Wpis z mikrobloga

@johnnyblue159: @anussatanus: @JQNN: @Iwonly: @Rapepo: @Gutor: @lewymaro: @Petty94: @kozaqwawa:

Pozwalam sobie zawołać osoby plusujące poprzedni wpis.

Postanowiłem porównać ze sobą trzy płyny do zmiękczania kalkomanii. Płyn zmiękczający do kalkomanii - ma za zadanie zmiększyć kalkomanię (duh) tak, żeby dobrze układała na modelu, na wszystkich nierównościach i bez bąbelków powietrza pod spodem - by nie było widoczne tzw. srebrzenie.

Porównałem:
Mark Softer Neo - płyn od Mr. Hobby, dostępny na Europę, cena ok. 30 złotych
Tamiya Mark Fit Strong - płyn od Tamiya, kupiłem ostatnio za sugestią mirków z tagu modelarstwo, kosztował 15 złotych
Mark Softer - płyn od Mr. Hobby, robiony na rynek japoński. Zamówiłem z Japonii po przeczytaniu wielu pozytywnych opinii na jego temat. Za dwie sztuki z przesyłką zapłaciłem 60 złotych, z czego koszt jednej butelki płynu to ok. 6 złotych, a reszta to koszty przesyłki.

Parę słów o teście:
Do testu użyłem bardzo starych (ok 20 letnich:D) kalkomanii różnych marek i różnego złomu modelarskiego z czasów bycia gówniakiem, gdy z modelami miałem do czynienia po raz pierwszy. Powierzchnia, na którą kładłem kalki nie była traktowana wcześniej żadnym varnishem czy lakierem, po prostu kładłem je bezpośrednio na warstwę farby lub wręcz goły plastik. Uznałem, że skoro dany płyn da radę w takiej sytuacji, poradzi sobie również przy "normalnej" pracy.

Kalkomanie były moczone, ściągane i minimalnie dociskane, następnie smarowane płynem. Każda kalka była smarowana 2-3 razy, kiedy poprzednio nałożona wartwa płynu wyschła. Celem testu było sprawdzenie, na ile płyn zmiękczający jest w stanie zmiękczyć kalkomanię na tyle, by sama równo i ładnie ułożyła się na nierównościach i który płyn robi to najlepiej. Celem numer dwa było sprawdzenie, czy jest różnica między płynem Softer Neo a Softer na rynek japoński.

Test zrobiłem na kalkomaniach wyprodukowanych przez Revell, Italeri i Academy. W komentarzach zdjęcia i wyniki.

#modelarstwo #test
knoor - @johnnyblue159: @anussatanus: @JQNN: @Iwonly: @Rapepo: @Gutor: @lewymaro: @Pe...

źródło: comment_XxSSRydXjJG0eHVfvWSKl0DXQH1pUKwx.jpg

Pobierz
  • 10
@knoor: Test na płaskiej powierzchni, niemalowanej, z licznymi liniami, detalami. Niestety, zapomniałem tu o Tamiyi. Kalkomania Academy, trochę popękała przy nakładaniu. Po kolei Softer Neo, Softer japoński. Nie wiem, czy jest to wystarczająco dobrze widoczne, ale różnica jest dramatyczna na korzyść wersji japońskiej. Neo lekko sfałdował kalkomanię, japończyk dopasował ją niemalże idealnie.
knoor - @knoor: Test na płaskiej powierzchni, niemalowanej, z licznymi liniami, detal...

źródło: comment_AnUyRDGJUjRO3Eq3x8HXwXm3Sm1vqxgz.jpg

Pobierz
@knoor: Test na pofałdowanej powierzchni, farba matowa, olejna. Kalkomania Revell. Drobne otwory w ostatniej kalkomanii w celu uwolnienia pęcherzyków powietrza. Po kolei japończyk, Neo, Tamiya. Znów zwycięża Softer z Japonii, jako jedyny w jakimś stopniu dopasował kalkomanię (choć też nie w 100%). Softer Neo nie zrobił nic, Tamiya również.

Podsumowanie: Jak dla mnie, wygrywa Mark Softer w wersji japońskiej. Niestety, jest niedostępny w Europie. Alternatywą jest Tamiya, chociaż nie sprawdza się
knoor - @knoor: Test na pofałdowanej powierzchni, farba matowa, olejna. Kalkomania Re...

źródło: comment_xoU8jkXRqX00o1CzJJfZZyjwCas3FwHA.jpg

Pobierz
@kozaqwawa: W tej ostatniej próbie po zaaplikowaniu Neo i Tamiyi, kalka dalej jakby leży "płasko" na tych żeberkach jak kartka, nie wnikła głębiej. Stąd też srebrzenie jak cholera:) Po japończyku rozpuściła się, weszła "wgłąb" i wygląda bardziej jak "namalowana". Tzn. trochę srebrzenia zostało, ale wydaje mi się, że gdybym dał jeszcze z jedną warstwę lub dwie, srebrzenie w ogóle by znikło.

Stad też chyba największa przewaga "japończyka". Rozpuszcza kalkę i tak