Wpis z mikrobloga

@Ziarenkokawy: ogólnie to chyba nie ma co się upierać przy jednej ulubionej, każda palarnia ma coś dobrego. Zwykle szukam najświeższej. W pierwszej kolejności synestezja, ale jak nie mają tego na co mam ochotę to patrzę u innych. Audun ma wypały, które są doskonałe, a często mają najwyższej jakości kawę. Podczas cuppingow ciągle pojawia się kilka palarni, które zawsze mają coś dobrego cztm mogą się pochwalić. Java, coffee republic, hard beans, figa
@skethoo: Nigdy nie upierałam się przy jednej palarni, ale jest wiele małych palarni, które można poznać właśnie dzięki poleceniu. Dlatego warto wymieniać się swoim doświadczeniem i preferencjami.
Fajnie spróbować czegoś spoza granic, np amerykanie inaczej wypalają kawy, mają inną skale wypalenia.
@Ziarenkokawy: prawda. Dużo zależy od tego co się lubi pić. Mi bardziej pasują single i metody alternatywne, a komu innemu pewnie mieszanki pod espresso i tu już rola roastera ma bardzo duży wpływ. Dobrać tak ziarno i proporcje żeby fajnie wyszło to nie lotto.
@skethoo: Mało jest ziaren które da się super wypalić pod espresso i alternatywy...
wgl podziwiam ludzi którzy wypalają kawę, są w stanie wyczuć czy kawa jest dobrze wypalona czy nie, pomimo że smakuje i pachnie popcornem
@Ziarenkokawy: wypalają, zapisując czas i temperatury, próbują i wybierają co najbardziej smakuje. Niektóre piece pozwalają na pełną powtarzalność wypału, w innych trzeba umiejętności i pilnować parametrów. Metoda PBK - prób, błędów i kurczaków, aż będzie dobrze.
wgl podziwiam ludzi którzy wypalają kawę, są w stanie wyczuć czy kawa jest dobrze wypalona czy nie, pomimo że smakuje i pachnie popcornem


@Ziarenkokawy: to nie jest fizyka kwantowa :D Do tego jeżeli masz jeszcze jakiś program do śledzenia profili i wymiany z innymi roasterami to w ogóle bajka - kiedyś było znacznie trudniej. Do tego grzałki IR i wiele innych rzeczy. Do tego dochodzi jeszcze odpowiedni kolor, crack i wiele
@skethoo: Wiem na czym to polega, byłam przy wypalaniu kawy.. Jednak ziarna kawy nie są równe, i nie zawsze ten sam czas, temperatura bedzie odpowiednia. Poza tym w momencie w którym na giełdę trafia kawa i palarnia dostaje jej próbki, to ma kilka dni na zdecydownie czy bierze xxxkg czy nie.. A niestety kawa musi wygazować i swoje odleżeć. A decyzje trzeba podjąc bardzo szybko...
I chodzi mi o ten aspekt..
@geuze: Chodzi mi o te pierwsze wypalenia kawy, gdzie próbki masz mało, a nie chcesz utopić kasy.. W tym momencie twoje zdolności i sensoryka muszą być dość dobrze rozbudowane.
Bo to jak później się wypala, to inna bajka..
Poza tym w momencie w którym na giełdę trafia kawa i palarnia dostaje jej próbki, to ma kilka dni na zdecydownie czy bierze xxxkg czy nie.. A niestety kawa musi wygazować i swoje odleżeć


@Ziarenkokawy: mało kto już kupuje na giełdach. Próbki można testować już po kilku godzinach, doświadczony roaster będzie wiedział z czym pracuje.

Jednak ziarna kawy nie są równe, i nie zawsze ten sam czas, temperatura bedzie odpowiednia.


@
@Ziarenkokawy: @geuze: btw, raz zamówiłem w jakiejś palarni z okolicy kawę i dostałem najjaśniej wypaloną kawę jaką w życiu miałem. Nie wiem czy im się coś pomyliło, ale oni ją chyba wysypali równo z crackiem. Nawet pisałem do nich maila czy aby ta kawa nie jest niewypalona, bo twarda, że ledwo młynek to bierze. Niby ziarno wyglądało na wypalone, ale smak i twardość ziarna wskazywały, że nie. W smaku to
@skethoo: zazwyczaj kawa, która bała za wcześnie wyciągnięta z pieca albo palona w złym profilu jest płaska, nie ma prawie żadnych aromatów i smakuje i pachnie trochę jak trawa :D
@geuze: Różnie to bywa, ostatnio rozmawiałam z dziewczyną z nowo powstałej palarni i mówiła ze oni biorą z giełdy kawę, bo jeszcze nie mają na tyle wyrobionych kontaktów.. Ale nawet rozmawiając z ludzmi z dużych palarni słyszałam że nadal obserwują giełdę i kupują na niej..

@skethoo: A chociaż coś Ci coś?
Ale nawet rozmawiając z ludzmi z dużych palarni słyszałam że nadal obserwują giełdę i kupują na niej..


@Ziarenkokawy: niby kto? Z giełdy to powinni brać właśnie profesjonaliści, bo im łatwiej trafić perełkę - chociaż szansa na to, że ktoś nisko wycenił dobre ziarno jest jak wygrać w totka.

Większość palarni specialty teraz uskutecznia kupowanie prosto z plantacji albo bierze od wyspecjalizowanych importerów, którzy praktycznie wszystkie ziarna mają dobrej jakości - jak
@geuze: perełki typu Panama Geisha itd. fakt wiekszość których znam współpracuje na stałe z plantacjami.
Java Coffee słyszałam że pomimo długoletnich współprac z różnymi plantacjami, nadal wyłapuje kawy na giełdzie, może coś się zmieniło, bo z kimś od nich rozmawiałam z rok- dwa temu..
@Ziarenkokawy: Javie to się może zdarzać, nie wiem jak u nich teraz to działa, ale to są raczej sporadyczne przypadki i raczej jakieś bazy do blendów. Swego czasu dużo brali chyba od Mercanty.