Wpis z mikrobloga

Udało mi się rozwiązać problem z wysterowaniem paska WS2813B za pomocą ESP o pomoc z którym prosiłem w tym wpisie.

1. Po pierwsze zamiast "FastLED" użyłem biblioteki "NeoPixelBus by Makuna"
2. Użyłem konstruktora "NeoPixelBus strip(NumPixels, 3);" by skorzystać z DMA - używanie tego wymaga podłączenia paska pod pin 3, ten sam co służy jako Serial RX.
3. No i najważniejsze - Zmieniłem napięcie zasilania z 5.00V na 4.80V. Nie mam pojęcia dlaczego, ale przetestowałem, i po zmianie w locie napięcia powyżej tej wartości pasek zaczyna wyświetlać losowe kolory, a po powrocie znów działa świetnie.

Wołam @dktr bo mi próbował pomóc w poprzednim poście za co dziękuję :)

#elektronika
  • 3
Zmieniłem napięcie zasilania z 5.00V na 4.80V. Nie mam pojęcia dlaczego, ale przetestowałem, i po zmianie w locie napięcia powyżej tej wartości pasek zaczyna wyświetlać losowe kolory, a po powrocie znów działa świetnie.


@skew: to ci powiem dlaczemu - bo z 5v jest na płytce ESP robione 3.3v, a z 5V zasilasz też ledy. Na pinie nr3 (który jest co prawda "5v capable" ale tylko jako wejście) wypuszczany przebieg 0v-3.3v a
@hrumque: Tak właśnie podejrzewałem, teraz wyczytałem w datasheet WS2813 że pisze "High-level input = Min. 0.7VDD" czyli 5V * 0.7 = 3.5V, i mi zaczynało działać przy 4.7V * 0.7V = 3.29V czyli idealnie się zgadza :)

Zmyliło mnie to ze ludzie w internecie pisali że im normalnie działa na esp. Czyli rozwiązaniem jest logic level converter albo poprostu tranzystor PNP dać. Nauczka na przyszłość - czytać datasheety