Wpis z mikrobloga

  • 1
Hej #elektronika kupiłem na aliexpress pasek WS2813B i próbuję nim sterować za pomocą NodeMCU v3 i biblioteki FastLED.

Pin DATA podłączyłem przez rezystor 470ohm do D3. Pin BACKUP nie podłączony nigdzie.

No i jest problem ze pasek nie działa. Testowałem podłączając pod różne piny na mikrokontrolerze, używając define raw pins I Też testując różne. Co ciekawe jak odłączyłem masę to pasek zaczął wyświetlać losowe kolory (bo odbierał jakieś losowe dane z powietrza) więc działa. Jak jest podłączony to czasem jakiś losowy segment wyświetli jakiś kolor.

Więc pasek raczej działa, ale nie udaje mi się nim sterować. Jakieś sugestie? Myślałem może że NodeMCU daje 3.3V na pinach, a ledy w datasheet wymagają 3.5V żeby uznać to jako HIGH, ale czytałem w internecie że ludzie podłączali i działało.

Jakieś sugestie?
  • 10
  • Odpowiedz
@skew O ile z napięciem nie będzie problemu bo pasek jest na 5V to pewnie prądu mu mało. Ja bym zainwestował w zasilacz do LEDów. No i nie podałeś ważnej kwestii, ile metrów tych ledów i ile ich na metr. 3 metry adresowalnego LEDa 30 diód/m potrzebuje około 5 A więc bez zasilacza się nie obejdzie. Utnij krótki pasek tak z 4 ledów podłącz jeszcze raz i zobacz czy działa, jak nie
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@pusza_ty @ArekW Jest podłączony przez zasilacz 3A 5V. Na początku próbowałem całe 5m sterować, teraz odciąłem 8 segmentów i tylko je próbuję ale są te same objawy. Pasek po włączeniu ciągnie jakieś 150mA bo wszystkie ledy nie świecą.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@ArekW @pusza_ty Masy są oczywiście wspólne. U mnie pin backup (CI) jest nie podłączony bo w bibliotece FastLED piszą że nie jest potrzebny, no i nigdzie się nie definiuje drugiego pinu tylko jeden data.
  • Odpowiedz
@skew: Po odłączeniu masy już pewnie uszkodziłeś pierwszą diodę w łańcuchu. Te diody wymagają sporo prądu, u mnie przy 3m przy ustawieniu 255-255-255 każdej diody idzie dobre 5V 7A. Steruje sobie tym z esp8266 i robi za oświetlenie pokoju i przy okazji różne powiadomienia - przelatujący niebieski punkt oznacza że ktoś pobrał plik z mojej strony ;)
dktr - @skew: Po odłączeniu masy już pewnie uszkodziłeś pierwszą diodę w łańcuchu. Te...

źródło: comment_XiBPYb4effNBWosKXcOSOkVJe2Ci4UlA.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@dktr To jest super pomysł, dzięki za inspirację :D Jak wrócę do domu to spróbuję pominąć pierwszą diodę, dzięki
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@dktr Swoją drogą, mógłbyś mi napisać pod który pin na ESP podłączyłeś oraz numer pinu który podałeś w FastLED? Czy używałeś jakiegoś #define raw pins czy inne.

Tam jest jakieś zamieszanie z numerologią i chciałbym być pewien że w tej kwestii dobrze podłączone jest zanim usmażę kolejną diodę :)
  • Odpowiedz