Wpis z mikrobloga

Tytuł: Inne Pieśni
Autor: Jacek Dukaj
★★★★★★★★★★
#dukaj #ksiazki #fantastyka #scifi

(Bez spoilerowa prawie recenzja)

Pierwszy raz zobaczyłem "Inne Pieśni" w jakimś rankingu książek.
Z opisu pamiętam mało zachęcające wywody o starożytnej Grecji, filozofach i formach. Ale, tytuł ten był na czołowym miejscu.

Zaczyna się powoli.
Raczej coś w stylu renesansu niż starożytności. Wstępnie poznajemy głównego bohatera i jego środowisko. I tak sobie ziewamy przy lekturze przekartkowując jakieś romanse, spotkania biznesowe i negocjacje handlowe, potykając się o "anthosy", "kerosy" i inne ciekawe słowa. Nie za wiele rozumiejąc lecimy przez kilkadziesiąt stron, do momentu kiedy to bohater wraca wspomnieniami do pewnych wydarzeń... I tu nastąpił ten moment - "o kur wa, genialne!" i już było wiadomo, że trzeba będzie doczytać do końca.

10/10

Wstęp powieści też jest świetny - fakt, delektowałem się dopiero przy ponownym podejściu do lektury (bardzo przemyślany, dużo smaczków i nawiązań, obce słowa nie są już obce).
nopayn - Tytuł: Inne Pieśni
Autor: Jacek Dukaj
★★★★★★★★★★
#dukaj #ksiazki #fantast...

źródło: comment_KtLWMEKIMEPgnLHfoNl8VUvH4CmXB55A.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
Czytam co roku, ostatnio był chyba 7 raz. Fajnie jakby ktoś polecił coś podobnego w stylu do Dukaja (może być eng.)...
  • Odpowiedz
@Krever: podobny do starszego Dukaja - Greg Egan (Diaspora), do nowszego - Neal Stephenson (np. Peanatema), ale pewnie to znasz. Są też całkiem ciekawe polskie rzeczy w sf, Cezary Zbierzchowski - Holocaust F, zbiór opowiadań Jakuba Nowaka "Amnezjak". Tematycznie zbliżony do tego najstarszego Dukaja ("Złota Galera", "Ziemia Chrystusowa") jest Marek S. Huberath.
  • Odpowiedz
@erajwa:
Chciałeś napisać: "mnie nudzi na śmieć"
Jeżeli twa śmierć nastąpiła na samym początku książki to jeszcze zrozumiem, poddałeś się i Cię nie ma.

ale...

  • Odpowiedz