Wpis z mikrobloga

Dobra, przyszedł czas na mnie, by podpytać o kilka rzeczy dotyczących umowy o pracę i B2B. Dostałem następującą ofertę: 6000 zł brutto na UoP (co da około 4200 zł na rękę) lub 7500 netto na B2B (co według trzech z czterech sprawdzanych kalkulatorów da około 5900 zł na rękę). Mam kilka pytań:

1. Ogólnie - co opłaca się bardziej? Rozmawiałem z kilkoma osobami zatrudnionymi na UoP, które kręcą nosem na propozycję przejścia na B2B jako główny argument podając brak płatnego urlopu. Z drugiej strony wyciąga się sporo więcej na rękę, więc nawet w przypadku dwutygodniowego urlopu raz w roku i powiedzmy kolejnych dwóch tygodni w pojedynczych czy podwójnych dniach nie jest się chyba specjalnie stratnym? No i podobno można wynegocjować stawkę urlopową w kontrakcie, natomiast dłuższe chorobowe płaci ZUS?

2. Według tego (http://kalkulatorb2b.pl/) kalkulatora 7500 zł netto na B2B to około 5900 zł "na czysto" (jak jest to określone na stronie). Jak rozumiem, dostaję przelew na 7500 zł, z którego opłacam ZUS, VAT, podatek dochodowy i inne składki i zostaje mi ~5900 zł tylko dla mnie i nie muszę już nic od tego odliczać?

3. No właśnie, jak to jest z tym VATem? Widzę opcje 0%, 5%, 8% i 23%. Coś mi się obiło o uszy, że mógłbym wybierać tylko pomiędzy 0% a 23%, przy czym ta druga opcja opłaca się tylko przy wysokich zarobkach i/lub możliwości comiesięcznego odliczania wielu rzeczy. Ja bym zbyt wiele do odliczenia nie miał, ot jednorazowo kupiłbym sobie kompa i telefon, co miesiąc mógłbym odliczać koszty paliwa ze względy na odległość od miejsca pracy. W takim razie chyba lepiej wybrać opcję 0%, co jak rozumiem wiąże się z utratą możliwości odliczania VAT za kupnego czegokolwiek "na firmę"?

4. Co w przypadku, gdyby mi się nie powiodło, np. zmuszony byłbym do rezygnacji z pracy po 6 miesiącach? Rozliczam się za ostatni miesiąc, zamykam działalność i wszystko jest git czy może jestem zobowiązany do, nie wiem, opłacania ZUSu przez pierwszy rok niezależnie od tego, czy jestem zatrudniony czy nie? Czy mogę ponownie otworzyć działalność po powiedzmy roku? Czy wtedy pozostanie mi 18 miesięcy zmniejszonego ZUSu z tytułu ulgi przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności?

5. Jakieś porady, rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, coś, co powinienem wiedzieć? Wielu ludzi jako kolejną wadę podaje konieczność ogarniania mnóstwa rozliczeń, ale rozliczać będzie mnie księgowa, więc chyba nie będzie tak źle? Póki co mam w głowie tylko kwestie związane z urlopem i niską emeryturą, więc musiałbym sam ogarnąć sobie jakiś fundusz bądź odkładać pieniądze na subkonto. O czymś zapomniałem?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, wiem, że jest tego sporo, ale to bardzo ważna decyzja i będę wdzięczny za każdą pomoc :D

#programowanie #praca #b2b #prawo #ksiegowosc
  • 13
@Psychopathy_Red: 1. Raczej nie liczyłbym na zus - dużo papierkowej roboty, a to co płacą, to gówno. U mnie w IT urlop oraz chorobowe jest tak jak na UoP, co prawda nie ma kilku dni wolnych od pracy w roku, które z góry zapewnia UoP. Zależy od wykonywanej usługi czy firma zgodzi się na normalny urlop/chorobowe.

2. Tak, samemu przelewasz za zus, dochodowy i vat. Jednak mówisz, że dostałbyś 7500 net
2. Tak, samemu przelewasz za zus, dochodowy i vat. Jednak mówisz, że dostałbyś 7500 net na fakturze - dolicz do tego 23% vatu, jeżeli jesteś vatowcem. Jak nie to cię to nie interesuje.


@eXquisit: Dziękuję bardzo za odpowiedzi :) Mam jedno dodatkowe pytanko związane z tą odpowiedzią. Jeśli nie jestem vatowcem, to dostaję 7500 zł, z czego płacę dochodowy i ZUS, OK. A jeśli jestem, to nadal dostaję 7500, ale muszę
@Psychopathy_Red: Tak, dużo osób tkwi w przekonaniu, że będą musieli sami pokrywać podatek VAT, czyli ze swojej kwoty netto płacić 2 podatki. Nieprawda. Dostajesz dodatkowe 23%, z którego opłacasz vat.
Dostaniesz 7500 + 1725. ZUS masz stały, dochodowy płacisz od 7500, a VAT osobno. To oczywiście nie licząc odliczeń.

Mi początek pomogła ogarnąć znajoma księgowa, a teraz korzystam z księgowości online - mega łatwe. Wliczając w koszty telefon lub komputer i
@Psychopathy_Red: ogólnie to jest swoboda prowadzenia działalności i dziś wszyscy kombinują bez papierów do 200.000 co polecam bo jest legitne. Jeśli jednak musisz wybrać to polecam umowę o pracę na ćwierć etatu z wysoką podstawą.