Wpis z mikrobloga

1 767 - 1 = 1 766

Tytuł: Three Philosophies of Life
Autor: Peter Kreeft
Gatunek: Filozoficzna, religijna
★★★★★★★★

Profesor filozofii Peter Kreeft nazywa trzy księgi Biblii, Eklezjastesa, Hioba i Pieśń nad pieśniami, największymi utworami filozoficznymi. Uważa, że istnieją ostatecznie tylko trzy filozofie życia, a każda z nich jest reprezentowana przez jedną z tych ksiąg - życie jest marnością; życie jest cierpieniem; życie jest miłością. Powodem dla którego są to jedyne trzy możliwe filozofie życia, jest to, że reprezentują one trzy jedyne miejsca lub okoliczności, w których możemy być. Marność Eklezjastesa symbolizuje piekło; cierpienie Hioba reprezentuje czyściec; a miłość Pieśni nad pieśniami reprezentuje Niebo. W tych trzech księgach Biblii zawiera się wielki epos Dantego Boska komedia, ale rozgrywa się w naszych sercach i życiu, a nie uzewnętrznia się w kręgach piekielnych, pokutniczych górach i kosmiczne sferach.
Istotą piekła nie jest cierpienie, lecz marność; nie ból, lecz bezcelowość; nie fizyczne cierpienie, lecz duchowe cierpienie. Nie bez powodu Dante nad bramą do piekła umieścił napis: "Porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie". Cierpienie nie jest istotą piekła, ponieważ cierpienie może być pełne nadziei i takie było dla Hioba. On nigdy jej nie utracił, a jego cierpienie okazało się oczyszczające i wychowawcze: pozwoliło mu zobaczyć Boga. W końcu niebo jest miłością, ponieważ niebo jest obecnością Boga, a Bóg jest miłością.
Te księgi uczą trzech najważniejszych rzeczy na świecie, trzech cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości. Lekcją Eklezjastesa jest konieczność wiary. Ukazuje całkowitą próżność życia bez niej. Eklezjastes używa jedynie rozumu i ludzkiego doświadczenia życia "pod słońcem" jako narzędzi swoich dociekań. Jednak bez wiary dochodzi do nieuchronnego wniosku, że wszystko to "marność nad marnościam". Dopiero w "postscriptum" dodane są słowa wiary. Nie zostały udowodnione przez rozum lub obserwację zmysłami, tak jak w pozostałej części książki, ale to słowa wiary są jedynymi wystarczająco dużymi, aby "wypełnić ciszę marności". Prawdziwą odpowiedź na pytanie Eklezjastesa o sens życia, pochodzi jedynie z wiary: "Boga się bój i przykazań Jego przestrzegaj, bo cały w tym człowiek! Bóg bowiem każdą sprawę wezwie na sąd, wszystko, choć ukryte: czy dobre było, czy złe". Eklezjastes ma wiarę intelektualną, ale to nie jest wystarczające. "Także i złe duchy wierzą i drżą" (Jk 2:19). Księga ta dowodzi potrzeby prawdziwej wiary, żywej i zbawczej, pokazując konsekwencje jej nieobecności. Lekcja Hioba to nadzieja. Hiob nie ma nic innego jak tylko nadzieję, bo wszystko inne zostało mu odebrane. Ale sama nadzieja pozwala mu przetrwać i zatriumfować. Pieśń nad pieśniami jest w całości o miłość - ostatecznym sensie życia, najwspanialszej rzeczy na świecie.
Te trzy książki dostarczają nam także istotnego podsumowania duchowej historii świata. G.K. Chesterton zrobił to w trzech zdaniach: "Pogaństwo było największą rzeczą na świecie, a chrześcijaństwo było większe, a wszystko od tego czasu było stosunkowo małe". Księga Hioba pokazuje nam wyżyny przedchrześcijańskiej nadziei i bohaterstwa. Pieśń nad pieśniami pokazuje nam duchowe centrum ery chrześcijańskiej, epokę średniowieczną. Księga Eklezjastesa mówi nam prawdę o współczesnym, postchrześcijańskim świecie.

#bookmeter
Vivec - 1 767 - 1 = 1 766

Tytuł: Three Philosophies of Life
Autor: Peter Kreeft
Ga...

źródło: comment_vI7avWBvB2DQSPCoeEAabwZG9x1nWmT4.jpg

Pobierz
  • 1