Wpis z mikrobloga

Mam taki dylemat, potrzebuje zrobic wylewke na plycie betonowej (fundament) z wodnym ogrzewaniem podlogowym (rurka 16mm) i oczywiscie izolacja cieplna od podloza. Problem jest taki, ze mam na to tylko 6-6.5cm i plan jest taki zeby dac folie, 10-20mm izolacji PIR (odpowiednik 20-40mm styropianu), do tego przypiac rurki ogrzewania podlogowego i zalac to wszystki jakimi 4cm(2.5cm nad rurkami) jakiejs specjalistycznej cienkiej wylewki.
Teraz pomyslalem o drugiej opcji, wymienic francuskie okna na ogrod na 5cm nizsze, dzieki czemu bede miec 11cm miejsca zamiast 6 i spokojnie bede mogl dac 5cm izolacji PIR (odpowiednik 10cm styropianu).
Oczywiscie w tym wypadku dochodzi koszt wymiany dosc drogich okien, a ciagne juz ten remont tylko na oparach pieniedzy i zastanawiam sie czy warto by bylo to robic. Tzn czy zyski z grubszej izolacji sa tego warte.

#budujzwykopem #remontujzwykopem i troche #johnybudownictwa.
  • 9
@piwniczak: Masz okna z niskim progiem czy standardowym? Jeśli standard, to możesz wjechać wylewką / panelami / płytką na ramę okienną - oczywiście tak, aby można byłoby je normalnie otwierać. Pod rurki chociaż 2cm pir by się przydało - pamiętaj że to nie jest odpowiednik 4cm styropianu tylko bardziej 3 - 3.5cm (lambda 0.023 vs 0.035-0.038). Na to anhydryt - chociaż przydałoby by się tutaj chociaż 4.5cm grubości + płytki /
Jeśli standard, to możesz wjechać wylewką / panelami / płytką na ramę okienną - oczywiście tak, aby można byłoby je normalnie otwierać.


@jarzyn123: 6cm to juz nadlewajac na rame okienna.
2 cm pir to trochę mało na izolację pod podłogówkę - standardowo jest 5cm na stropie, czyli z pomieszczeniem ogrzewanym pod spodem, ale wszystko zależy jakie masz te okna, jakie ocieplenie. Nie ma sensu inwestować w super izolację pod posadzką, jeśli na ścianach nie masz nic, kiepskie okna i do tego ogrzewanie na węgiel czy coś...
@piwniczak: Jak to się stało że okna są tak nisko? Kto Panu tak #!$%@?ł? A jeśli wylejesz wyżej, to co z innymi poziomami - drzwi wejściowe / inne pomieszczenia, meble do sufitu, drzwi wewnętrzne?
@jarzyn123: Stara wylewka miala okolo 4cm i byla nie ruszana odkad dom byl zbudowany. Okno na ogrod bylo przez poprzedniego wlasciciela wymienione na takie na cala sciane-doslownie: nie zostala ani jedna cegla. Ja usunalem oryginalna wylewke 4cm i jeszcze nadlewajac na rame okienna moge dodac do tego 2-2.5cm zeby nie wygladalo brzydko. Wzglednie moge wymienic cale okno na 5cm nizsze i uzyskac 5cm wiecej na wylewke, czylti 11cm (wiecej niz 5cm
@piwniczak Jak już wykułeś oryginalną wylewkę to może warto jeszcze wykuć chudziaka wybrać trochę gruntu, wylać nowego chudziaka, ułożyć styropian zamiast pir, podłogówkę i klasyczną wylewkę - nie wiem czy nie będzie to w ogólnym rozrachunku tańsze niż wymiana okna na całą ścianę...
Zwłaszcza że i styropian i klasyczna wylewka cementowa będą tańsze od anhydrytu czy innej cienkiej wylewki.

Są jeszcze jakieś technologie lekkiej podłogówki w takich panelach jak płyta gk -
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@jarzyn123: to jest rozwiązanie które mi zaproponował polski budowlaniec którego prosiłem o wycenę. Ale za skucie płyty i położenie nowej chciałby koło 20k fubtow, gdy tymczasem okno mogę mieć za półtorej
Ale dojechał z ceną... Położenie chudziaka na nowo załatwią posadzkarze - czy robią na piachu, czy na folii z rurkami to jedno i to samo... Pozostaje koszt skucia obecnej płyty (chyba że to płyta fundamentowa a nie chudziak)...