Wpis z mikrobloga

Zainsirowany dzialalnoscia kolegi-dzialacza (#medycznewyludzenia) sprawdzilem NFZetowski system ZIP. Zadnych nieprawidlowosci nie stwierdzilem, ale doszedlem do ciekawych przemyslen dot. tego ile kosztuje utrzymanie mnie w zdrowiu.

Przez 10 lat:

wplaty> 150k PLN - oplat na ubezieczenie: rentowe + chorobowe + wypadkowe (oprocz innych danin)
pobory > 650 PLN (0,43%) - koszt pobranych swiadczen w tym okresie

Oczywiscie wraz z postepujacym wiekiem bede pobieral drozsze swiadczenia i wieksza ich ilosc (nie wspominajac juz o sytuacjach awaryjnych, jak zachorowanie na raka, etc.).
Tak czy inaczej nasuwaja sie ciekawe wnioski. Dysproporcja jest szokujaca i wysoce niesprawiedliwa...
To jest srednio 1250 PLN oplat tylko ubezpieczeniowych miesiecznie... Jakie ubezpieczenie kuplbym na wolnym rynku za takie pieniadze?

Moze i nie jestem przecietnie zarabiajacym Januszem, ale z pewnoscia jestem frajerem-sponsorem... W moim odzczucia taka dysproporcja wymyka sie nawet idei "solidarnosci spolecznej".

#medycznewyludzenia #zus #podatki
  • 51
  • Odpowiedz
@Shajo: Masz racje. Wez jedynie pod uwage, ze ja sie nie skarze na swoja jadnostkowa sytuacje, a biadole nad obciazeniami grupy ludzi srednio zamoznych, ktorzy robia za frajernie finansujaca leszczenie artretyzmu reszcie lokalnej populacji. To jest trend, ktory mnie niepokoi.
  • Odpowiedz
@mojoakajojo: a jaki stosunek byś uważał za sprawiedliwy?
Równie dobrze mógłbym się doczepić do OC: nigdy żadnej szkody nie spowodowałem, ale muszę płacić kilkaset złotych co roku.
  • Odpowiedz
@mojoakajojo: jak ubezpieczysz się od pożaru, a twój dom się nie spali, to też uważasz, że powinni ci oddać składkę? tutaj jest tak samo, płacisz za to, że "jakby co" nfz sfinansuje ci również leczenie drogich operacji. A jak nie będzie takiej potrzeby, to tylko się ciesz, bo chyba lepiej nie mieć raka, niż żebyś "nie był stratny"?
  • Odpowiedz
Przez 10 lat:

wplaty> 150k PLN - oplat na ubezieczenie: rentowe + chorobowe + wypadkowe (oprocz innych danin)

pobory > 650 PLN (0,43%) - koszt pobranych swiadczen w tym okresie


@mojoakajojo: w sumie to porównujesz raczej złe dane.
pobory - 650PLN powinieneś porównać tylko z ubezpieczeniem zdrowotnym, które w większości dodatkowo odliczasz od podatku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
jak ubezpieczysz się od pożaru,

i mam dom ubezpieczony. Ale nikt nie zmusza mnie do tego.

a twój dom się nie spali, to też uważasz, że powinni ci oddać składkę?

Nie, ponieważ ubezpieczam DOBROWOLNIE.

tutaj jest tak samo, płacisz za to, że "jakby co" nfz sfinansuje ci również leczenie drogich operacji. A jak nie będzie takiej potrzeby, to tylko się ciesz, bo chyba lepiej nie mieć raka, niż żebyś "nie był stratny"?
  • Odpowiedz
W moim odzczucia taka dysproporcja wymyka sie nawet idei "solidarnosci spolecznej".


@mojoakajojo: przecież na tym właśnie polega sprawiedliwość społeczna. Gdyby to była prawdziwa sprawiedliwość to nie byłyby potrzebne żadne przymiotniki, to coś jak demokracja ludowa, itd.

. Nie roznimy sie w tej kwestii podejsciem za to ja lamentuje nad wysokoscia moich skladek, ktora w mojej opinii nie powinna byc przywiazana do wysokosci moich zarobkow (sic!).


@mojoakajojo: a jeśłi już
  • Odpowiedz