Wpis z mikrobloga

Mirki, pomocy.
Firma dzwoni i zaprasza na jakieś pokazy, a że ten numer jest regularnie obdzwaniany, chciałbym się dowiedzieć skąd on się u nich wziął. Jako że to mój służbowy numer, a w pracy dużo ludzi dostaje podobne telefony, podejrzewam że ktoś nielegalnie sprzedał bazę telemarketerom, więc chciałbym dobrać się im do dupy i przetrzeć szlak na kolejnych dzwoniących.
Zabrałem się za dochodzenie swoich prawa w związku z RODO, wiem że powinni mnie informować o przetwarzaniu danych, o przekazywaniu danych innym podmiotom i o źródle danych, oczywiście nic z tych rzeczy nie miało miejsca.
Poniżej moja korespondencja z BOK firmy wydzwaniającej, jeśli ktoś z was zna się na #rodo #daneosobowe #prawo , to może podpowiedzieć co dalej? Czy mogą żądać dodatkowych danych i to na papierze ode mnie tylko po to żeby mi wskazać kto jest Inspektorem Danych w firmie? No i jak nie przetwarzają danych, skoro niby wykreślili numer?

Pobierz Cinkciarz - Mirki, pomocy.
Firma dzwoni i zaprasza na jakieś pokazy, a że ten numer ...
źródło: comment_qwCfDikMpRa9ZhvJemde7nymsJfjXfXQ.jpg
  • 12
@podjad3k: no niby że oni tylko korzystają, a przetwarza ktoś inny. Moim zdaniem ściema, odsunięcie odpowiedzialności na firmę słupa. A RODO właśnie po to jest, żebym się dowiedział.
@Cinkciarz: Mireczku, dziś również pisałem do nich (tzn do Olitel, ale wygląda na to że to sama firma). Zapewne dostane identyczną odpowiedź jak Ty (zostało już to zasugerowane w rozmowie z nimi - dane niby przekazane przez inna firmę, a im numer wybrał program i oni go nie widzą). Co ciekawe mam ten numer od jakichś 13 lat i nigdy do tej pory nie miałem telefonów tego typu. Dopiero dziś pierwszy
Pobierz katefoxconn - @Cinkciarz: Mireczku, dziś również pisałem do nich (tzn do Olitel, ale ...
źródło: comment_I7abCgsLWIiZ6lcnERydc7SGudRQOTJP.jpg
@Cinkciarz: mam jeszcze pytanie. Z jakiej firmy do Ciebie dzwonili? W sensie na czyje 'polecenie'. Do mnie dzwoniła firma Olitel na zlecenie firmy Philipiak. Co zabawne, przesłuchałem nagranie z rozmowy (ze swojego telefonu) i babka na pytanie jak weszli w posiadanie mojego numeru odpowiedziala: 'numer jest udostępniony przez zewnętrzną firmę i wybierany przez program komputerowy i nie widzę tego numeru... nie widzę z jakim numerem się łączę'.
Jest to rozwinięcie slawnego
@katefoxconn: Do mnie dzwonił Poltel, udało mi się znaleźć ich www i numer tel., a na infolinii mi kazali pisać maile.
Wydaje mi się że sprawa się rozbija o definicje przetwarzania danych. Moim zdaniem oni wykorzystując numer do dzwonienia, "przetwarzają" go, pomimo że telemarketer go nie widzi.
Napisałem dzisiaj ponowienie prośby o dane Inspektora Danych odpowiedzialnego za bazę, jak dostanę odmowę, to chyba wyślę żądanie papierowo przez pocztę, bo z tego
Moim zdaniem oni wykorzystując numer do dzwonienia, "przetwarzają" go, pomimo że telemarketer go nie widzi.


@Cinkciarz: Wydaje mi się że masz całkowitą racje, aczkolwiek założę się, że będą wierzgać i mówić że nie wykorzystują. Generalnie ja widzę tutaj dwie drogi i dwa naruszenia:
1. Ochrona danych osobowych. Tutaj jeśli chodzi o to przetwarzanie to wedle definicji RODO:

„podmiot przetwarzający” oznacza osobę fizyczną lub prawną, organ publiczny, jednostkę lub inny podmiot, który
@katefoxconn: No i przyszła odpowiedź dzisiaj:

szanowny Panie,

Podkreślamy raz jeszcze, iż nie administrujemy danymi, jak również nie odpowiadamy za zainicjowanie połączenia z konkretnym numerem. Korzystamy w tym zakresie z dostarczanych zewnętrznie rozwiązań.

Bez pisemnego zapytania możemy jedynie przekazać anonimowo konkretny numer z żądaniem jego zablokowania w systemie.

Wszelkie zapytania należy kierować w formie pisemnej na korespondencyjny


Wyślę pismo pocztą papierową, tylko muszę pomyśleć nad treścią, żeby mnie łatwo nie spławili.
@Cinkciarz: akurat dokładnie to samo robię, tylko że z inną firmą z Poznania, która zaprosiła mnie na jakieś spotkania z netbookami itd. Też chcieli, bym wysłał im wiadomość drogą listową, więc złożyłem pismo w UODO przez ePUAP tak by było traktowane na równi z pismem urzędowym, czekam aż mi odpowiedzą. Wysłałbym normalne pismo, ale szkoda mi pieniędzy bo albo zleją albo powiedzą że "tajemnica handlowa". Jak dostanę odpowiedź z UODO to
@Cinkciarz: @katefoxconn: a, i powiedzmy że miałem epizod w Coltelu/Olitelu/Poltelu rok temu i wiem że to jest ściema z tym "losowaniem", co prawda numeru nie widziałem ale widziałem pod daną rozmową dane konkretne miasto - więc numer musi być połączony z miastem, co wyklucza jego wylosowanie. Musi być jakaś baza danych, to na bank. I bywają jeszcze różne inne ściemy, jak zapytasz czy rozmowa jest nagrywana, telemarketer odpowie ci że