Wpis z mikrobloga

Witam.
Chcę puścić przewód elektryczny po ścianie zewnętrznej, ale żeby spełniał wymogi jest on dość gruby, gumowy; przez to raczej mało estetycznie prezentuje się na ścianie.
Pomyślałem, że mógłbym go puścić w fudze między cegłami, nawet bez pokrywania go warstwą cementu. Czy są jakieś przeciwwskazania albo pomysły co i jak?

#elektryka #uk #diy
GreaterManchesterbusroute58 - Witam.
Chcę puścić przewód elektryczny po ścianie zewn...

źródło: comment_9UDDNA4Pn67edlLRUJZr9xcvtDdaPwoL.jpg

Pobierz
  • 13
@piwniczak: ta fota to randomowe zdjęcie, bo u mnie jest goła ściana to i pokazać nie ma czego.

Przebijam się z konserwatorium - dodatkowe rozgałęzienie od gniazdka, które położę od razu na ścianę, a na ścianie floodlights.
Nic nie wchodzi w ziemię, tylko ściana zewnętrzna.
Jedyne postanowiłem przyoszczędzić na RCBO : gniazdko [oryginalnie zamontowane] które rozdzielę idzie bezpośrednio od consumer unit - na rozdzieleniu chcę dołożyć RCD jako, że jedno światło
@Greater_Manchester_bus_route_58:
OK, nie jestem elektrykiem, wiec prosze nie traktuj tego jako prawdy objawionej, aczkolwiek z doswiadczenia:
1. Nie potrzebujesz RCBO, gdy juz masz RCD w skrzynce zabezpieczajace dany obwod. Dodatkowe zabezpieczenie nie przyniesie zadnej korzysci.
2. Nie ma zadnej korzysci z korzystania z tego flexa, wrecz przeciwnie. Zastosuj zwykly T+E, 2.5mm2. W teorii jesli obciazenie jest stale (oswietlenie) to 1.5mm2 jest bezpieczne, ale jest takie cos, ze albo bierzesz gotowy
@piwniczak: trochę mi zajęło przejrzenie netu pod odpowiednim kątem. Pod linkiem który wstawiłeś jest o gościu który zarabiał na instalacjach, to wg mnie jest zagrożeniem, jako że nie miał uprawnień, sam jednak nie znalazłem nic wielkiego w departamencie kar dla osób prywatnych - wspominają - ale przykładów brak co jest zrozumiałe bo sami zarabiają na pracach elektrycznych. Z ich strony www:

All of our electrical and gas engineering personnel are IET