Wpis z mikrobloga

Zgubiłem dzisiaj kartę płatniczą. Nie wiedziałem o tym dopóki nie zacząłem dostawać SMS-em powiadomień o zakupach. Ktoś znalazł moją kartę i robił zakłady sportowe kilka transakcji, razem ok 50zl. Zadzwoniłem natychmiast do banku (nikomu nie życzę tego, czekasz na połączenie z konsultantem i jednocześnie czujesz wibrowanie smssów z transakcji kartowych). Udało mi się zablokować kartę, jednocześnie złożyłem reklamacje na nie-swoje transakcje. Konsultant poinformował mnie, że zwykle w takich przypadkach bank zwraca poeniadze. Pytanie co daje, iść na policję?
#prawo #policja #pytanie
  • 10
@Domownori: oczywiście, zgloś to na policję bo to przestępstwo.
Dodatkowo jeśli bank będzie robił problem ze zwrotem kasy sprzed zastrzeżenia karty, to pamiętaj że to na banku spoczywa obowiązek udowodnienia ze to Ty zawierałeś te transakcje. Innymi słowy jeśli powiedzą że oddadzą kasę ale jedynie za kilka ostatnich transakcji to powiedz że mają udowodni, że pozostałe, co do których zgadzasz zastrzeżenie, zawarłeś wlasnie Ty.
@Ogar_Ogar @Jade Dlaczego skandalem? Ma być zwykłą kradzieżą, żeby takie transakcje za 50 zł były zakwalifikowane jako wykroczenie? Nie ma odpowiednich przepisów, więc sądy dostosowały się (w sposób jak najbardziej słuszny) i kwalifikują to jako kradzież z włamaniem. W komcu, żeby zapłacić kartą, trzeba przebrnąć przez zabezpieczenia.
@Jade Karta jest zabezpieczona PINem. Fakt, że nie trzeba go podawać przy płatnościach poniżej 50 zł, na szczęście nie ma on jednak wpływu na orzecznictwo sądów. Tym bardziej, że linie orzecznicze budowały się jeszcze przed powszechnym wprowadzeniem płatności zbliżeniowych.

Z jednym mogę się zgodzić. Powinien na to być osobny paragraf, żeby nie tworzyć skomplikowanych konstrukcji prawnych, opartych na przepisach, które nie miały na celu regulowania przypadków tego rodzaju. Pretensje jednakże powinniście mieć
Fakt, że nie trzeba go podawać przy płatnościach poniżej 50 zł, na szczęście nie ma on jednak wpływu na orzecznictwo sądów


@jeloo: Taa, to kradzież gdzie właściciel zapomniał zamknąć okno w domu też powinna być kradzieżą z włamaniem. Jest to linia orzecznicza contra legem i tyle.
płacąc zblizeniowo jakie zabezpieczenie przelamujesz?


@Jade: procedura placenia zblizeniowo zawiera w sobie weryfikacje posiadacza karty. Czyli sprzedawca ma obowiazek sprawdzic czy ty placac zblizeniowo karta jestes jej prawnym posiadaczem. Jesli tego nie bylo to zabezpieczenie zostalo przelamane.