Wpis z mikrobloga

Żeby przyjmować płatności w "fizycznym" BTC trzeba być niezłym kamikadze, niesie to za sobą o wile więcej ryzyk niż korzyści z tego wynikających o czym może świadczyć chociażby case Expedia. Jednak nie wszystko stracone z pomocą przychodzą nam pośrednicy czyli strona trzecia tak zwani "payment processor" którzy biorą na siebie większość ryzyk w tym ryzyko zmiany kursu. O nich dziś napiszę i skupię się na eCommerce czyli inaczej handlu elektronicznym.

Strona trzecia płatności BTC - pośrednicy (payment processor)

Nie jest tajemnicą że punktów przyjmujących płatności w BTC za pośrednictwem procesorów płatniczych jest wielokrotnie więcej niż samodzielnych punktów, nie mówiąc już o dużych graczach którzy wyłącznie korzystają z pośredników.

Na czym polega obsługa pośrednika, przede wszystkim daj nam on narzędzia do przyjmowania płatności w BTC oraz bierze na siebie ryzyko zmiany kursu oraz processowania płatności. W praktyce wygląda to tak że my jako sprzedawcy mamy ceny wyrażone np w USD które są dynamicznie przeliczane dla klienta na wybraną kryptowalutę. My jako sprzedawcy możemy wybrać typ rozliczenia końcowego tylko np USD lub procentowo USD/BTC. Wybierając wersje tylko w walucie lokalnej nowa metoda płatności jest właściwie przezroczysta dla naszego systemu księgowego bo de facto przyjmujemy płatność w walucie lokalnej czyli bez zmian. Inaczej mówiąc nie dotykamy nawet kryptowalut.

Z punktu widzenia sprzedawcy mamy same plusy, pomijając takie jak przyciągniecie nowych klientów to przede wszystkim mamy o wiele niższe koszty transakcyjne. Obecnie najbardziej popularni pośrednicy taki jak BitPay, CoinBase czy CoinGate pobierają prowizję w wysokości 1% gdzie tacy giganci jak VISA czy PayPal nawet do 4% (jest to stawka wyjściowa która giganci skutecznie za pomocą negocjacji obniżają). Sama implementacja nowego systemu płatności dla sprzedawcy też jest prosta i najczęściej sprowadza się do dodania odpowiedniego skryptu.

Czyli ustaliśmy że dla sprzedawcy jest to dobry biznes, zobaczmy jak to się ma od strony klienta .

Po pierwsze skoro jest mniejsza prowizja to kupie taniej, otóż nie klient zapłaci tyle samo co by kupował za gotówkę , czy za pomocą PayPal więcej zarobi sprzedawca.

Po drugie żeby zapłacić BTC trzeba go mieć, zdobyć go można na dwa sposoby albo wykopać (co jak wiemy dla klienta indywidualnego jest nie opłacalne) albo kupić na giełdzie. Bo jak w przypływie szczerości napisał @pawlo74

wchodzi w bitcoina i nie wie, że życie w bitcoinie liczy się od halwingu do halwingu zasłużył na utratę całego kapitału. Niech sprzedaje i niech trzyma się z daleka. Nie ma pojęcia ani o bitcoinie ani o inwestowaniu.

Oznacza to że jak ktoś nie kupił BTC przy poprzednim halwingu to powinien poczekać do kolejnego albo do ceny 2k bo do tylu przecież spadnie. No to jak to wygląda aby go kupić trzeba ponieść określone koszty, znaleźć giełdę czy bitomat, założyć konto, przejść procedurę autoryzacji, często przelać pieniądze na własny portfel bo np giełda może nie obsługiwać LN. Jeżeli giełda jest poza Polską trzeba kupić walutę i zapłacić za przewalutowanie. I ciągle nie wiemy czy nam starczy BTC bo kurs lata jak szalony a może będziemy mieć za dużo. Czyli wędząc że chcę kupić TV w grudniu i nie narażając się na wahania kursowe , BTC powinienem kupić tuż przed zakupem TV a cały proces może mi zając nawet kilka godzin, więc będzie znacznie wolniejszy niż zwykła płatność.

Po trzecie nie mam ochrony w postaci charback a i sprawa reklamacji i zwrotu kosztów wygląda też ciekawie, zachęcam poczytać regulaminy pośredników które wręcz zachęcają swoich klientów aby w regulaminach sklepów dodawały zapis o braku możliwości zwrotów i reklamacji.

Po czwarte od 2019 w Polsce jeżeli od momentu zakupu kryptowaluty do momentu jej sprzedaży lub kupna za nią towarów lub usług jej kurs wzrósł to musimy od zysku zapłacić podatek dochodowy

Jak widać do tej pory zarobił pośrednik, ubezpieczyciel, sklep, giełda oraz od 2019 w niektórych przypadkach urząd skarbowy. My możemy mieć satysfakcje lub wpis do porfolio. Co więcej i o tym może zrobię kiedyś wpis nie możemy zapominać że większość procesrów zabezpiecza się hedgując BTC oraz to że ich znaczna część jest sprzedawana. Na chwilę obecną nie są to olbrzymie transakcję za pomocą pośredników. I tak przytaczany w innym wpisie coingate odnotował 100k transakcji w 4 miesiące czyli znacznie mniej niż prosty BLIK w jeden dzień nie mówiąc o PayPal czy VISA.

