Wpis z mikrobloga

Tym razem bardzo prosta metoda, która pozwala wygodnie edytować skrypty na Raspberry Pi z poziomu PC. Oczywiście edycja możliwa z poziomu ulubionego edytora z kolorowaniem składni, nie trzeba też po zapisaniu ręcznie wysyłać nowych plików na malinkę. Brzmi trudno? Nic takiego... wystarczy odpowiednio skonfigurować edytor w WinSCP. To chyba najprostsza metoda na łatwe edytowanie skryptów, a wiele osób o niej zapomina. Instrukcja krok, po kroku ( ) Jak zdalnie i wygodnie edytować skrypty na Raspberry Pi?

#forbot #raspberrypi #programowanie
Pobierz Forbot - Tym razem bardzo prosta metoda, która pozwala wygodnie edytować skrypty na R...
źródło: comment_aJB63rZRPRrx7lIC7TBNcUuF0a4niA1X.jpg
  • 14
@Forbot: Odpalasz edytor na Raspberry, a ten wyświetla okna na PC.


@zakowskijan72: no rozumiem, ale nadal pytam po co ( ͡° ͜ʖ ͡°)?

Naprawdę ktoś edytuje pliki w katalogu domowym przez sudo?


Tak, ktoś tak edytuje - rozumiem powagę sytuacji, ale nie przesadzajmy, że jak ktoś sobie koduje coś na malince, która stoi na biurku obok i nie robi nic więcej to stanie się jakaś tragedia
@Forbot:

nadal pytam po co

Po to by zgodnie z tytułem Waszego wpisu "łatwo i wygodnie edytować pliki"

Tak, ktoś tak edytuje - rozumiem powagę sytuacji, ale nie przesadzajmy

To jest propagowanie złych nawyków. Potem taki młody adept sądzi, że trzeba wszystko robić przez 'sudo', i nawet kuźwa przez ssh się łączy przez 'sudo'.
tak czy tak xserwer z forwardowaniem sesji to overkill.

@lis6502: Nie zrozumiałeś mnie, kolego. Xserver jest uruchomiony na PC, łączysz się do Pi przez ssh -X i na nim odpalasz edytory. I one wyświetlają się na PC. Naturalna metoda pracy z aplikacjami wykorzystującymi protokół X, z tym, że w 99% wypadków 'normalnej' pracy Xserver i x-klienty uruchomione są na tym samym komputerze.
@Forbot:

wystarczy odpowiednio skonfigurować edytor w WinSCP.

Daję Wam plusa za pomoc niepełnosprawnym korzystającym z windowssa ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Dla nadludzi korzystających prawilnie z Linuxa:


Metoda 1 - dostęp po sftp
Otwieracie menadżer plików - np. nautilus w Unbuntu i wpisujecie(video załączone poniżej)

sftp://IP_maliny/
Metoda 2 - to o czym pisał @Kryspin013
- przekierowanie X'ów po ssh(do edycji skryptów to przegięcie,( ja używałem do oglądania obrazu
QBA_ - @Forbot: 
 wystarczy odpowiednio skonfigurować edytor w WinSCP.
Daję Wam plus...
bardzo prosta metoda, która pozwala wygodnie edytować skrypty na Raspberry Pi z poziomu PC. Oczywiście edycja możliwa z poziomu ulubionego edytora z kolorowaniem składni, nie trzeba też po zapisaniu ręcznie wysyłać nowych plików na malinkę. Brzmi trudno? Nic takiego...


@Forbot: wystarczy używać vima