Wpis z mikrobloga

@CzystaZaladkowa: zależy jak bardzo przesadziłeś.. jest pewna różnica pomiędzy nazwaniem policjanta "ty #!$%@?" a "napluciem mu w twarz".. najczęściej będzie to kara grzywny (~1000zł), w niektórych przypadkach sąd może też również nakazać ci zapłacić zadośuczynienie osobie którą obraziłeś ~1000zł
@CzystaZaladkowa: policjant, strażnik, urzędnik - jeden ciul, będą to ta samo rozpatrywać..
jeśli masz taką możliwość, to spróbował bym się dogadać bez pośrednictwa sądu - albo osobiście, albo mediatora sądowego..
@CzystaZaladkowa: Jest bardzo wiele czynników, które będą się składały na wymiar wymierzonej przez sąd kary. Najpewniej, tak jak pisali powyżej inni skończy się na grzywnie lub właśnie pracach społecznych. Wysokość grzywny zależy też od wielu czynników. Możesz sobie przeczytać np. ten artykuł i może Ci się coś rozjaśni.
Tej grzywny ile przeważnie dają?


@CzystaZaladkowa: różnie, bo wysokość grzywny jest też uzależniona od dochodów sprawcy. Standardowo "u mnie" to tak pomiędzy 600 PLN (60x10) a 1500 PLN (150x10).
Odnośnie mediacji, to można to zrobić w ramach postępowania karnego (trzeba złożyć wniosek, a pokrzywdzony i prokurator muszą się na mediację zgodzić). Jeśli nie byłeś wcześniej karany i mediacja jest skuteczna, to jest moim zdaniem spora szansa na warunkowe umorzenie postępowania (zostajesz
@CzystaZaladkowa: tak jak @IgorK napisał... moim zdaniem warto, bo raz, że będziesz nadal osobą niekaraną, odpadają koszty postępowania i jeśli mediacja pójdzie dobrze, sama kara może być kilka razy mniejsza..
znam sytuację w której to pewien funkcjonariusz przegiął i dla niego skończyło się właśnie na wypłaceniu zadośćuczynienia coś koło 1000-1200zł.. strażnicy dużo nie zarabiają, więc myślę, że takiego tysiaka by wzięła..

nie wiem tylko jak od strony formalnej się to załatwia,
nie wiem tylko jak od strony formalnej się to załatwia, trzeba by poczytać..


@Emill: @CzystaZaladkowa od strony formalnej to trzeba złożyć do organu prowadzącego postępowanie wniosek (najlepiej na piśmie) o skierowanie sprawy do mediacji. Przy czym moim zdaniem najlepiej to zrobić po skierowaniu aktu oskarżenia, a przed pierwszym terminem rozprawy. Można oczywiście złożyć taki wniosek również na etapie postępowania przygotowawczego do prokuratora ale na tym etapie mediacja to rzadkość.
@IgorK: A nie lepiej to zostawić swojemu biegowi? Dopiero co mi listonosz doręczył papiery,
blablabla sekretariat Prokuratury zawiadamia mnie że tego i tego dnia został przesłany do sądu..........
/wniosek złożony na podstawie art. 335§ 1 kpk przeciwko mnie, oskarżonemu o popełnienie przestępstwa z art. 226§ 1 kk
@CzystaZaladkowa jak wolisz. Warunkowe umorzenie to zawsze lepiej niż skazanie - zachowujesz czyste papiery. Jeśli czysta karta w KRK nie jest ci do niczego potrzebna, to możesz jednak nic nie robić. Być może sprawa zostanie załatwiona wyrokiem nakazowym (bez twojego udziału). Zresztą nawet jeśli nie będzie nakazowego, to udział w rozprawie, co do zasady, nie jest obowiązkowy.