Wpis z mikrobloga

#arduino #drony
Mam drona z fpv i jak tylko ktos go widzi to pada pytanie "jak wysoko lata". Pomyslalem ze podepne arduino z bmp280 i albo bede zapisywal wartosci na karte albo bede wysylal do innego arduino radiowo z jakims wyswietlaczem. Czy wystarczy resetowac wartosc cisnienia przed startem i obliczac zmiane zgodnie z wysokością? To takie proste?
Czy jakos latwo da sie podpiac moze pod fpv jakas telemetrie? Mam bugsa 3 z eachine tx02
  • 25
@daczka92 pomiary cisnienia w kopterze to bardzo upierdliwy temat, np. w klasycznym racerze klasy250 w zasadzie niewykonalne. Wichura robiona przez śmigła daje takie wahania cisnienia nad i pod, ze pomiar nawet mega filtrowany usredniany i czujnik w piance - skacze po 50-100m w każdym kierunku.
Lepiej zastosuj gps, taniej i dokladniej
@daczka92: chcesz bugsem sprawdzać jak wysoko polecisz?! a wiesz że jak utracisz z nim połączenie to automatycznie silniki się wyłączą ( ͡° ͜ʖ ͡°) i wcale nie musi wcześniej dawać sygnału ostrzegającego. będziesz go łapał? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@JanuszowyAndrzej no to z kazdym co nie ma gps i powrotu do domu tak bedzie, nie wiem czemu mam sie nagle poruszac i zaslaniac (a co gdy mnie zebra potraci? Wtedy to spadnie). Nie wiem tez czemu ma nie ostrzec, no chyba ze jakis tir stanie nagle przede mna jak bede jakos dalej. Nadal chce sprawdzic na jakiej wysokosci latam gdy latam sobie rekreacyjnie, a nie testowac maxy
@hrumque: bez przesady z tymi 50-100m ;-) Oczywiście nie ma to większego sensu, ale kiedyś uruchomiłem stabilizację wysokości w 250 z którymś bmp, wszystko na własnych płytkach więc dosyć słabej jakości.
Wystarczy do zastosowania opa ale z pewnością gps będzie dużo lepszym wyborem głównie przez dodatkowy tracking pozycji.

@daczka92: jak dla mnie to raz sobie zobaczysz i tyle, szkoda zachodu i baterii na ciągnięcie bajzlu ( ͡° ͜ʖ
@Wu70 stabilizacja jakos działa (na wiekszej wysokosci zwlaszcza) - bo barometr jest korygowany pozostałym imu i o ile z pidami nie przesadzisz, to cos tam jest. Ale jak spojrzysz w datalogger z baro - to nasz tam wykres jak panorama tatr
@Wu70: no raczej dla samego sprawdzenia i kombinowania to robie a nie zeby z tym latać. myslalem o tym baromatrycznym bo mam wszystkie części do tego, a jak ten gps do arduino kosztuje $4 to tez sobie kupie dla samej zabawy. najchętniej to bym sobie ogarnał zeby w goglach widać było położenie, kierunek do domu itp.
@daczka92: no właśnie nie jestem pewien jak będzie z tą kamerką i transmitterem. Może będzie się dało wciąć pomiędzy. Ja zamówiłem do QX95 taką kamerkę zintegrowaną z nadajnikiem i dopiero później pomyślałem o OSD, niedługo przyjdzie to będę testował :)
Drogie to OSD, które wybrałeś, ale cena wynika z tego, że jest w pełni samodzielne i nie bierze informacji z kontrolera lotu. Ja zamówiłem TAKIE, ale info będzie brało z
@daczka92: są różne typy tego OSD, tu masz wyjaśnione co i jak - https://oscarliang.com/best-osd-quadcopter-fpv-data-on-screen-display-video/
W moim "racerze" 180 jest takie OSD, które bierze informacje z kontrolera lotu - wysokość, prędkość, pochylenie itd. Są też hybrydowe, które część danych biorą z kontrolera lotu, część "ustalają" same. A to co Ty wkleiłeś to samodzielne, które po prostu montujesz i robi "wszystko".
@daczka92: trochę przyjanuszowałem i zamiast kupić za 240 zł QX95S na banggood z odbiornikiem to zacząłem składać z aliexpress i wyszło tak:
20 USD rama, kontroler lotu F3 EVO Brushed V2.0, silniczki 8520, śmigiełka
7 USD odbiornik
20 USD kamera z transmitterem
5 USD za OSD
3 USD za ledy z buzzerem
------------------------------------------ <- to wszystko jest w zestawie z BG, w dodatku OSD jest od razu na płytce kontrolera
15