Wpis z mikrobloga

Rzymianie nie tylko wypracowali perfekcyjny system walki piechoty na szczeblu manipułu/kohorty/legionu/armii, ale także w zakresie taktyki walki pojedynczego legionisty. Duża tarcza i krótki miecz stworzone były do walki na bardzo małym dystansie, właściwie twarzą w twarz, gdzie wróg nie mógł wykorzystać swojej broni tak skutecznie jak legionista swojego niewielkiego gladiusa. Legionista był przyuczany do naprzemiennego kłócia z góry, ponad swoją tarczą oraz do niskich ataków na uda, biodra i podbrzusze przeciwnika. Zaskoczony takim agresywnym atakiem przeciwnik zazwyczaj wystawiał dolne części ciała na te ataki, co kończyło się jego szybkim wyeliminowaniem. Za broń ofensywną służyła również ciężka tarcza. Impet szarży pozwalał obalić za jej pomocą wroga, a umieszczone w centrum umbo wzmacniało uderzenia tarczą w trakcie walki,

Dodatkowo typową akcją legionisty był atak na przeciwników znajdujących się nieco obok. Schowany za swoją tarczą Rzymianin zasłaniał się przed atakami umiejscowionych przed nim centralnie wrogów, a wyprowadzał atak na nogi, ręce i bok przeciwnika znajdującego się obok, który skupiony na innym legioniście wystawiony był na atak jego towarzysza.

Stosunkowo prosty system walk i żelazna dyscyplina pozwoliły zamienić italskich pasterzy kóz i oraczy ziemi w najskuteczniejszą armię starożytnego świata.

#historia #rzym #starozytnosc
Pobierz
źródło: comment_oLIzf4wkjsMLo02HnrkGtgGa2RjpBgXP.jpg
  • 9
@wjtk123: zawsze kiedy myślę o walce legionu mam wyobrażenie doskonale wyszkolonych ćwiczących od najmłodszych czasow, dużo lepiej odżywionych ( sporo mięsa w diecie np Galów w porównaniu do diety italczykow opierającej się na zbożu i zieleni nie) i niepokonanych w pojedynczej walce rosłych wojownikow leżących zadzganych u stóp italskich kurdupli. I zawsze widzę to właśnie w ten sposób że leci taki wyrośnięty barbarzyńca i #!$%@? legioniście po tarczy mieczem toporem czy
@Andi128: Btw, co do diety pełnej mięsa i waleczności, gdzieś, coś mi świta, że czytałem artykuł nt. diety bodajże gladiatorów, lub jakichś innych, zapartych w boju wojów i okazało się (jeśli dobrze pamiętam, bo to wszystko piąte przez dziesiąte), że ich dieta zamiast być bogata w mięso, składała się gównie z rozmaitych zbóż i roślin.
@WykoplayerSsie: niekoniecznie, z tego co mi się gdzieś przewinelo dieta gladiatorów była oparta na zbożu i roślinach strączkowych plus jakiś napój na bazie popiołu który już nie pamiętam, miał działaniem wzmacniające i wspomagał regenerację po wysilonym treningu czy jakoś tak