Wpis z mikrobloga

Cześć Mireczki, zielonka here ale doświadczenia w przeglądaniu wykopu już będzie z pięć lat ;)

Mam problem z pecetem, którego złożyłem niedawno. Płyta główna to MSI B150M Mortar, procek i7 7700K, a RAM taki jak w linku https://www.x-kom.pl/p/387064-pamiec-ram-ddr4-goodram-16gb-2133mhz-iridium-black-cl15.html
Problem w tym, że po włączeniu zasilania nie idzie sygnał na monitor, wiatraki chodzą, i świeci się dioda na płycie głównej podpisana Debug DRAM. Wyczytałem, że problemem może być stara wersja BIOSu, która trafia się randomowo w tym modelu płyty i przez to niektóre pamięci RAM są wykrywane jako niekompatybilne i przez to nie rusza. Żaden głośniczek nie piszczy na płycie, ani nic takiego.

Pytanie, czy znalazłby się pomocny ktoś, z ramem kompatybilnym z moją płytą główną, żeby można było odpalić kompa, zaktualizować BIOS i sprawdzić czy mój ram zadziała. Inną opcją jest to, że przysłali mi walnięty fabrycznie ram, ale warto by było sprawdzić zanim go wyślę na dobrych parę tygodni w ramach reklamacji.

Co do lokalizacji, to mieszkam w Warszawie, często bywam w Radomiu, więc jeśli znalazłby się ktoś pomocny w okolicy, to chętnie bym podjechał z kompem i wreszcie się dowiedział o co kaman. Jeśli uda się dojść do ładu to chętnie odwdzięczę się dobrym napitkiem ;)

#pcmasterrace #komputery #informatyka
  • 9
@Tak_masz_racje: bazowałem na konfiguracji, którą brał znajomy, tyle że on brał 6600k na tej płycie. Początkowo miałem też brać 6600k, ale pojawiła się dobra promocja na 7700k, a płytę miałem już kupioną. Szczerze mówiąc, ostatniego kompa składałem parę lat temu i nie miałem za dużo czasu na porządne zaktualizowanie wiedzy. A to duży błąd że B150?
@Hanter: Na tej płycie nie podkręcisz procesora, w dodatku masz ramy 2133mhz. Na z270 możesz podkręcić procesor + np. ramy 3000mhz i komputer dużo wydajniejszy wtedy.
Mogłeś wziąć i7 7700 i wtedy byś nie musiał wydawać hajsu na dodatkowy cooler.
@Tak_masz_racje: Cóż, błędy wynikające trochę z braku czasu na wgłębienie się w temat, a koniec końców komp stoi już jakiś czas i nie działa. Może w przyszłości przełożę graty na inną płytę, póki co musi wystarczyć to co jest.
@Hanter: Ta płyta nie obsługuje 7 generacji procesorów, tylko 6. Odeślij ją do sklepu i weź zamiast tego jakąś Z270 bo wtedy będziesz mógł podkręcić procesor no i pewnie komp ruszy z miejsca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Hanter: Jeśli nie mieszkasz na #!$%@? dolnym to idziesz po prostu z płytą do sklepu/serwisu komputerowego i ci powinni aktualizację zrobić.

Swoją drogą B150 dla 7700K to jak wsadzić do ferrari koła od traktora.

I ogólnie 7700K to pieniądze w błoto, bo i5 obecnej generacji jest lepsza niż ta i7. No cóż, za niewiedzę/brak czasu się płaci.

Zawsze jest opcja zwrotu jeśli jeszcze masz czas.