Wpis z mikrobloga

Witam, zamierzam przelać większą sumę funtów z Lloyds Bank na moje polskie konto walutowe żeby trzymać je w Polsce w funtach. Dodałem numer konta ze Swiftem i jak wybieram, że chce wysłać w funtach to wyskakuje informacja:

Please note: The currency you've chosen isn't the currency of the country you're sending your payment to. You can continue with this currency, if you wish, but it may increase the cost and time it takes to make the payment. iInformation

Czyli naliczy mi dodatkowe koszty? Nie chce być stratny, chce przelać np. 10 tyś £ i tyle otrzymać na polskim koncie. Z góry dzięki za pomoc.

#uk #londyn #emigracja
  • 21
@Cinek88: może doliczyć. Twój bank może naliczyć prowizję za przelew SWIFT, ale po drodze mogą pojawić się opłaty pobierane przez banki-korespondentów. Przy czym w przypadku przelewu z Wielkiej Brytanii raczej nie powinno być kosztów pośredników, ale pewności nie masz. Na pewno jednak będzie to mniej niż £10k, przelewy SWIFT mogą być kosztowne.
Na pewno będzie to mniej niz 10k£? Czyli co bo nie za bardzo rozumiem? :) kurde nie chce ryzykować za bardzo bo przeleje i okaże się, że mnie to będzie kosztować parę stówek. Jak bym poszedł z tym do banku to by mi powiedzieli co i jak ?
@Cinek88: czyli nie wiesz, może być 9990, może być 9950, zależy co masz w taryfie swojego banku i przez ilu pośredników przejdzie po drodze przelew. Pomijając fakt, że trzymanie funtów na koncie walutowym w Polsce jest irracjonalne, bo nic z tymi pieniędzmi w zasadzie nie zrobisz.
@shaki24: SEPA to system rozliczeń w euro (i tylko w euro, do tego tylko w UE). Wszystko inne to SWIFT.
@Cinek88: jedyna faktycznie na 100% bezkosztowa opcja to przewiezienie tego w gotówce i wpłata w oddziale banku w Posce (przy czym oczywiście nie najbezpieczniejsza, i musiałbyś to przed wyjazdem zgłosić polskim służbom celnym).
@shaki24: no i? Banki brytyjskie są włączone do systemu SEPA, bo UK jest w UE/EOG, podobnie jak banki polskie. Ale rozliczenie płatności następuje tylko w euro. Wysyłając funty przez SEPA na rachunek prowadzony w funtach w innym kraju będziesz miał podwójne przewalutowanie: GBP-EUR, potem rozliczenie SEPA w euro, a potem z powrotem EUR-GBP. Na bankowych kursach wymiany stracisz więcej, niż jakbyś wysłał SWIFTa.
@shaki24 Nie wprowadzaj w błąd. SEPA jest tylko do Euro.

@Cinek88 Zrób SWIFT w GBP bo innej opcji nie masz ale koszta ustaw na to że wszystkie pokrywa TY z konta UK a nie odbiorca czyli konto bankowe w Polsce. Dzielonych też nie rób.
Przy 10K £ parę stowek (PLN) potraci.