Wpis z mikrobloga

Oto moja pierwsza pomyślnie wydrukowana kosteczka na Creality3D #ender3 :) Taguję #druk3d #creality3d

Dla potomnych problemy jakie napotkałem:
- Miałem źle wykonany bed-levelling, używając metody z kartką dysza ma stawiać bardzo lekki opór przy ruszaniu kartką, a nie tak jak myślałem że dość silny - dysza była zbyt blisko stołu.
- Cały hotend mi się ruszał, trzeba było dokręcić jedną śrubkę tak by swobodnie poruszał się po profilu ale nie ruszał przód/tył.
- Tak samo stół, śrubką pod spodem

Po tych zmianach udało mi się rozpocząć drukowanie, i działało bez zarzutu do połowy kostki (teraz widzę że był lekki underextrusion mimo wszystko), mniej więcej w połowie dysza zapychała się i silnik od extrudera zaczynał przeskakiwać.

- Okazało się że rurka teflonowa nie była dopchnięta w hotendzie do końca i plastik zbierał się w przerwie między hotendem a dyszą, musiałem rozebrać cały hotend i wyciągnąłem zastygły plastik, tak samo wyczyściłem dyszę
- Zmieniłem temperaturę wydruku z 200C na 205C, prędkość z 60mm/s na 50mm/s

Po tych zmianach udało mi się wydrukować picrel kostkę pomyślnie :D Niestety, potem uznałem że wydrukuję "Dick Pick", czyli kostkę do gitary, chciałem też przetestować jak będzie to wyglądało przy wyższej rozdzielczości i zmieniłem grubość warstwy z 0.2mm na 0.05mm, pierwsza warstwa była w miarę okej, niestety szybko znów zatkała się dysza i przestała extrudować, plastik zatkał nawet rurkę teflonową i musiałem odciąć jej końcówkę :/ Ktoś z was ma może pomysł co może być powodem tego? Znów zbyt blisko stołu? A może nierówny stół, może pomyśleć nad szkłem?
skew - Oto moja pierwsza pomyślnie wydrukowana kosteczka na Creality3D #ender3 :) Tag...

źródło: comment_HpADeS4u8KXQUbKZIdoVllj9IaQYEeox.jpg

Pobierz
  • 7
@skew:
Może za długa retrakcja? Przy druku z warstwą 0,05 podajesz materiał sporo wolniej, masz mniejsze naprężenia w rurce, mniejsze ciśnienie w głowicy - a więc można by spróbować zrobić krótszą retrakcję.
@FlameRunner: Używam Cura3D, tam zmieniłem grubość warstwy, retrakcja była chyba na auto chociaż szczerze mówiąc nie sprawdzałem. Potestuję dziś wieczorem, jak tylko przywrócę drukarkę do działania, dzięki :)
A może powodem jest sam filament z tymi domieszkami, wyglądają na dość spore. Tego typu filamenty powinny raczej dość szybko przechodzić przez hotend by się nie zapychał. Domyślam się, że to 3dactive. Mam jedną szarą szpulę tego producenta z jakimiś wtrąceniami, które zbierają się w dyszy podczas druku i dają underextrusion. Na tym Twoim białym może ciężko rozróżnić co jest zamierzonym dodatkiem a co syfem.
@FlameRunner: Taaak, Ultimaker Cura :) Zanim zapamiętam to wszystko to trochę minie, bo do świata druku 3D wkraczam dopiero od wczoraj :D

@pin_i_zielony: Tak to jest filament 3DActive Biały Marmur. Myślę że te domieszki to nadal PLA tylko inny kolor, więc nie powinno być problemu. Innego niestety nie mam, oprócz białego dodanego w zestawie, spróbuję nim coś podrukować.
Myślisz że dodanie kawałka gąbki przed extruderem żeby czyściła wchodzący filament
@skew:
Domieszka to nie może być PLA w innym kolorze, bo by się mieszało w głowicy i miałbyś wydruk szary lub z szarymi przebarwieniami, a nie z wyraźnymi czarnymi wtrąceniami. A druga sprawa, że nie byłoby jak wykonać tego filamentu, bo by się zmieszało już w fabryce w wytłaczarce. :P
Filament, który dostałeś razem z drukarką albo wyrzuć, albo chociaż odłóż do czasu, aż będziesz umiał określić czy problemy z drukiem
@skew: Na 3dactive widziałem że na rep forum ludzie narzekali. Ten dodatek totalnie zapycha ludziom ekstrudery bo wygląda że ma zupełnie inna temperaturę topienia. Nie znajdę wątku ale bodajże jeden koleś żeby drukować bez problemu kręcił na 235 albo 240, co powodowało problem druku tym "białym".