Podsumowując kij ma dwa końce, technologicznie LN może stać znacznie wyżej niż zwykła baza danych PayPal czy VISA ważne jest co wybierze klient i co mu się będzie bardziej opłacało i będzie dla niego łatwiejsze. Niech przykładem będą kurorty widma które mimo wspaniałej infrastruktury popadają w ruinę z braku turystów.

#bitcoin #kryptowaluty
Pobierz d.....y - Żeby przyjmować płatności w "fizycznym" BTC trzeba być niezłym kamikadze, n...
źródło: comment_jcvJsCiGBVNMXIWtVd3CFxvDy6iZlHVM.jpg
  • 32
@dla_zabawy: ani Tobie ani zaorskiemu nigdy nie był potrzebny bitcoin. Wy jesteście w fiatach i dobrze się tam czujecie. Przyciągnęła was tu chciwość pieniądza, nie wiecie co się dzieje, widzicie tylko, że cena urosła albo spadła. Pytam się Ciebie po co Ci bitcoin? Dalej trzymasz pieniądze w banku, nie boisz się ich, że skonfiskują Ci pieniądze, płacisz potulnie swój haracz, nie przeszkadza Ci inflacja. Chdzisz sobie potulnie na wybory, po co
@dla_zabawy: a i żeby było jasne, ja nigdy nie zapłacę Wam fiaciarzom haraczu, rozumiesz? Nie będę wspierał tego zepsutego systemu. Przeprowadzę się tam gdzie nie będzie podatków. To, że wydaję pieniądze w jakimś kraju to Wam musi wystarczyć. Koniec i kropka. Otwórz oczy, bitcoin to jest atak spekulacyjny na fiata i to udany atak, to chciwość ludzi spowoduje, że każdy będzie miał bitcoina, chciwość fiaciarzy takich jak Ty czy Zaorski, którzy
takiś antysystemowy a mieszkasz w chyba najbardziej inwigilujacym obywateli państwie Europy


@pawelczixd: absolutnie nie czuję się inwigilowany, wybór padł na ten kraj ze względu na to, że na tym terenie jestem w stanie zakumulować najwięcej bitcoina. Zresztą popatrz gdzie przeprowadzają się firmy bitcoinowe jak nie tu.
W następnej bańce przeprowadzę się prawdopodobnie do Niemiec tam nie ma podatku od bitcoina. Przewiduję, że kiedyś wrócę do Polski, kiedyś komuniści odejdą a ich
wiesz że to nieracjonalna postawa?


@e3b0c: czy myślisz, że ludzie którzy sprzedawali cały swój majątek kupowali bitcoina, szli mieszkać na squotach to idioci? O dziwo tak dzieje się nawet teraz. To nie jest nieracjonalna postawa, Ty po prostu nie zbadałeś do końca sprawy dlatego masz wątpliwości.
dlatego masz wątpliwości.


@pawlo74: wątpliwości mam wobec każdej decyzji jaką podejmuję i zanim ją podejmę staram sobie udowodnić że jest to zła decyzja. Strzelam w nią argumentami przeciwnymi i jak nie umiem zatopić to podejmuję ową decyzję. Zawsze jednak mam plan B bo być może w momencie testowania mojej decyzji nie znałem odpowiedniego argumentu i cały plan pójdzie #!$%@?. Także wiesz, zawsze jest szansa że zostaniesz z ręką w nocniku.
@pawelczixd:

takiś antysystemowy a mieszkasz w chyba najbardziej inwigilujacym obywateli państwie Europy


No chyba smiesz zartowac.
-anonimowy nr tel na karte
-brak meldunku przy wynajmnie
-anonimowe konto w banku karta top up
-policja nie moze wejsc na twoj teren
-jazda autem bez dokumentow i prawa jazdy+0.8 promila alko legalne

Nie bez powodu ukrywa sie tu ok. 100tys kryminalow z pl. Sam osobiscie znam kilku sciganych listem gonczym, a pracuja normalnie i
wątpliwości mam wobec każdej decyzji jaką podejmuję i zanim ją podejmę staram sobie udowodnić że jest to zła decyzja. Strzelam w nią argumentami przeciwnymi i jak nie umiem zatopić to podejmuję ową decyzję. Zawsze jednak mam plan B bo być może w momencie testowania mojej decyzji nie znałem odpowiedniego argumentu i cały plan pójdzie #!$%@?. Także wiesz, zawsze jest szansa że zostaniesz z ręką w nocniku.


@e3b0c: z ręką w nocniku
z ręką w nocniku zostałem dzięki systemowi fiat opartemu na kredycie


@pawlo74: system raczej sam nie przyszedł do ciebie, to raczej efekt podjęcia jakiejś nieprzemyślanej decyzji.
Nie wiem kim jesteś w życiu ale gadasz jak ksiądz albo jakiś sekciarz. Ujżał Boga w piśmie świętym i teraz stawia wszystko na jedną kartę. Dla mnie to fanatyzm.
@pawlo74 hej pawlo. moim zdaniem dla_zabawy pisze jak jest. sądzę że jest po naszej stronie, jednocześnie krytykuje, ale to jest konstruktywna krytyka., bez poklepywania się po plecach, ale właśnie rozmowa o problemach może wnieść coś nowego.