Wpis z mikrobloga

Żeby przyjmować płatności w "fizycznym" BTC trzeba być niezłym kamikadze, niesie to za sobą o wile więcej ryzyk niż korzyści z tego wynikających o czym może świadczyć chociażby case Expedia. Jednak nie wszystko stracone z pomocą przychodzą nam pośrednicy czyli strona trzecia tak zwani "payment processor" którzy biorą na siebie większość ryzyk w tym ryzyko zmiany kursu. O nich dziś napiszę i skupię się na eCommerce czyli inaczej handlu elektronicznym.

Strona trzecia płatności BTC - pośrednicy (payment processor)

Nie jest tajemnicą że punktów przyjmujących płatności w BTC za pośrednictwem procesorów płatniczych jest wielokrotnie więcej niż samodzielnych punktów, nie mówiąc już o dużych graczach którzy wyłącznie korzystają z pośredników.

Na czym polega obsługa pośrednika, przede wszystkim daj nam on narzędzia do przyjmowania płatności w BTC oraz bierze na siebie ryzyko zmiany kursu oraz processowania płatności. W praktyce wygląda to tak że my jako sprzedawcy mamy ceny wyrażone np w USD które są dynamicznie przeliczane dla klienta na wybraną kryptowalutę. My jako sprzedawcy możemy wybrać typ rozliczenia końcowego tylko np USD lub procentowo USD/BTC. Wybierając wersje tylko w walucie lokalnej nowa metoda płatności jest właściwie przezroczysta dla naszego systemu księgowego bo de facto przyjmujemy płatność w walucie lokalnej czyli bez zmian. Inaczej mówiąc nie dotykamy nawet kryptowalut.

Z punktu widzenia sprzedawcy mamy same plusy, pomijając takie jak przyciągniecie nowych klientów to przede wszystkim mamy o wiele niższe koszty transakcyjne. Obecnie najbardziej popularni pośrednicy taki jak BitPay, CoinBase czy CoinGate pobierają prowizję w wysokości 1% gdzie tacy giganci jak VISA czy PayPal nawet do 4% (jest to stawka wyjściowa która giganci skutecznie za pomocą negocjacji obniżają). Sama implementacja nowego systemu płatności dla sprzedawcy też jest prosta i najczęściej sprowadza się do dodania odpowiedniego skryptu.

Czyli ustaliśmy że dla sprzedawcy jest to dobry biznes, zobaczmy jak to się ma od strony klienta .

Po pierwsze skoro jest mniejsza prowizja to kupie taniej, otóż nie klient zapłaci tyle samo co by kupował za gotówkę , czy za pomocą PayPal więcej zarobi sprzedawca.

Po drugie żeby zapłacić BTC trzeba go mieć, zdobyć go można na dwa sposoby albo wykopać (co jak wiemy dla klienta indywidualnego jest nie opłacalne) albo kupić na giełdzie. Bo jak w przypływie szczerości napisał @pawlo74

wchodzi w bitcoina i nie wie, że życie w bitcoinie liczy się od halwingu do halwingu zasłużył na utratę całego kapitału. Niech sprzedaje i niech trzyma się z daleka. Nie ma pojęcia ani o bitcoinie ani o inwestowaniu.

Oznacza to że jak ktoś nie kupił BTC przy poprzednim halwingu to powinien poczekać do kolejnego albo do ceny 2k bo do tylu przecież spadnie. No to jak to wygląda aby go kupić trzeba ponieść określone koszty, znaleźć giełdę czy bitomat, założyć konto, przejść procedurę autoryzacji, często przelać pieniądze na własny portfel bo np giełda może nie obsługiwać LN. Jeżeli giełda jest poza Polską trzeba kupić walutę i zapłacić za przewalutowanie. I ciągle nie wiemy czy nam starczy BTC bo kurs lata jak szalony a może będziemy mieć za dużo. Czyli wędząc że chcę kupić TV w grudniu i nie narażając się na wahania kursowe , BTC powinienem kupić tuż przed zakupem TV a cały proces może mi zając nawet kilka godzin, więc będzie znacznie wolniejszy niż zwykła płatność.

Po trzecie nie mam ochrony w postaci charback a i sprawa reklamacji i zwrotu kosztów wygląda też ciekawie, zachęcam poczytać regulaminy pośredników które wręcz zachęcają swoich klientów aby w regulaminach sklepów dodawały zapis o braku możliwości zwrotów i reklamacji.

