprawkami adekwatnymi do życia współczesnego).

Wcześniej nie istaniały tak wiążące przepisy regulujące kwestie BHP.

Z kolei prawda jest taka, że dopiero wielkie katastrofy otwierają ludziom oczy, co niestety może świadczyć o
jedno to że wtedy w UK związki zawodowe górników były niesamowicie potężne, drugie to że rząd a tym bardziej lokalne władze bały się wiele zrobić


@munny: jest taki kraj w Europie gdzie nadal jest bardzo podobnie... ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Akcja ratunkowa trwała do 29 października. Ostateczny bilans ofiar wyniósł 144 osoby, 28 dorosłych oraz 116 dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Zginęła niemal połowa wszystkich uczniów szkoły Pantglas[7].


@geuze: No to wszystkie dzieci zginely czy polowa?
@temp01_01: U nas na przykład zakaz używania w kinach łatwopalnej taśmy filmowej z celuloidu pojawił się dopiero po pożarze w Wielopolu Skrzyńskim, gdzie zapalenie się taśmy na pokazie objazdowego kina w drewnianej bibliotece, wywołał pożar, który zabił 55 osób.
@w-mroku-historii: jest to pokazane w 3 odcinku trzeciego sezonu serialu "The Crown"-o życiu królowej Elżbiety 2.(polecam cały znakomity serial). Odcinek pokazuje jak źle zareagowała na ta sytuacje królowa,jest także wspomniane ze po dziś dzień żałuje tego jak swojego największego błędu w panowaniu.https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2412276,The-Crown-i-tragedia-w-Aberfan-Gdzie-jest-krolowa w tym linku opisana jest reakcja królowej. https://www.filmweb.pl/serial/The+Crown-2016-747284 - ten serial