Wpis z mikrobloga

Witam. Postanowiłem od czasu do czasu napisać coś ciekawego na temat programowania. Nie będą to rzeczy odkrywcze. Jakaś pojedyncza informacja. Coś w formie faktopedii. Zawodowo programuję od 2001 i stykałem się z wieloma językami, programistami czy dziwnym łączeniu technologii. Zobaczymy, czy kogoś to w ogóle interesuje.

Dziś może coś prostego, ale o dziwo coraz mniej używanego.

Operator Warunkowy Trójargumentowy

x ? y : z
Jest to ekwiwalent zapisu:

if(x == true) return y else return z
Czyli, jeśli zmienna x jest prawdziwa to zwróć wartość zmiennej y, jeśli x to fałsz zwróć wartość z.

Ja bardzo chętnie z niego korzystam, bo pomaga zapisać warunek w jednej linijce przy minimalnej ilości znaków dodatkowych. Coraz rzadziej się z nim stykam przeglądając kod innych programistów. Może tylko ja tak mam?

#programowanie #devpedia #pifpafcoding
  • 38
@selenita66: Może masz rację, źle użyte słowo. Muszę się bardziej pilnować. To co napisałem to pseudo kod, bo wiadomo, że w każdym języku inaczej wygląda zapis operatora warunkowego.
@selenita66: W sumie racja. Mogłem napisać po prostu funkcjonalny kawałek kodu. Ja tu nie chcę nikogo edukować, może bardziej zaciekawić. Ale masz rację, trzeba być bardziej dokładnym. Dzięki.
chodzi o zwrot wartości zmiennej


@Pifpaf: z tym też bym się nie zgodził, bo wyniku operatora nie trzeba przecież używać do zmiennej - z punktu widzenia semantyki jest to, powiedziałbym, "wynik/wartość wyrażenia", tylko tyle i aż tyle.

A przechodząc nieco do konkretów, operator występuje też (np. w #php) w skróconej formie
x ?: y
co jest równoważne
x ? x : y