Wpis z mikrobloga

#moderacjacontent
Będzie to kolejny wpis dotyczący problemów z moderacją więc jeśli drogi mirku (będź mirabelko) masz już dość takich tematów to dalej nie czytaj.

Jak zapewne większość wie nasza kochana moderacja zaczęła edytować wpisy użytkowników i dodawać tag "patostreamy" do tematów dotyczących "bonzo" i "kononowicz" pomimo tego że były poprawnie otagowane i użytkownicy nie byli poinformowani o zmianie sposobu tagowania. ja jako jedna z wielu osób dostałem bana za nietagowanie "patostreamy" (poprawnie otagowałem wpis "bonzo") bez żadnego ostrzeżenia, bez słowa wyjaśnienia i tradycyjnie bez odpowiedzi po użyciu opcji "odwołaj się".
Rozumiem że dla części użytkowników wpisy pod tymi tagami to zwykły spam ale chciałbym zwrócić uwagę że gdy nie było afery pojawiało się 10-20 wpisów na tagu bonzo dziennie i praktycznie wszystkie były zawsze otagowane poprawnie (tak, zdajemy sobie sprawę że nie każdy chce to oglądać - dlatego używamy tagów).

Pomimo wielu prób wyjaśnienia tego z moderacją jedyna odpowiedź jaką otrzymaliśmy to "społeczność tak chciała" - no więc ja pytam jaka społeczność? Czy widział ktoś żeby ten temat był publicznie poruszony? Czy ktoś pytał użytkowników o zdanie? Gwarantuję wam że jeśli bardzo dobrze poszukać to nic takiego nie znajdziecie.

Tagi "bonzo" i "kononowicz" zawierają zupełnie inny content niż taki np. "danielmagical" i inne patusy, były używane na wykopie przez wiele lat i nikt się o to nie czepiał a nagle posypały się bany bez żadnego słowa wyjaśnienia.

Inna sprawa to nazywanie przez administrację rzekomo poważnego serwisu ludzi "patologią" - ja rozumiem że oni święci nie są ale myślę że jednak oficjalne uznanie ich za patologie przez jedne z największy portali w Polsce to gruba przesada, jest to zwykłe znieważanie.
Zastanawiam się jakie kryteria zostały przyjęte żeby nazywać kogoś patusem - taki Tiger Bonzo siedzi sobie na strimie z żoną i opowiada o tym jak zbudowana jest żarówka, nie pije, nie niszczy mebli - po prostu nie robi niczego co byłoby grubym odstępstwem od normy - to jest dla moderacji patologi.
Gdy natomiast zapraszają osobę która jest najprawdopodobniej mordercą i gwałcicielem (tak, chodzi mi o Masę) to jest to dla nich w porządku i można sobie porozmawiać z nim przy kawie o życiu.

Mam tu konto już ponad 10 lat i nigdy nie było takich problemów jak teraz, zdarzały się oczywiście afery ale często były one przesadzone i sam stawałem w obronie modów - teraz po prostu nie jestem w stanie zrozumieć o co im chodzi, zachowują się jakby liczyli się tylko oni a użytkownicy im przeszkadzali.

Myślę że najwyższy czas zająć się systemem pracy moderacji i komunikacji z użytkownikami bo jeśli będzie tak dalej to wiele osób będzie mieć dość tych ciągłych problemów i niejasnych zasad i po prostu odejdzie.

Należy wprowadzić, na początek proponuję przy powodzie bana zawsze zaznaczać który punkt regulaminu został złamany oraz wprowadzić jawność moderatorów.

Wiem że dla wielu nie ma to żadnego znaczenia i tych tagów nie przeglądają ale jeśli będziemy przymykać oko na takie praktyki to wkrótce prawdopodobnie stanie się to z pozostałymi treściami na wykopie.

  • 8