Wpis z mikrobloga

Czy można na rondzie pojechać tak jak czerwona strzałka?
Moim zdaniem zjeżdżając w tę ulicę (dwa pasy) jadąc zewnętrznym pasem mogę zająć dowolny, czyli jadę tak jak żółta, ale tyle osób tam jeździ tak jak czerwona strzałka (Toruń, rondo między Bema a Fałata - https://goo.gl/maps/CAJBEtgUu762 ). Oczywiście tak ze dwa razy w miesiącu kolizja, ostatnio nawet wracałem taksówką, złotówa oczywiście pojechał w wersji czerwonej, ja go pytam, czy aby na pewno tak można, a On do mnie, że jeszcze ma pierwszeństwo!
#jedzbezpiecznie #samochody #prawo #polskiedrogi #torun #mistrzpainta
qjava - Czy można na rondzie pojechać tak jak czerwona strzałka? 
Moim zdaniem zjeżd...

źródło: comment_rmY8EQSwTQylywTAul0d5WYcPlPYOtxV.jpg

Pobierz
  • 48
  • Odpowiedz
@enron: Zejdz na poziom przepisów ogólnych. Jeżeli nie ma wyznaczonych kierunków na pasach ruchu to skręt wykonujesz ze skrajnego pasa i tyle. Takie rondo można opuścić tylko z pasa prawego.
  • Odpowiedz
@agataen: to albo policja się nie popisała, albo były znaki, że ze skrajnego zewnętrznego pasa można tylko skręcić w prawo - zjechać z ronda, czyli de facto było to rondo "turbinowe" (albo coś, co przypominało rondo turbinowe - z ruchem kierowanym).

Niemożliwym jest, by przy zwykłym rondzie takim, jak na grafice, żółty dostał mandat. Dlaczego? Bo on jechał cały czas swoim pasem, a czerwony zmieniał pas, powodując stłuczkę.
  • Odpowiedz
@marek-krakow: Bo ludzie ciągle przebijali przez ten prawy pas i dlatego domalowali ciągłą wcześniej była przerywana. Linie ciągła przerywana nie zmienia tam przepisów. Dostają mandaty za zjazd z prawego pasa a nie przejazd przez ciągłą.
  • Odpowiedz
@n3xo: a za co mają dostać mandat jak nie za przekroczenie linii ciągłej? Podaj do którego artykułu z p.r.d. nie stosuje się kierowca, który na rondzie skręca w lewo i zjeżdża z niego z wewnętrznego pasa, nie wymuszając pierwszeństwa na pojazdach jadących zewnętrznym pasem.
  • Odpowiedz
@qjava: Mnie zawsze #!$%@?ą ronda wielopasowe xD Nigdy nie wiem czy dobrze jadę i jadę na czuja :P Najlepiej zjeżdzam 1 zjazdem w prawo to problemu nie ma :D Ale jeśli chcę zjechać 3 to jadę pierwsze 2 zjazdy środkowym a potem zjeżzam na prawy pas i potem na wyjazd? czy jak to ogarnąć?
  • Odpowiedz
@qjava: Tu masz cały program Dworaka na ten temat. Rondo prawie identyczne.


@n3xo: nie. Rondo z ciągłą linią między pasami tak namalowaną, że zjeżdżający z wewnętrznego pasa ją przecinają - więc i jest powód do ukarania.
  • Odpowiedz
Czerwony może zjechać w ten sposób a żółty może zająć dowolny pas. Jeżeli dojdzie do kolizji winę ponosi czerwony. Często na takich rondach dochodzi do sytuacji ze „żółty” skrajnym prawym pasem potrafi objechać rondo i „skręcić w lewo” czyli zjechać trzecim zjazdem. W takiej sytuacji gdy dojdzie do kolizji z czerwonym również czerwony ponosi winę pomimo ze zolty również zachował się nieprawidłowo
  • Odpowiedz
W takiej sytuacji gdy dojdzie do kolizji z czerwonym również czerwony ponosi winę pomimo ze zolty również zachował się nieprawidłowo


@RaPi: dlaczego zachował się nieprawidłowo? Jeżeli ruch na rondzie nie jest kierowany to zewnętrznym pasem można jeździć w kółko i to nie jest zachowanie nieprawidłowe.
  • Odpowiedz
a za co mają dostać mandat jak nie za przekroczenie linii ciągłej? Podaj do którego artykułu z p.r.d. nie stosuje się kierowca,


@marek-krakow: art 22.2:

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:


1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;
  • Odpowiedz