Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 54
#medycyna #migrena może #gruparatowaniapoziomu

Źródło:
Lekarz Dawid Ciemięga

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=198868910796179&id=126864831329921

Science is coming !

Tak wygląda Twój mózg w czasie migreny z aurą.

Kiedy pierwszy raz dostałem ataku migreny myślałem, że tak właśnie wygląda jak się umiera. Później już wiedziałem, że to tylko migrenowo bólowo wielogodzinna agonia w głowie, do tego światło i dźwiękowstręt, wymioty, zawroty głowy itd.

Ból w czasie ataku migreny, szczególnie tej z aurą jest jednym z największych jakich człowiek może doświadczyć i w różnych rankingach stoi wyżej niż ból związany np. z porodem. Potrafi być koszmarnie zlokalizowany za okiem, które masz ochotę sobie wydłubać, szczególnie kiedy nie masz pojęcia co ci dolega. 20 lat temu wcale nie było to takie proste, wielu pacjentów nie wiedziało czym są te dolegliwości a świadomość lekarzy była dużo gorsza niż dziś w tym temacie.

Kiedyś nie było tryptanów które świetnie przerywają napady migreny, wcale się nie dziwię, że wówczas ludzie byli zdolni do samobójstwa kiedy nie było możliwości przerwania tego niewyobrażalnego bólu. Wykazano, że migrana z aurą jest związana z większym ryzykiem popełnienia samobójstwa.

/ Migraine, suicidal ideation, and suicide attempts.” Neurology 1992;42;392-395. /

Każdy kto doświadcza migreny a nie jest lekarzem, zastanawia się - co mi się we łbie kiełbie, że takie rzeczy się dzieją. Otóż można powiedzieć, że w czasie ataków migreny mózg Nam się lasuje i to nawet jest rzeczywiście dobre porównanie. Aura w migrenie to bardzo uciążliwe zaburzenia neurologiczne, a to co dzieje się w mózgu przedstawia załączone zdjęcie, widać na nim zjawisko, które nazywa się CSD - fala korowej depolaryzacji, to zjawisko polega na tym, że neurony aktywują się zaczynając od tyłu głowy i przechodzą jak taka fala wyładowań elektrycznych do przodu głowy. Właśnie to zjawisko odpowiada za objawy, które występują w czasie aury - zaburzenia widzenia, utrata części pola widzenia, mroczki, błyski, tęczowe wzorki i to wszystko, co jak już widzę to mam dość.

Ta faza trwa ok 40 minut, po niej przychodzi to co najgorsze, czyli ból. Jak pewnie zauważyliście, ból prawie zawsze jest po drugiej stronie względem wzrokowych wybryków, czyli jeśli tracimy prawą połowę pola widzenia, to boli po stronie lewej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ kora wzrokowa mózgu odbiera sygnały z drogi wzrokowej która jest skrzyżowana i tak naprawdę , to co widzimy okiem prawy trafią na lewą część kory mózgu odpowiadającej za wzrok. Dlatego, gdy mamy spięcie w mózgu po lewej stronie, to widzimy to jako zaburzenia po stronie przeciwnej, czyli prawej.
Ponieważ badania nad migreną są jednymiz najbardziej zaawansowanych i szeroko prowadzonych na świecie, dość dobrze poznano co się właściwie dzieje w głowie w czasie tej choroby, ale jeszcze nie wiemy wszystkiego do końca. Wiadomo jednak wiele na temat mechanizmu, który prowadzi do tego, że tak bardzo Nas głowa boli. Tematem migreny zajmowałem się przez 2 lata w czasie mojej działalności w kole naukowym neurologii i posiadam własne autorskie symulacje 3D tego mechanizmu, wymaga to jednak raczej osobnego omówienia żeby można było to przystępnie pokazać z racji dość specjalistycznych sformułowań, dlatego pominę to na tą chwile ale kiedyś do tego wrócę.

