Wpis z mikrobloga

Mam pod Ryzenem 2x4gb RAMu i chciałbym dodać jeszcze 4gb bo jestem oszczędny mirek ale mam swoje potrzeby ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tak wiem - single channel. W praktyce jednak nie chodzi mi o dodatkowe fpsy a o miejsce by upchnąć dane. Róóóóżnie się czyta na necie o ryzenach i single channelach, jedni piszą, że ok, inni, że "się nie lubią" (?). Ostatecznie, z tego co rozumiem, w pierwszej kolejności i tak korzystałoby z duala, a dopiero jak zabraknie miejsca wchodziło by na singla?
#pcmasterrace #amd #ryzen #komputery #pc
  • 9
  • Odpowiedz
2x8gb


@widmowy_dziobak: 4x4GB będzie nieco szybsze niż 2xcokolwiek.
Chociaż ja sam od zawsze używam 2xcoś w normalnym prawilnym dualu.
@valhander: Nie wiem jak jest w ryzenach, ale od dawna standardem jest że dual jest też adaptacyjny i asynchroniczny, to znaczy jeżeli dołożysz trzecią kość to pierwsze 8GB powinno nadal jechać w dualu, a dopiero ostatnie 4GB wolniej. Tak jest w intelach. Trzeba doczytać czy w AMD też.
  • Odpowiedz
na płytach dla ryzenów zestaw 4xCoś nie osiągnie tak wysokich taktowań jak 2xCoś


@menelaosPL: nie osiągnie tak wysokich taktowań, nawet na intelu. Do taktowań najlepiej mieć jednostronne moduły (np. 8GB Samsung B).
Natomiast co do wydajności, to już dowolne dwustronne moduły (lub cztery jednostronne) mogą być szybsze. Tu masz doskonałe wytłumaczenie:
https://pclab.pl/art73566-4.html

Nie od dziś wiadomo, że konfiguracje z dwustronnymi modułami pamięci są wydajniejsze od tych z jednostronnymi. Im więcej szeregów
  • Odpowiedz