Wpis z mikrobloga

Czesc,

Czy wsrod Mirkow znajdzie sie jakis dobry budowlaniec i prawnik?

Kupilem szeregowke od dewelopera. W jednym budynku sa 3 mieszkania (ja mieszkam po srodku). Z prawej jeszcze nikt sie nie wprowadzil, z lewej mieszka rodzina z dwojka dzieci. W czym rzecz... Od tygodnia jestem sam, gdyz zona z bobo pojechala do rodzicow (tesciowa ma urlop.) Odkad jestem sam powinienem miec cisze i spokoj... Powinienem, ale tak nie jest, gdyz slysze wszystko co dzieje sie u sasiadow z boku (przedtem nie zwracalem na to zbytnio uwagi, gdyz bobo absorbuje wiekszosc mojego czasu jak wracam z pracy - lvl 0,5, przeprowadzilismy sie jakies 3 tygodnie temu). Slysze ich kroki (zarowno na pietrze jak i parterze). Slysze jak dzieciaki sie bawia, slysze ich rozmowy (glosy - tresci nie jestem w stanie zakonotowac, pewnie by sie dalo jakbym podszedl blizej do sciany). Mlodszy z dzieciakow zafundowal mi dzisiaj darmowy budzik o 7 rano, bo zaczal ryczec (tak glosno bylo to slychac, ze w pierwszej chwili myslalem, ze to moj bobo). No po prostu mam dosyc. Doslownie czuje sie, jakbym z kims mieszkal. Az sie boje, pomyslec o tym co bedzie jak sasiedzi z prawej sie wprowadza... Jakbym wiedzial, ze tak bedzie, to w zyciu bym nie kupil tu mieszkania. Dotad mieszkalismy w 'gierku' przez 7 lat i nigdy nie bylo takich problemow (no dobra, procz porannej toalety jak wszyscy sasiedzi zasiadali na kiblu ( ͡° ͜ʖ ͡°) - wentylacja robi swoje).

No i co ja mam robic. Nie ukrywam, ze poziom mojej irytacji siega juz zenitu. Czyzby deweloper dal dupy i zrobil sciany 'z tektury' ? Czy istnieje jakis zapis w prawie budowlanym mowiacy o tym na jakim poziomie powinno byc wygluszone mieszkanie - jest to w ogole mierzalne? Czy istnieje jakis sposob, by sprawdzic poziom wygluszenia mieszkania - do kogo sie zwrocic, jakich narzedzi uzyc? Pewnie poprosze dewelopera o informacje z jakich materialow wykonano sciany - czy na tej podstawie mozna stwierdzic, ze uzyto odpowiednich materialow? Jesli okaze sie, ze deweloper wykonal budynek zgodnie ze sztuka, to istnieje jakis tani sposob, zabierajacy malo przestrzeni na wygluszenie scian dzielacyh mnie z sasiadami?

#budownictwo #deweloperka #mieszkanie #sasiedzi
  • 10
@ska87 ciężka sprawa. W WT są podane wymagane współczynniki przenikania ścian (ciepło). Ściana wewnętrzna powinna mieć 0.3 (ściany między przestrzeniami ogrzewanymi) - zazwyczaj ze względu na koszty budowy ściany nie maja aż tyle, więc na tej podstawie możesz coś powalczyć (dowiedz się z jakich warstw zbudowana jest przegroda- jbc mogę Ci policzyć współczynnik). Jak coś wywalczysz to tylko docieplenie ale przy okazji będziesz mógł zrobić warstwę wygłuszająca z np. wełny czy innego
@ska87: 1) musisz dotrzeć do projektu i tam zobaczyć co i jak zostało zaprojektowane, potem sprawdzić czy zostało wykonane zgodnie z projektem 2) możesz zlecić badania akustyczne - to kosztuje i wymaga wejścia do sąsiada w porze dziennej i nocnej 3) nie zależnie od tego wysyłać pisma ZPO do dewelopera z opisem problemu.
Więcej nie pomogę bo żeby z tym powalczyć kompleksowo potrzebna jest dokumentacja i odkrywki.
@ska87: Musisz dowiedziec sie z czego zostaly wykonane sciany. Przepisy dotyczace akustyki mowia, ze izolacyjnosc akustyczna przegrod powinna wynosic ok 50dBa. Warunek ten spelnia wszystkie silikaty o grubosci min 18cm i pustaki ceramiczne gr 24cm (ale tu trzeba patrzec w specyfikacje danego produktu bo nie wszystkie odmiany spelniaja ten warunek), natomiast beton komorkowy nigdy nie spelni tych warunków. Kolejna kwestia sa mostki akustyczne ktore sa bardzo gesto i czesto wykonywane przez
@kyzio: Od tego co potają producenci elementów murowych zgodnie z normą odejmuje się jeszcze 4-5 dB. Więc niestety nie jest tak kolorowo, szczególnie jeśli chodzi o ceramikę, gdzie monopol na ściany międzylokalowe ma Wieneberger z Porotherm 25/37.5 AKU.
@ska87: Jeśli słyszysz kroki sąsiadów to winą mogą być podkłady podposadzki, a konkretniej brak odpowiedniej izolacji akustycznej pod podkładem i niewystarczające dylatacje podkładu od ścian. Nieoodylatowane od ścian posadzki też będą przenosić
@ska87: W szeregowcu na pewno nie ma dylatacji między ścianami oddzielającymi segmenty mieszkalne, śmiem nawet twierdzić, że jest tam jedynie jedna ściana ~45cm zamiast podwójnej ściany z dylatacją - ciebie i sąsiada dzieli tylko jedna ściana zamiast dwóch z przerwą kilku centymetrów, która zrobiłaby sporą różnicę. Standard u deweloperów obecnie i odgłosy się podobno mocno niosą.
@groniu: @brunoted: @kyzio: @adrcyg: @tomkowz: dzięki Panowie za odzew. We wtorek poproszę dewelopera, by przedstawił mi plany. Jedno mnie zastanawia: mam wrażenie, że hałas niesie się tak jakby z góry (na poddaszu mam strych). Z tego co mi wiadomo sufit na 1szym piętrze jest zbudowany z płyt gk, a podłoga na strychu wyłożona jest wełną mineralną i płytami osb, a ściana dzieląca z sasiądami to zwykłe pustaki.
@ska87: Oni się tak znają na robocie, że daj pan spokój. Pamiętaj o przeprowadzeniu odbioru z kimś, kto zajmuje się tym zawodowo bo zostaniesz z licznymi problemami/usterkami sam po odbiorze i będziesz się z nimi przepychał sam.