Jest kilka typów migren, poza tą z aurą i bez, są jeszcze bardziej rzadkie i bardziej podłe, np. migrena podstawna związana jest z zaburzeniami równowagi i utratą świadomości, a migrena połowiczno - porażenna jak Cię dopadnie, to pół ciała masz sparaliżowane i lecisz na twarz - dosłownie. Migrena może być też potocznie zwana cichą - występuje sama aura bez bólu. Jest jeszcze migrena brzuszna, która występuje u dzieci, to jest dopiero dziwne, bo boli brzuch a nie głowa.

Śledzę na bieżąco organizację prowadzące badania nad migreną, realizujące różne granty i ilość nowości oraz nowych koncepcji jest tak duża, że nie sposób tego wszystko omawiać, pojawiają się coraz to nowsze pomysły leczenia, takie jak przezczaszkowa stymulacja magnetyczna, co z pewnością jest nadzieją dla ludzi cierpiących na bardzo długie i często nawracające migreny.

Warto oczywiście wspomnieć, że jest to choroba która lubi być wyzwalana jakimś czynnikiem, zwykle jest to mało snu, długie przerwy w posiłkach, odwodnienie, czerwone wino, ser pleśniowy, pojawiły się dość ciekawe informacje mówiące o związku migreny z deficytem witaminy D, B2 i koenzymu Q10. Jest to niejako zgodne z tym co już od dawna wiadomo, że dieta ma wpływ na częstości napadów migrenowych.

/ Cincinnati Children's Hospital Medical Center. "Many with migraines have vitamin deficiencies, says study: Researchers uncertain whether supplementation would help prevent migraines." ScienceDaily.

/ Low serum 25-hydroxyvitamin D is associated with higher risk of frequent headache in middle-aged and older men. Scientific Reports, 2017; 7: 39697 DOI: 10.1038/srep39697

Niektórzy z Was pewnie wiedzą, że suplementacja magnezu może przynosić dobre efekty w redukcji częstości i nasilenia migren, a jeśli tego nie wiedzieliście, to już wiecie. Jest to poparte badaniami, takimi jak te:

/ Magnesium in migraine prophylaxis-is there an evidence-based rationale? A systematic review [published online November 13, 2017]. Headache. doi: 10.1111/head.13217

Kobiety miewają migreny regularnie przed lub w czasie miesiączki, zdarza się też, że przestają ich doświadczać po ciąży lub menopauzie, wiadomy jest związek migreny ze zmianami hormonalnymi, co łączy te niektóre stany.
jest duży wybór tryptanów (Cinie, Frimig, Sumamigren itd) które przerywają atak fazy bólowej, można je łączyć z lekami przeciwbólowymi, każdy kto miewa migreny, sam dobrze wie co i w jakiej kombinacji się sprawdza, są też tacy u których niemal każda kombinacja nie daje efektów.

Pojawiły się niedawno ciekawe badania, które zmieniają nieco pogląd na bezpieczeństwo tryptanów w ciąży, dotychczas uważano je za groźne dla płodu, ale z biegiem badań coraz bardziej się to zmienia, a przynajmniej nie jest tak do końca, jak uważano kiedyś:

/ Safety of triptans for migraine headaches during pregnancy and breastfeeding , Journal of College of Family Physicians of Canada

/ Final results from the 16-year sumatriptan, naratriptan, and treximet pregnancy registry; Headache. 2014 Jul-Aug;54(7):1158-72. doi: 10.1111/head.12375.

Temat jest bardzo rozległy, a ten post jest ledwo skrótowym omówieniem problemu, mam nadzieje, że podzielicie się w komentarzach swoimi historiami i sposobami na migrenę, bo zakładam że wielu z Was ją miewa. Życzę weekendu bez bólu głowy :)
M.....a - #medycyna #migrena może #gruparatowaniapoziomu 

Źródło:
Lekarz Dawid Ciemi...

źródło: comment_IkVDxfJ81ZBgflGGRFqmQnZclUQxticI.jpg

Pobierz
  • 23
@Myszoskocznia: Ja zaczęłam mieć migreny po pewnej bardzo ciężkiej anginie, która położyła mnie do łóżka na dwa tygodnie. Wcześniej nigdy ich nie doświadczyłam. Moje mają inne symptomy, niż opisałeś i dopóki neurolog nie powiedział mi, że to migrena - w życiu bym na to nie wpadła. Bałam się raczej, że mam jakiegoś guza mózgu, bo migreny kojarzyły mi się z tymi objawami, o których wspominasz.
Migrena może być też potocznie zwana cichą - występuje sama aura bez bólu.


