Wpis z mikrobloga

Nowy Macbook Air czy używany Macbook Pro?

Myśle w końcu przesiąść się na macbooka, głównie do pracy przy web/ui design + frontend. Programy których chce używać to: Photoshop, Ilustrator, Sketch, Principle, Etytor kodu, Przeglądarka. Budżet ~3600zł.

Poczytałem troche i nasuwają mi sie 2 opcje:

Nowy - MacBook Air 13 i5/8GB/128SSD

Używany - MacBook Pro 2012 15 Retina i7/16GB/256-512SSD/GT650

Air wiadomo nowy, gwarancja, długa praca ma bateri ale boje się trochę tych 8GB (obecnie na pc 8gb jest na styk) oraz pracy poza biurem na ekranie 13cali (ok 3h dziennie)

Pro mocna konfiguracja, większy dysk, retina 15 cali ale znowu mamy sprzęt używany o nieznanym pochodzeniu, słabszej baterii i ok 6 letni.

Co polecilibyście wybrać?

#apple #macbook #grafika #grafikakomputerowa #webdesign #ui #frontend #webdev
  • 23
@Ananasz bierz pro, ekran nieporównywalnie lepszy od tego w air. Zwłaszcza, że chcesz robić design i fronty. Miałem oba i brakuje mi trochę tej lekkości aira ale ten ekran wszystko nadrabia (w porównaniu oczywiście)
@Ananasz: ja bym wybrał pro. W air widać słabsza matryce. Jak chcesz Web design robić to będzie to przeszkadzać. Poszukaj na allegro coś używanego z gwarancja sprzedawcy. Często są takie z gwarancja 3-6 miesięcy.
@Ananasz: tylko Pro, Air to beznadziejna matryca rodem z marketowych padlin więc da się go używać tylko z monitorem zewnętrznym co kompletnie zabija jego mobilność i inne atuty.
@Ananasz: Rozumiem, że tu chodzi o dużą mobilność, bo kurcze praca nad grafiką na 13/15" to wydaje mi się słaba. Chyba że będziesz się wpinał stacjonarne w jakiś monitor 28".
@schriker: jeśli robisz UI i nie używasz sketcha to może, tylko w ilu agencjach korzysta się jeszcze z PSa albo XD w porównaniu ze Sketchem? Sketch jest najlepszy i nie ma nawet konkurencji. Może Invision studio coś zmieni, ale... Póki co nie ma nawet early access na windowsa ¯\_(ツ)_/¯

Poza tym, że sprzętu korzystałem przez 2 lata non stop, ani razu mi się nie zawiesił. Ten komputer i system po prostu
@aukolb: głównie robię web więc siedzę w PS pakiet Adobe lepiej śmiga na mac niż windows? Podstawa pro czyli 8gb nie brakuje trochę ram gdy kilka programów działa jednocześnie?
@Ananasz: ja photoshopa używam tylko do edycji zdjęć ewentualnie tak to weba w sketchu polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°) często mam kiełkami programów i leci. Wiatraki uruchamiają się jak mam dużo ilustracji vektorowych na projekcie tak to spoko. Ale jakbyś miał brać to już 16gb ramu, dysk 128 easy starczy, chyba ze trzymasz miliony filmów, karta graficzna tak na prawdę nie potrzebna, procek może być i5 lub
@Ananasz: ciężko wybrać, oba dadzą spokojnie radę przez kilka lat, matryca w pro o wiele lepsza ale w air nie jest jakaś beznadziejna, po prostu mała rozdzielczość, jakościowo jest dobrze zresztą i tak podepniesz zewnętrzny monitor. Dla mnie była super do momentu aż zmieniłem na pro i mam o wiele więcej miejsca na ekranie i to główna zaleta jeśli chodzi o ekran.
@Ananasz: właśnie chyba 16, nie pamiętam. Obstawiam, że w takim starszym lapku może być problem z bateria, która nie będzie trzymała tyle ile te wszystkie słynne maci ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale też nie jakoś szczególnie krótko. No i dla mnie 15", lepsza matryca to jednak przewaga nad się, chociaż może kwestia przyzwyczajenia, wszystko i tak robiłem podpięty do monitora.
@Ananasz: ja pracuję na tym Używany - MacBook Pro 2012 15 Retina i7/16GB/256-512SSD/GT650 tylko z tą różnicą że mam 2x4gb ram ;)

Jest mega, ale powoli czuć że mało ramu (pycharm / webstorm + 30zakładek chrome + photoshop + spotify, i inne okienka)

Retina to super sprawa :) generalnie polecam