Wpis z mikrobloga

Często słyszę, że ludzie czytają trzycyfrową liczbę stron książki w kilka godzin (ostatnio usłyszałem, że 250 stron w 3 godziny).
Nie wiem czy coś ze mną jest nie tak, ale ja przeczytam w godzinę tak 35 stron.
Czy taki ktoś, czytając takim tempem w ogóle rozumie co przeczytał? Czy to już jest czytanie dla czytania, bez czasu na chwilę refleksji, nad sensem tego co się właśnie przeczytało?
#ksiazki #czytajzwykopem
  • 122
@Zamiotow: czytam średnio ok 100 stron na godzinę i nie mam problemu ze zrozumieniem lub zapamiętaniem przeczytane treści. Gdy miałam na to czas, czytałam książkę dziennie, na nocce w pracy czasem. Zawsze czytałam szybko, nigdy nie chodziłam na żadne kursy szybkiego czytania, za to niezmiernie irytowały mnie wszelkiego rodzaju czytania na głos choćby w szkole, bo sama przeczytałabym to 3 razy szybciej ( ͡° ʖ̯ ͡°) i
@Zamiotow: moje normalne tempo to około 120 - 150 stron na godzinę, tak że na luzie przeczytam 500 stron w trzy godziny i naprawdę nie mam problemu ze zrozumieniem tekstu, tak, abym musiała do niego wracać kilka razy. Dla przykładu czytałam w ten sam sposób Grę o Tron, gdzie jest sporo szczegółów, masa teorii i potem czytając o nich w necie pamiętałam te fragmenty w książkach. Jeśli najdzie mnie refleksja, to
@Zamiotow: Też czytam szybko, rozumiem wszystko.

Podejrzewam, że to może być kwestia tego, jak kto nauczył się czytać. Ja uczyłam się sama, przed pójściem do przedszkola, bo pozazdrościłam starszemu koledze; na etapie nauki nigdy nie czytałam "na głos", bo i po co, skoro nikt nie słuchał. Nie mam więc nawyku "głośnego czytania" w głowie, którego zdecydowana większość osób nabywa w szkole, naturalne jest dla mnie czytanie oczami- a to ponoć usprawnia
trzycyfrowa liczba to nie jest jakies wielkie halo ale to tak 100-150 max a nie #!$%@? 250 xD


@Elaviart: ale dlaczego? To śmieszne, gdy ktoś przyjdzie i wali bzdetami, że wtedy to czytanie dla samego czytania, że na pewno nic nie rozumie i tak dalej, zresztą najbardziej plusowane komentarze na górze są właśnie tej treści. Ktoś czyta bardzo powoli, to spoko, no ma takie tempo, ja się uczyłam czytać sama, czytałam