Wpis z mikrobloga

Relief przedstawiający rydwan przejeżdżający mężczyznę, 900 - 700 rok przed naszą erą.

Relief może nie szokować detalami, ale został wyryty w bazalcie, a nie jest to łatwa skała do rzeźbienia. Gdy pisałem, że Asyryjczycy byli okrutni, to często nie dawałem przykładów, więc dzisiaj będzie kilka. Przy okazji oni nie ukrywają przemocy i terroru nigdy. Wiele artefaktów, które pozostały po Asyrii, to właśnie proklamacje, co Wam grozi gdy zbuntujecie się przeciwko asyryjskiej władzy. Gdy czekaliście na audiencje u króla, to korytarz był wypełniony takimi scenami z kampanii wojennych. Ashurnasirpal II piszę o tym co zrobił w mieście Tela, które zbuntowało się przeciw jego rządom.

"Zbudowałem kolumnę przy bramie miasta i obdarłem ze skóry wszystkich wodzów, którzy się zbuntowali i pokryłem kolumnę ich skórami. Niektórych nabiłem na pale, a innych przywiązałem do palików. Odciąłem kończyny oficerom, którzy się zbuntowali. Wielu pojmanych spaliłem ogniem, a innych wziąłem od niewoli. Niektórym odciąłem nosy, uszy i palce, wielu zabrałem oczy. Zbudowałem kolumnę z żywych a drugą z samymi głowami. Przywiązałem ich głowy na wielu drzewach wewnątrz miasta, Ich młodzież, mężczyzn i kobiet, dałem na pożarcie ogniowi. Resztę ich wojowników zostawiłem na pożarcie pustyni".

"I built a pillar over against the city gate and I flayed all the chiefs who had revolted and I covered the pillar with their skins. Some I impaled upon the pillar on stakes and others I bound to stakes round the pillar. I cut the limbs off the officers who had rebelled. Many captives I burned with fire and many I took as living captives. From some I cut off their noses, their ears, and their fingers, of many I put out their eyes. I made one pillar of the living and another of heads and I bound their heads to tree trunks round about the city. Their young men and maidens I consumed with fire. The rest of their warriors I consumed with thirst in the desert of the Euphrates."

Syn elamickiego króla Teummana musiały patrzyć na rozkład jego zwłok, a później zmielić jego kości kamiennymi tłuczkami na proch.

Artykuł

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #artefaktnadzis #sztuka #myrmekochoria
myrmekochoria - Relief przedstawiający rydwan przejeżdżający mężczyznę, 900 - 700 rok...

źródło: comment_rPmNySjadFyBhcnyssgp1htWdSvFFyiZ.jpg

Pobierz
  • 5