Wpis z mikrobloga

@cyberpunkbtc podrzucił tu dzisiaj trochę długi, ale za to bardzo dobry artykuł na temat skalowalności Ethereum i ogólnie blockchainów. Przyznać się, kto przeczytał od początku do końca? Zawartość jest niezła, niezależnie od tego czy się zgadzasz czy nie z tymi wnioskami, dlatego polecam każdemu to przeczytać z uwagą. W razie czego podrzucam jeszcze raz oryginalny link:

https://hackernoon.com/the-ethereum-blockchain-size-has-exceeded-1tb-and-yes-its-an-issue-2b650b5f4f62

Jeśli czujesz, że nie dasz rady, to przeczytaj chociaż jego omówienie po polsku (z FXMaga):

https://www.fxmag.pl/artykul/dlaczego-wielkosc-bloku-ethereum-jest-problemem

Po przeczytaniu można się dalej spierać i kłócić kto będzie miał rację, ale ostatecznie dopiero czas pokaże, która koncepcja przetrwa a która się posypie. Polecam natomiast nie ignorować tych problemów technicznych kryptowalut. Zwłaszcza jeśli inwestujesz długoterminowo w dany projekt powinieneś przynajmniej wyrobić sobie własną opinię na ten temat i spróbować oszacować co się stanie za rok, dwa, pięć i dziesięć z projektami opartymi o znane już przecież dziś założenia.

#bitcoin #kryptowaluty #ethereum
  • 71
  • Odpowiedz
Przyznać się, kto przeczytał od początku do końca?


@kapibar:
dzieje się to co mówił Andreas jak była pompka na ETH i flippening... że skalowanie nie jest proste, ,a ETH jest ciesze do skalowania z x10 bo ma wiecj bajerów wbudowanych.
A im wiecej bajeró tym wiecej problemów potem.
Oczywiście każdy miał w dupie co mówili deweloperzy juz dawno temu o "bloat blochchain" ale niby rozwiazania mialy być tuż za rogiem z
  • Odpowiedz
Polecam natomiast nie ignorować tych problemów technicznych kryptowalut. Zwłaszcza jeśli inwestujesz długoterminowo w dany projekt powinieneś przynajmniej wyrobić sobie własną opinię na ten temat i spróbować oszacować co się stanie za rok, dwa, pięć i dziesięć z projektami opartymi o znane już przecież dziś założenia.


@kapibar: zgadzam się to jest moje podejście, Tobie i polecam posłuchać również tego Posłuchaj utworu Noded 0.16.0 with Johnny Dilley wykonawcy Noded Bitcoin Podcast #np w
  • Odpowiedz
@WeselnyGiermek00 ciekawy jestem czy ETH nie ma fundamentalnych błędów których mogą być w tej chwili nawet nie widoczne. Dwa że #!$%@? takiego molocha może mieć bardzo źle skutki dla wszystkich krypto, spadnie zaufanie.
  • Odpowiedz
Dwa że #!$%@? takiego molocha może mieć bardzo źle skutki dla wszystkich krypto


@miglanc102: czy ja wiem od lat się mówi że ETH rozwija się kosztem bezpieczeństwa coś za coś.
Nawet jak jebnie to poza np dodrukiem 40 mln ETH to wielu szybko zapomni o problemie.

tórych mogą być w tej chwili nawet nie widoczne.


@miglanc102: na-pewno są takie błędy ale one się nałożą razem z POS i shardingiem robiąc
  • Odpowiedz
@pawlo74:

nawet bitcoin już jest porażką, kto próbował postawić pełny węzeł ten wie o co chodzi.


Mam wrażenie, że razem ze zmianą avatara zmieniło się twoje zdanie o Bitcoinie. Już któryś post piszesz gdzie mam wrażenie, że to nie ten sam pawlo74. Ostatnio zacząłeś się obawiać, że to może nie wypalić, a kilka miesięcy temu widziałeś już S-curve na wykresie.
  • Odpowiedz
czy widzisz jakiś projekt na horyzoncie który mógłby aspirować do „następcy” bitcoina?


@MysGG: nie ponieważ tu nie chodzi o projekt a ludzi, którzy go utrzymują. Bitcoina utrzymują ci sami, najlepsi. Jeżeli oni porzucą albo emigrują ja zrobię to samo.

Mam wrażenie, że razem ze zmianą avatara zmieniło się twoje zdanie o Bitcoinie. Już któryś post piszesz gdzie mam wrażenie, że to nie ten sam pawlo74. Ostatnio zacząłeś się obawiać, że to
  • Odpowiedz
@Manah: mam właśnie wątpliwości od strony technicznej ale nie co do pełnych węzłów ale bardziej LN chociaż z tym drugim też nie jest za dobrze. Pełny węzeł postawić na starszym albo mniej wydajnym sprzęcie to wyczyn dla wielu a już na pewno dla krajów trzeciego świata. Nie tak miało być. Miało nie być pośredników p2p. Avatar zmieniłem kiedy to do mnie dotarło. Bitcoin to wciąż wielka niewiadoma a jego cena wynika
  • Odpowiedz