Wpis z mikrobloga

@Drakii: Nauka jest droga człeczyno. Jeden semestr studiów to 1800 zeta w górę. Z mniej ambitnieszych dokształceń to kurs na cholerny wózek widłowy może kosztować 500 w górę. W momencie gdy ktoś jest na bezrobociu to jest to w uj pieniędzy. A książki rzadko kiedy dadzą efekt, literaturę specjalistyczną raczej czyta się coś już wiedząc w danym temacie, a do najtańszych też nie należą (i raczej już nie stanieją, książki już
@3n3bl0: Niby wielki naukowiec tylko coś z logiką słabo. Mistrzem w tych rozważaniach był moim zdaniem LEM. Założenie, że maszyny wyprodukują dosłownie wszystko jest bardzo bardzo odległe i ogólne. Podstawową materię też wyprodukują? W nieograniczonej ilości ? A nawet jeżeli będą w stanie wyprodukować wszystko w nieograniczonej ilości to albo:
a. Taki bogacz mając wszystko będzie chciał mieć coś co nie jest mu w stanie dać maszyna = ludzie są potrzebni.
Kapitalizm jest najprostszym i najpiękniejszym systemem ideowym ever. Jest logiczny i sprawiedliwy. Ty możesz coś zaoferować innym swoją pracą w zamian za to co oferują Ci inni. Tyle. To że jest wypaczony przez duże korpo, które dogaduje się z rządami jest winą rządów i często prawa.


@malani: nie wiem jak zaślepionym na rzeczywistość trzeba być, by tak idealizować system zbudowany na tak brudnych i krwawych fundamentach jak kapitalizm. A korumpowanie rządów
@3n3bl0: Tak - logika zysku i optymalizacji to cecha systemu kapitalistycznego. I tylko z tym się zgodzę.

Ciekawe o jakich fundamentach mówisz, bo kapitalizm istnieje na świecie odkąd człowiek nauczył się wymieniać towary, a nie robić wszystkiego samemu. To co nazywasz kapitalizmem ma się nijak do kapitalizmu. Może opisz mi jakie te fundamenty są, że są brudne? Chciwość, chęć bycia lepszym? Gdyby nie te cechy to stalibyśmy w epoce polowania na
@Drakii:

to może zamiast okradać właścicieli robotów to sobie zapracują na własnego?

do nauki nie trzeba mieć dużych pieniędzy

... w Polsce, bo tu jest darmowa (z podatków). Książki już są drukowane przez automaty, a nie przez ludzi przekładających stemple, więc raczej nie stanieją.
Oczywiście nie mówię tutaj o nauce w stylu "potrzebujemy wyposażonego laboratorium".
Natomiast jakby to było w USA:
1. Facet nie ma pieniędzy.
2. ...bo nie ma wykształcenia.
Ciekawe o jakich fundamentach mówisz, bo kapitalizm istnieje na świecie odkąd człowiek nauczył się wymieniać towary, a nie robić wszystkiego samemu. To co nazywasz kapitalizmem ma się nijak do kapitalizmu. Może opisz mi jakie te fundamenty są, że są brudne?


@malani: niewolnictwo, feudalizm, kolonializm, imperializm. Kapitalizm rozwinął się w XVI wieku w efekcie rozwoju środków wytwórczych w najbogatszych państwach.

Chcesz mi powiedzieć, że babcia zbierająca jagody w lesie i sprzedająca je
tu nawet nie o to chodzi co w zamian. Nie rozumiem idealizowania systemu opartego na wyzysku.


@3n3bl0: Ależ oczywiście, że chodzi. Postawa antagonistyczna jest wygodna tylko nic nie wnosi do dyskusji.

"niewolnictwo, feudalizm, kolonializm, imperializm" - kapitalizm nie ma ideowo z tym nic wspólnego. W Polsce 3/4 z tych rzeczy nie było ( a potem nawet 4/4) i kapitalizm sobie świetnie radził.

"Kapitalizm rozwinął się w XVI wieku" - rozwinął się
kapitalizm nie ma ideowo z tym nic wspólnego. W Polsce 3/4 z tych rzeczy nie było ( a potem nawet 4/4) i kapitalizm sobie świetnie radził.


@malani: akumulacja pierwotna, wiesz co to jest?

rozwinął się a nie powstał.


@malani: zakończyło się jego powstawanie, pasuje?

Aa już wiem do czego pijesz. Do hierarchii... Tylko pomijasz fakt, że ludzie dobrowolnie zrzeszają się w hierarchię.


@malani: pije do prywatnej własności środków produkcji