Wpis z mikrobloga

Zainsirowany dzialalnoscia kolegi-dzialacza (#medycznewyludzenia) sprawdzilem NFZetowski system ZIP. Zadnych nieprawidlowosci nie stwierdzilem, ale doszedlem do ciekawych przemyslen dot. tego ile kosztuje utrzymanie mnie w zdrowiu.

Przez 10 lat:

wplaty> 150k PLN - oplat na ubezieczenie: rentowe + chorobowe + wypadkowe (oprocz innych danin)
pobory > 650 PLN (0,43%) - koszt pobranych swiadczen w tym okresie

Oczywiscie wraz z postepujacym wiekiem bede pobieral drozsze swiadczenia i wieksza ich ilosc (nie wspominajac juz o sytuacjach awaryjnych, jak zachorowanie na raka, etc.).
Tak czy inaczej nasuwaja sie ciekawe wnioski. Dysproporcja jest szokujaca i wysoce niesprawiedliwa...
To jest srednio 1250 PLN oplat tylko ubezpieczeniowych miesiecznie... Jakie ubezpieczenie kuplbym na wolnym rynku za takie pieniadze?

Moze i nie jestem przecietnie zarabiajacym Januszem, ale z pewnoscia jestem frajerem-sponsorem... W moim odzczucia taka dysproporcja wymyka sie nawet idei "solidarnosci spolecznej".

#medycznewyludzenia #zus #podatki
  • 51
jak ubezpieczysz się od pożaru,

i mam dom ubezpieczony. Ale nikt nie zmusza mnie do tego.

a twój dom się nie spali, to też uważasz, że powinni ci oddać składkę?

Nie, ponieważ ubezpieczam DOBROWOLNIE.

tutaj jest tak samo, płacisz za to, że "jakby co" nfz sfinansuje ci również leczenie drogich operacji. A jak nie będzie takiej potrzeby, to tylko się ciesz, bo chyba lepiej nie mieć raka, niż żebyś "nie był stratny"?
W moim odzczucia taka dysproporcja wymyka sie nawet idei "solidarnosci spolecznej".


@mojoakajojo: przecież na tym właśnie polega sprawiedliwość społeczna. Gdyby to była prawdziwa sprawiedliwość to nie byłyby potrzebne żadne przymiotniki, to coś jak demokracja ludowa, itd.

. Nie roznimy sie w tej kwestii podejsciem za to ja lamentuje nad wysokoscia moich skladek, ktora w mojej opinii nie powinna byc przywiazana do wysokosci moich zarobkow (sic!).


@mojoakajojo: a jeśłi już
@mojoakajojo: No cóż, system redystrybucji dóbr zawsze uderzał najbardziej w młodą, produktywną klasę średnią. To samo jest z emeryturami. Pan Janusz pracował i odprowadzał składki za komuny, gdzie wartość produkowanych przez niego dóbr dziennie oscylowała w granicach dolara, a teraz ty płacisz mu te 2k zł XD System durny i nieefektywny, a brak możliwości wypisania się z niego to już szczyt w ogóle, no ale cóż. Tak lud zdecydował...
@mojoakajojo: Jak chcesz mieć obciążenia składkowe niezalezne od wysokości poborów to może b2b? Zdrowotna (bo tylko tą składkę należy brać pod uwagę w tym przypadku) wynosi coś koło 320zl z czego coś kolo 260zl ODEJMUJESZ od podatku wiec sumarycznie wychodzi koło 60zl - nie jest tak źle.
wplaty> 150k PLN


@mojoakajojo: Aż tyle wpłacasz? 1250zł/mc?

Ja tam 10 lat składek zjadłem już chyba w jeden rok jak dobiłem w pobliże 40 lat życia. A będzie gorzej. Tak, że sytuację miałem podobną jak Ty, ale teraz to nie ma co liczyć.
@Luks_x: Zdrowia zycze!
Wiesz, ja niestety jestem dosc ciezko chory. Aktualnie od ponad pol roku nie pracuje (nie jestem w stanie) i przechodze dosc skomplikowane leczenie. Zgadnij co? Moja choroba nie jest diagnozowana w Polsce, a za lekaza w Izrealu (sic!) i terapie place ze srodkow wlasnych...
"solidarnosci spolecznej"


@mojoakajojo: no, nie do końca. Pod ubezpieczenie jednego pracującego, czasem może być podpiętych gromadka dzieci i niepracująca żona. Większość ludzi PL jednak ma dzieci, obecnie ponad 50%, czy tam nawet więcej, jedzie na ubezpieczeniu rodziców przez ~25 lat. Dokąd się uczą i nie mają umowy o pracę. To jest ćwierć wieku na jedno dziecko. Szmat czasu. Poza tym, miej pecha i w dzieciństwie zachoruj na SM czy jakieś inne
Za 1250 złotych miesięcznie spokojnie można kupić ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny, ubezpieczenie na życie i pakiet medyczny z usługami dentystycznymi. Powinno jeszcze zostać na dodatkowe polisy, jak np. ubezpieczenie turystyczne w ramach jakiegoś wyjazdu. Spoko burdel musi być w służbie zdrowia.
@mojoakajojo: ostatnio czytałem historie gościa w USA który #!$%@? sterydy jak cukierki i mu wytopilo (dosłownie) dziurę w żołądku. 10 dni w śpiączce i ilestam w szpitalu - 2,5mln dolarów
Oh wait nie da się #!$%@? w tym #!$%@? wolnym państwie xD


@GrubyRozowyKot: Ale przecież nikt Ci tego nie zabrania. Ubezpieczalnie powinny przecież oferować takie pakiety skoro jest to na tyle tanie by było dostępne dla przeciętnego Polaka.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sylwke3100: sporty ekstremalne. Co mnie interesują choroby wrodzone innych? Chcesz mi powiedzieć że lepiej nie uprawiać sportów, a potem się bujać z chorobami układu krążenia, problemami z sercem czy nadciśnieniem? Według Ciebie droższe jest leczenie złamania ręki niż przeszczep serca? Zejdź na ziemię. Dla tych co dbają o siebie powinny być niższe składki i tyle, bo zmniejszają ryzyko wielu przewlekłych chorób, których leczenie jest najdroższe. Nie myl uprawiania sportu ze sportami
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@rabarbarowyStraznik: Nie, tylko uprawianie sportów jakichkowiek to przecież ryzyko dla ubezpieczyciela bo o wypadek czy uraz nie trudno. Poza tym mówisz o tym by były zniżki za nie chorowanie ale moim zdaniem to absurd bo ludzie celowo nie będą chodzić do lekarza z jakimkolwiek problemem by płacić mniej a co za tym idzie cała profilaktyka idzie w #!$%@?.