Wpis z mikrobloga

Planuję zrobić sobie oświetlenie sterowane z poziomu #iphone - najlepiej z #homekit.
Chciałbym jednak zachować włączniki na ścianach - czy znacie jakieś sensowne rozwiązania?

Byłem ostatnio w #ikea oglądać ich oświetlenie z serii TRÅDFRI - wszystko ładnie, fajnie, cenowo dostępnie, jednak nie posiadają w ogóle włączników światła. Philips Hue wydaje mi się być bardzo drogi, bo sam zakup 27 żarówek GU10 to koszt ponad 3 500,00 zł, gdzie IKEA TRÅDFRI kosztowałaby mnie ok. 1 150,00 zł.

Pomyślałem, że w skrajnym przypadku zrobię własne włączniki światła wysyłające komendy do Apple HomeKit, ale po przeczytaniu dokumentacji od #apple już widzę, że będzie z tym sporo zabawy, a IKEA nie pozwala na tworzenie własnych rozwiązań dla ich systemu.

Może znacie jakieś inne systemy bądź wiecie, czy istnieją włączniki, które działałyby z jednym z powyższych rozwiązań i najlepiej nie kosztowały kilkuset złotych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#smarthome #oswietlenie #elektryka #elektronika #pytanie #ios
  • 10
@MarekOnline: https://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30338849/ te włączniki mają w pakiecie podkładki magnetyczne na ścianę, możesz przykleić lub przykręcić.
Samych włączników ściennych nie ma, w październiku maja chyba być gniazdka sterowane z aplikacji.

Samo zrobienie inteligentych świateł na włączniku jest często problematyczne ponieważ w starszym budownictwie idzie tylko linia fazowa którą steruje włącznik. Nie masz przewodu neutralnego w puszce, a żeby mieć sterowanie zdalne potrzebujesz albo baterii albo zasilania.
@MarekOnline: Potrzebujesz czegoś takiego jak wspomniany przez @Rivellen Homekit Single Switch, tylko żeby na baterie działał - dzięki temu nie potrzebowałbyś przewodu neutralnego do zasilania. Nie jestem pewien, czy coś takiego istnieje do Homekit. Albo coś takiego: https://www.incipio.com/accessories/commandkit-accessories/commandkit-wireless-smart-light-bulb-adapter-dimming.html

Sam do Homekita raczej nie wyrzeźbisz, bo Apple ma spore wymagania i nawet specyfikacji broni. Ale ogólnie Homekit to najlepszy system do intelignetnego domu jak chcesz iPhone'a używać.
@MarekOnline: ikea TRADFRI działa po zigbee tak samo jak rzeczy od xiaomi i możesz tym wszystkim sterować za pomocą CC2531, jest projekt na githubie zigbee2mqtt wypadałoby oczywiście mieć do tego jakąś maline z openhabem/domoticzem/hass'em na pokładzie. Możesz więc połączyć tradfri tak żeby zapalały je włączniki od xiaomi ( ͡º ͜ʖ͡º)
@cocamide: Jak będę w biurze to poczytam sobie na ten temat - wydaje się być dokładnie tym, czego szukam. W sumie czytałem o tym protokole, ale bardzo pobieżnie. Możliwe, że to był błąd i muszę się bardziej w to zagłębić. Dzięki!
@MarekOnline: Ciekawym rozwiązaniem jest "Shelly 1" (mieści się w puszce podtynkowej). Jeśli masz więcej miejsca to Sonoff Basic i trochę lutowania aby podłączyć zewnętrzny switch.
Do jednego i drugiego ESPEasy albo Tasmota.
@cocamide:
Możesz coś więcej na ten temat napisać? tzn. Czy trudno to zaimplementować? Czy kupowałeś do tego te wszystkie elementy (https://koenkk.github.io/zigbee2mqtt/getting_started/what_do_i_need.html) tj. debugger, CC2531 USB sniffer, kabel CC2531?
Mam u siebie xiaomi gateway z kilkoma sensorami. Głównie do drzwi/okien, czujniki ruchu. Połączyłem gateway z domoticzem ale chciałbym z niego zrezygnować, gdyż działa to dość kiepsko. Wydaje mi się, że jest to wina samego gatewaya gdyż łączy się on z chinskim