@Myszoskocznia: rzadko bo rzadko, ale miewam właśnie coś takiego.. mam nadzieję, że pozostanie sobie cicha ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@Aqprox: Mi towarzyszyły te same efekty wzrokowe. Najgrosze kiedy po fali ślicznych, iskrzących gwiazdeczek i półksiężyców przychodziło coś w rodzaju zaburzeń widzenia w centrum pola widzenia - widzialam tylko to co ba obrzeżach - strasznie wkurzające (°° No a później zajebisty ból za prawym okiem, jakby ktoś wpuścił mi tam robala. Wymioty dawaly nawet chwilową ulgę, bo odwracały uwagę od bólu.
@Myszoskocznia pierwszej migreny doświadczyłem jak byłem w wieku ok. 7 lat. Pamiętam jak przestraszyłem się aury. Myślałem, że tracę wzrok. A potem uderzył ten okropny ból. Przez kilkanaście lat migrena atakowała paraliżującym bólem głowy. Raz nawet pojawiły się zaburzenia mowy. Do tego za każdym razem światło- i dźwiękowstręt oraz nadwrażliwość na zapachy. Pomagało tylko przespanie ataku w ciemnym i cichym pomieszczeniu. W tej chwili, gdy mam 30 na karku zazwyczaj po aurze
@3nriqu3: też miałam ataki z aurą. Łącznie 7 począwszy od gimnazjum do początków studiów. Każdy kolejny silniejszy z wyjątkiem ostatniego. Przy 6 było już tak źle, że dodatkowo przestałam produkować ciepło. W środku lata w bluzach, kurtce pod dwiema pościelami i kilkoma kocami.
Na mnie te paracetamole i ketanole nawet w podwójnej dawce nie działały. Zaczęłam po prostu pić więcej płynów i od tego momentu poza tym 7 słabszym atakiem nie
@Aqprox: u mnie znowu pojawia się ciemna plama i po chwili praktycznie przestaję widzieć na prawe oko, następnie drętwienie prawej części twarzy, dłoni i na końcu nogi, dodatkowo dochodzą problemy z wysłowieniem, wiem co chcę powiedzieć, myślę logicznie ale nie mogę złożyć sensownego zdania. Po 30-40 minutach pojawia się ból głowy.
W ciągu 30 lat życia miałem 5 takich epizodów, po czwartym trafiłem na rozsądnego neurologa i w sumie dzięki migrenie
@Myszoskocznia: Migrena z aurą to największe dziadostwo jakie istnieje. Ja niestety byłem już u trzech neurologów, każdy zapisał inne lek jednak żadne nie pomagają w momencie ataku.
@Aqprox: smutne to, że żyjemy w takich czasach gdzie medycyna jest tak mocno rozwinięta a nie potrafi sobie poradzić z bólem głowy, ale za razem jest o tyle dobrze, że mamy dostęp do wiedzy w każdym temacie w każdej chwili.

Warto czytać i szukać informacji na polskich i zagranicznych forach w tym temacie, przesiewać zdroworozsądkowo opinie i szukać rozwiązania dla siebie na podstawie doświadczeń innych osób. Może akurat trafimy na coś
@Myszoskocznia mój tata widzi mroczki, zanik części pola widzenia, potem tradycyjnie ból. Ma aurę.
Ja miewałam migreny bez mroczkow, bez zanikow pola widzenia, bez typowych zwiastunów. U mnie zawsze pojawia się coś co ja nazywam przejaskrawieniem kolorów, kontrastu, smaków i zapachów. Wszystko jakby za mocno odczuwam. Potem robię się senna ale nie senna. Taki zjazd formy i niesamowita częstotliwość ziewania. Tak się chyba dotleniam. I wtedy pojawia się ból oka, oczodolu, praktycznie