Wpis z mikrobloga

Zainsirowany dzialalnoscia kolegi-dzialacza (#medycznewyludzenia) sprawdzilem NFZetowski system ZIP. Zadnych nieprawidlowosci nie stwierdzilem, ale doszedlem do ciekawych przemyslen dot. tego ile kosztuje utrzymanie mnie w zdrowiu.

Przez 10 lat:

wplaty> 150k PLN - oplat na ubezieczenie: rentowe + chorobowe + wypadkowe (oprocz innych danin)
pobory > 650 PLN (0,43%) - koszt pobranych swiadczen w tym okresie

Oczywiscie wraz z postepujacym wiekiem bede pobieral drozsze swiadczenia i wieksza ich ilosc (nie wspominajac juz o sytuacjach awaryjnych, jak zachorowanie na raka, etc.).
Tak czy inaczej nasuwaja sie ciekawe wnioski. Dysproporcja jest szokujaca i wysoce niesprawiedliwa...
To jest srednio 1250 PLN oplat tylko ubezpieczeniowych miesiecznie... Jakie ubezpieczenie kuplbym na wolnym rynku za takie pieniadze?

Moze i nie jestem przecietnie zarabiajacym Januszem, ale z pewnoscia jestem frajerem-sponsorem... W moim odzczucia taka dysproporcja wymyka sie nawet idei "solidarnosci spolecznej".

#medycznewyludzenia #zus #podatki
  • 51
  • Odpowiedz
@mojoakajojo: No cóż, system redystrybucji dóbr zawsze uderzał najbardziej w młodą, produktywną klasę średnią. To samo jest z emeryturami. Pan Janusz pracował i odprowadzał składki za komuny, gdzie wartość produkowanych przez niego dóbr dziennie oscylowała w granicach dolara, a teraz ty płacisz mu te 2k zł XD System durny i nieefektywny, a brak możliwości wypisania się z niego to już szczyt w ogóle, no ale cóż. Tak lud zdecydował...
  • Odpowiedz
@mojoakajojo: Jak chcesz mieć obciążenia składkowe niezalezne od wysokości poborów to może b2b? Zdrowotna (bo tylko tą składkę należy brać pod uwagę w tym przypadku) wynosi coś koło 320zl z czego coś kolo 260zl ODEJMUJESZ od podatku wiec sumarycznie wychodzi koło 60zl - nie jest tak źle.
  • Odpowiedz
ubezieczenie: rentowe + chorobowe + wypadkowe


@mojoakajojo: pomylilo ci sie ze skladka zdrowotna. to co innego. tylko to idzie na nfz (mozna w dodatku czesc odliczyc od podatku) pozdro i przrlicz raz jeszcze
  • Odpowiedz
wplaty> 150k PLN


@mojoakajojo: Aż tyle wpłacasz? 1250zł/mc?

Ja tam 10 lat składek zjadłem już chyba w jeden rok jak dobiłem w pobliże 40 lat życia. A będzie gorzej. Tak, że sytuację miałem podobną jak Ty, ale teraz to nie ma co liczyć.
  • Odpowiedz
@Luks_x: Zdrowia zycze!
Wiesz, ja niestety jestem dosc ciezko chory. Aktualnie od ponad pol roku nie pracuje (nie jestem w stanie) i przechodze dosc skomplikowane leczenie. Zgadnij co? Moja choroba nie jest diagnozowana w Polsce, a za lekaza w Izrealu (sic!) i terapie place ze srodkow wlasnych...
  • Odpowiedz
"solidarnosci spolecznej"


@mojoakajojo: no, nie do końca. Pod ubezpieczenie jednego pracującego, czasem może być podpiętych gromadka dzieci i niepracująca żona. Większość ludzi PL jednak ma dzieci, obecnie ponad 50%, czy tam nawet więcej, jedzie na ubezpieczeniu rodziców przez ~25 lat. Dokąd się uczą i nie mają umowy o pracę. To jest ćwierć wieku na jedno dziecko. Szmat czasu. Poza tym, miej pecha i w dzieciństwie zachoruj na SM czy jakieś inne
  • Odpowiedz
@GrubyRozowyKot: No a potem rak - państwo pomuuuusszzz bo chemia dziesiątki tysięcy kosztuje. Tak kurna działa ubezpieczenie.
@mojoakajojo: To teraz policz ile zapłaciłeś łącznie na OC w życiu a ile poszło z tego na koszty napraw. Ludzie odkrywają jak działają ubezpieczenia.
  • Odpowiedz
2) Twoj ubezpieczyciel (OC) przynajmniej potrafi poslugiwac sie rachunkiem prawdopodobientwa i opracowal dla Ciebie skladke o optymalnej wysokosci.


@mojoakajojo: No tak samo państwo - służba zdrowia jest na krawędzi załamania w związku z brakiem kasy więc składka jest nawet za niska. Wydajemy mniej niż kraje zachodu na służbę zdrowia.
  • Odpowiedz
  • 0
Za 1250 złotych miesięcznie spokojnie można kupić ubezpieczenie zdrowotne dla całej rodziny, ubezpieczenie na życie i pakiet medyczny z usługami dentystycznymi. Powinno jeszcze zostać na dodatkowe polisy, jak np. ubezpieczenie turystyczne w ramach jakiegoś wyjazdu. Spoko burdel musi być w służbie zdrowia.
  • Odpowiedz
@mojoakajojo: Ile razy można to wałkować? Do pewnego wieku utrzymujesz system, by później być jego beneficjentem. I nie, za 1250 w wieku 65+ nie dostaniesz pełnego ubezpieczenia pokrywającego poważniejsze operacje albo leczenie nowotworu.
  • Odpowiedz
@mojoakajojo: ostatnio czytałem historie gościa w USA który #!$%@? sterydy jak cukierki i mu wytopilo (dosłownie) dziurę w żołądku. 10 dni w śpiączce i ilestam w szpitalu - 2,5mln dolarów
  • Odpowiedz