Po czwarte od 2019 w Polsce jeżeli od momentu zakupu kryptowaluty do momentu jej sprzedaży lub kupna za nią towarów lub usług jej kurs wzrósł to musimy od zysku zapłacić podatek dochodowy

Jak widać do tej pory zarobił pośrednik, ubezpieczyciel, sklep, giełda oraz od 2019 w niektórych przypadkach urząd skarbowy. My możemy mieć satysfakcje lub wpis do porfolio. Co więcej i o tym może zrobię kiedyś wpis nie możemy zapominać że większość procesrów zabezpiecza się hedgując BTC oraz to że ich znaczna część jest sprzedawana. Na chwilę obecną nie są to olbrzymie transakcję za pomocą pośredników. I tak przytaczany w innym wpisie coingate odnotował 100k transakcji w 4 miesiące czyli znacznie mniej niż prosty BLIK w jeden dzień nie mówiąc o PayPal czy VISA.

Podsumowując kij ma dwa końce, technologicznie LN może stać znacznie wyżej niż zwykła baza danych PayPal czy VISA ważne jest co wybierze klient i co mu się będzie bardziej opłacało i będzie dla niego łatwiejsze. Niech przykładem będą kurorty widma które mimo wspaniałej infrastruktury popadają w ruinę z braku turystów.

#bitcoin #kryptowaluty
d.....y - Żeby przyjmować płatności w "fizycznym" BTC trzeba być niezłym kamikadze, n...

źródło: comment_jcvJsCiGBVNMXIWtVd3CFxvDy6iZlHVM.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
@Obruni: w porządku ale nie o to chodzi ja uważam, że adopcja idzie zdecydowanie za szybko od samego początku nię spodziewałem się takich postępów a on nie wie czego chce. Dlatego mówię jak się komuś nie podoba to ma wolny wybór nikt nikogo tu na siłę nie trzyma.
  • Odpowiedz
  • 0
@pawlo74 chłop pisze o rynkach, ma wiedze, ja dużo się od niego nauczyłem, czasem pokazuje negatywne scenariusze, ale zawsze podparte wiedza. czy jakby pod każdym postem krytycznym pisal- mam nadzieję że to się nie sprawdzi bo wierzę w bitcoina- odbierał byś to inaczej? ja szanuje dla zabawy, bo ma chłop wiedze i dzieli się nią z nami, a że jest krytyczny? ok bez głosów krytycznychnie ma dyskusji,
  • Odpowiedz
@Obruni: po prostu ja uważam, że odstrasza i czyni więcej złego niż dobrego ale każdy niech sobie robi jak chce, zobacz kto mu plusuje przeważnie sami trole. Nie zauważyłem u niego jeszcze nic co dało by mi wrażenie, że wie o co chodzi z tym bitcoinem. Jest dla mnie spekulantem z przypadku w bitcoinie. Komu jego wiedza jest potrzebna spekulantom? Chcesz namawiać małolatów do hazardu? Ilu z nich straci kasę? 90
  • Odpowiedz
Po pierwsze skoro jest mniejsza prowizja to kupie taniej, otóż nie klient zapłaci tyle samo co by kupował za gotówkę , czy za pomocą PayPal więcej zarobi sprzedawca.


@dla_zabawy: Mózg #!$%@?. #!$%@? ale odkrycie że prowizję płaci sklep a nie klient, TYLKO #!$%@? JAK SPRZEDAWCA MA WIĘKSZE KOSZTA TO PRZERZUCA JE NA KLIENTA W MARŻY NA PRODUKCIE BUCU.

Skończ z tymi swoimi mądrościami bo ci #!$%@? nie wychodzi. Jesteś żałosnym nieudacznikiem
  • Odpowiedz
@pawlo74: Buc wczoraj jeszcze mówił że bitcoina używają tylko wenezuelczycy i nie wiedział nic o procesorach płatności a dziś jest specjalistą od nich i będzie przekonywał że btc jest bezużyteczny.

@dla_zabawy: Jesteś śmieszny z tym swoim bełkotem
  • Odpowiedz
będzie przekonywał że btc jest bezużyteczny.


@cyberpunkbtc: Szkoda naprawdę z tobą dyskutować, wszystko odbierasz jako atak na BTC. Nigdzie nie napisałem że jest bezużyteczny, ma wiele zastosowań o których już pisałem w pierwszym wpisie. Co więcej sądzę że doskonale może sprawdzać się jako równoległy system finansowy.
  • Odpowiedz
@pawlo74: deflacja powoduje spadek popytu, zahamowanie eksportu, spadek zarobkow ( jezeli nie interweniuje Panstwo i nie mrozi ustawowo wyplat ), wzrost cen przy zamrozeniu zarobkow ( przy interwencji Panstwa )
  • Odpowiedz