Wpis z mikrobloga

Zajawiłem się ostatnio na #nurkowanie bo miałem okazję spróbować. Chciałbym zrobić jakiś kurs z certyfikatem. Myślałem na początek o #padi #owd, ale ludzie piszą w Internetach, że z innych federacji lepsze.
Od razu mówię, że interesuje mnie to tylko w celach rekreacyjno-rozrywkowych, a certyfikat mi potrzebny, żeby na świecie móc wypożyczać sprzęt i nurkować w ładnych miejscach. Może coś podpowiecie? Jeśli nie PADI (A)OWD to co innego?
Narazie za granicę się nie wybieram, więc pewnie zrobię to w #krakow (zależy mi jednak, aby zrobić to w tym roku jeszcze), więc możecie też konkretne miejsca polecać, jeśli macie złe/dobre doświadczenia z krakowskimi szkołami. Dzięki!
#diving #scubadiving
  • 15
@leoha: Ja tam do PADI nic nie mam. Z resztą organizacja organizacją, ale ważniejszy jest dobry instruktor, który nie odbębnia tylko absolutnego minimum w programie i z głowy. A bez względu na to, jaki masz certyfikat i z jakimi literkami - i tak na początku będziesz się jeszcze czuł pod wodą jak kaleka i dopiero z każdym kolejnym nurkiem będzie przychodziło doświadczenie.
A co do konkretnych miejsc - no cóż... Kraken?
@leoha PADI OWD, potem od razu AOWD i jak się pewnie poczujesz to specjalizacje Deep Diver i "enriched air coś tam" (od nurkowania na wzbogaconym w tlen powietrzu). Wszystko co Ci potrzeba zeby zobaczyć pod wodą najciekwasze rzeczy i nie wydasz na to az tak bardzo dużo. Bedziesz mógł nurkowac do 40metrów, w PL i zagranicą wystarczająco. A jak chcesz nurkować w PL to suchy skadander, im wczesniej ogarniesz tym lepiej. Tyle
to Ty czytałeś, że PADI komercha, więc pytam co tam znalazłeś.


@ShadowDancer: "PADI, SSI and some other agencies are members of the WRSTC (World Recreational Scuba Training Council). (...) BSAC (and CMAS) are diving 'clubs'. Because most clubs operate voluntarily, not commercially, the provision of training is greatly extended"
@leoha
Moim zdaniem znajdź instruktora, który ma dobrą opinię, dość małe grupy i nie ma własnego sklepu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Podejrzewam, że wszystko kwestia instruktora i dogadania się. Ja np. szkoliłem się w padi (kurs 3 osoby) i oglądałem kilkanaście osób (chyba z 10) z CMAS, ustawionych w rządku na torze i robiących ćwiczenia (to był chyba KRAB na AGH, ale pewny nie jestem). Z tego co
@leoha: Zazwyczaj w PADI masz komerchę ale to zależy od instruktora.
Tu masz sprawdzonego w Warszawie szkolącego w ramach federacji SDI - robert.kostanski@firstdive.pl - czasem szorstki ale uczy cholernie solidnie.
Wiadomo że Warszawa Cię nie satysfakcjonuje ale.... będzie na pewno wiedział kto jest wiarygodny w Krakowie. Często bywa na Zakrzówku.
@leoha zrobiłem kilka tygodni temu owd w padi. Kurs jest trochę szyty pod amerykańską klientelę i ma specyficzny marketing w materiałach. Może to niektórym przeszkadzać. Jak dla mnie spoko. Tak jak inni wspominali zależy na jakiego instruktora trafisz. Zakrzówek jest spoko.
@leoha: Na zakrzówku to Kraken jest spoko. A co do PADI, to fakt, komercha straszna, divemasterzy/instruktorzy którzy trymu nie potrafią utrzymać to może nie norma, ale sporo ich. Ja zrobiłem w PADI może z 7-8 kursów i teraz przerzucam się całymi siłami na federację ASTD (Association of Sport and Technical Divers, czeska federacja respektowana na całym świecie), która zrzesza instruktorów technicznych, którzy to mają ogromną wiedzę i umiejętności. Tam fuszera nie
W sumie to w kwestii szkół zajmujących się szkoleniami nurków rekreacyjnych to wszędzie jest komercha, ale tak jak ktoś wcześniej napisał, że bardziej liczy się instruktor niż federacja. Ja robiłem rok temu w Egipcie i trafiło na instruktorkę z SSI ( w kwestii szkolenia dokładnie to samo co PADI) i w sumie nie żałuję bo mogę wypożyczać sprzęt praktycznie wszędzie a kurs dobrze wspominam właśnie przez instruktorkę, która miała dużo cierpliwości i