Wpis z mikrobloga

Czołem Fotografowie! Potrzebny aparat/lustrzanka

- przeznaczenie: głównie zdjęcia i filmy magazynów i biur / hal magazynowych / zdjęcia pracowników podczas pracy / eventów / konferencji
- budżet: 6300 zł netto (w tym torba/karty pamięci itp.)
*przy zakupie konieczna będzie faktura

Ktoś coś poleci? Czy może np. warto wydać trochę więcej a mieć już coś naprawdę super?

#fotografia #aparat #lustrzanki
  • 20
@Magnesowa_: Jak macie tam w firmie kogoś, kto będzie umiał to obsługiwać, obrabiać zdjęcia i montować filmy, to niech se sam wybierze na czym mu się najlepiej będzie pracować. Jak nie macie, to zatrudnijcie kogoś, kto sobie wybierze na czym będzie chciał pracować, albo będzie miał swój sprzęt. Pamiętaj, że czego byście nie kupili, to samo tych zdjęć i filmów nie zrobi, a potrzeba do tego rozgarniętego człowieka, zwłaszcza do filmów.
@AdamFrey: Osobą odpowiedzialną za robienie zdjęć będę ja przy okazji moich codziennych obowiązków... Zdaje sobie sprawę z tego, że sprzęt nie wystarczy i jestem gotowa na samodzielną naukę czy kurs fotografii - uważam że to już krok, by zacząć ćwiczyć na lepszym sprzęcie.

Pojęcie o podstawach fotografii mam, to nie będzie pierwszy raz kiedy będę dotykać lustrzanki czy aparatu. W obrabianie zdjęć umiem i w montaż też. Także myślę, że nie
@Magnesowa_: to jest takie typowe podejście do obowiązków w polskich firmach - kupić sprzęt, a ktoś do ogarnięcia się znajdzie. Nasi pracodawcy jeszcze nie pojęli, że człowiek z doświadczeniem jest warty o rząd wielkości więcej, niż nawet najwyższej klasy sprzęt. Kupicie sprzęt, firma dopieprzy Ci to wszystko do obowiązków, pewnie wynagrodzenia wcale nie dołoży, a jak nie będzie Ci szło, to tylko zjebki będziesz zbierać, że marnie robisz swoją robotę. I
@AdamFrey: Nieważne już dlaczego nie zatrudniamy tego fotografa nie będę się tu rozpisywać na ten temat. Chcę się sama nauczyć fotografii - sama dla siebie i tak sama się w to wpakuje z przyjemnością. Od czego mam w takim razie zacząć według Ciebie :)))))))))))))))))))))))))))))))))
@Magnesowa_: ale mnie niezupełnie nie interesuje dlaczego nie możecie zatrudnić fotografa. Zwracam tylko uwagę, na pewną patologię zachodzącą w środowiskach pracy :D.

No ale dobra. Za taki pieniądz można kupić na przykład Nikona D7200 z jakimś obiektywem w stylu Tamron 17-50/2,8 i do kompletu jakąś chińską lampę błyskową od Yongnuo, byle miała TTL. Do tego ze dwie karty pamięci i jakąś najprostszą torbę, byle tylko miały te graty w czym na
@MiQ27: statyw to akurat dość drogie akcesorium, jeśli ma być solidny i porządny. Pilot to już wedle uznania, jak ktoś woli korzystać z samowyzwalacza to sobie poradzi, poza tym teraz to już chyba nawet z telefonu da się sterować wieloma aparatami.
@AdamFrey: mam wrażenie, że ze statywami itp. jest tak samo jak z pastą o chodzeniu po bułki ¯\_(ツ)_/¯
Dobry statyw można kupić za ~ 200 zł, tylko będzie się nazywał np. Racam a nie Manfrotto.
Mam takiego z udźwigiem rzędu 5kg i sprzęty w rodzaju D7200 utrzyma bez specjalnego problemu.
@MiQ27: No niby tak, sam miałem kiedyś jakaś podróbkę Manfrotto pod tytułem GoldPhoto i kosztował ze 300zł, a na początku był w zasadzie podobnej jakości jak Manfrotto. Sęk w tym, że rozpadł się po kilku latach używania, a Manfrotto po takich samych kilku latach nie wygląda może jak nowy, ale mechanicznie jest jak kupiony wczoraj.

Swoją drogą to też coś, czym można nawiązać do mojego narzekania z początku dyskusji. OPka sama
@AdamFrey: owszem, ale ona nie wie, co może jej być potrzebne :)
A o statywach jakoś wszyscy jakby zapomnieli.
Ludzie kręcą ISO do niebotycznych wartości, kupują obiektywy ze stabilizacją i wielkości słoika z korniszonami, kiedy sporo tych ujęć można by spokojnie zrobić kitem, ale ze statywu.
@MiQ27 no tak, ale OPka pisała głównie o zdjęciach z ludźmi w kadrze, a tu statyw niewiele da. W sumie pisała też o kręceniu filmów, a to z kolei determinuje zastosowanie sporo droższego statywu :D. Same problemy :D.
@AdamFrey: @MiQ27:

Póki co myślę nad takim zestawieniem:

Aparat: Canon eos 77d - 3300zł

Obiektyw: Canon ef-s 10-18mm f/4.5-5.6 - 950zł – do robienia zdjęć dużym pomieszczeniom np. magazyny

Obiektyw: Tamron 28-75mm F/2.8 Di III RXD pod mocowanie CANONA - 1800zł – konferencje / zdjęcia z bliska

Lampa błyskowa: yongouex-rt ii - 500zl

To niestety wychodzi 6550 zł wiec myślę teraz z czego by tu zrezygnować - Sony A6300 za
@Magnesowa_: Całkiem nieźle rozegrałaś temat. Co prawda nie wiem jak ten 77D się sprawdza, ale i tak nic mądrzejszego w tej cenie nie znajdziesz. Warto tylko mieć świadomość, że 28mm na małej klatce, to będzie dość wąsko, a na imprezach i konferencjach czasem aż się prosi, żeby zrobić coś szerszym kątem, z kolei ten 10-18 będzie w takiej sytuacji strasznie ciemny. Może lepiej przemyśleć Tamrona 17-50/2,8, powinien być przy okazji ciut
@Magnesowa_: pięciocyfrowa ;). Generalnie chodzi o to, że za te pieniądze można już kupić sprzęt, który nie będzie zupełnie amatorski, ale do półki pro jeszcze dość daleko. Według mnie ideałem by było coś z pełną klatką (D750? 6D?) plus jakiś obiektyw 24/28-70/2,8 (na przykład ten Tamron, którego wymieniłaś), ewentualnie coś szerokiego (Tokina 16-28/2,8?) i jakieś lampiszcze. Ale to wychodzi koło 13k ¯\_(ツ)_/¯
@AdamFrey: aaa podane przeze mnie kwoty sprzętu to cena brutto a ja mam do zagospodarowania 6300 zł netto czyli 8100 brutto ;) czyli moje zestawienie będzie ok i jeszcze zostanie jakieś 1400 na dodatki.

jeżeli chodzi o statyw to coś konkretnego polecasz?