Wpis z mikrobloga

Phidippus regius czyli Skakun królewski - spory jak na skakuna, bo dorasta do 2 cm. Występuje w USA i na Bahamach, żyje zaledwie 10 miesięcy.
U skakunów królewskich występuje dymorfizm płciowy - samiec (na załączonym obrazku) jest czarny w białe łaty oraz posiada opalizujące niebiesko-zielone szczękoczułki () natomiast samice występują w różnych odmianach barwnych, mogą być brązowe, szare, pomarańczowe, niemal białe, a ich szczękoczułki są różowo-zielone. Dzięki dobrze rozwiniętemu wzrokowi u P. regius barwna kolorystyka ich ciała (zwłaszcza na szczękoczułkach) jest wiadomością nie dla potencjalnego drapieżnika, który miałby ich unikać, ale dla partnera, któremu kolorystyka ma się spodobać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Skakuny, które powstały około 65 milionów lat temu są szczytowym osiągnięciem ewolucji pajęczaków - mają dobrze rozwinięty, bystry wzrost oraz układ nerwowy, na skutek czego nieustannie obserwują otoczenie, a ich styl polowania przypomina zachowanie kitku - aktywnie poszukują ofiarę, ścigają lub podkradają się, a następnie chwytają skacząc na nią. To sporo w porównaniu z ptasznikami, które pojawiły się około 300 milionów lat temu - taki ptasznik jest niemal ślepy, więc obserwacja otoczenia opiera się głównie na wyczuwaniu drgań oraz ich styl polowania jest bardziej prymitywny niż skakunów i jest typowy dla pająków - ofiarę atakują z zasadzki.

Mnie osobiście zachwycił ten maluch ()

Źródła:
Ptaszniki Zająca

Terrarium.com

#pajaki #pajak #smiesznypiesek #zwierzaczki #zwierzeta #ptasznikizajaca
T.....a - Phidippus regius czyli Skakun królewski - spory jak na skakuna, bo dorasta ...

źródło: comment_wkGfkOJv5RsKdoXROAEAThTy6ZEqP1yf.jpg

Pobierz
  • 4
@Ti-na piękny :D od jakiegoś czasu chcę kupić sobie takiego ale coś nis mogę się za to zabrać. Co jeszcze ciekawe, to to, że mają taniec godowy żeby zaimponować partnerce xD i podobno trenują swoje skoki -jak im nie wyjdzie, to wracają na start i próbują znowu