Wpis z mikrobloga

@bambus94: tak sam, Mysle o wykonawcy bo to strasznie długo trwa, wiesz mam czas tak na prawdę po pracy, czyli dopiero po 15 mogę atakować budowe - do 22-23 Max. W weekendy sie pojedzie na 6 i do 22, ale na drugi dzień zazwyczaj dętka totalna - przynajmniej jak muruje, szalowanie nie było takie męczące. Dzięki za cynk, na pewno zaatakuje jak będe miał zagwozdke :)
@szej: No w pojedynkę to faktycznie niewiele można zrobić.
Jakie ogrzewanie planujesz? Póki nie masz zasypanych fundamentów to pod ławą przepuść sobie 3 albo 4 aroty 75 albo 100mm na przyłącze wodne, gazowe albo ewentualną pompę ciepła.
@szej: Impregnat do bloczków kup dobry i na bazie rozpuszczalnika organicznego (coś jak farba, aceton, toluen, itp.) bo te na bazie wody (dysperbit) po dwóch latach schodzą i gówno z nich jest, pieniądze wywalone w błoto.
@bambus94:
1: pompa ciepła powietrzna, to przyda sie wtedy to co mówisz ?
Bednarke po całym obrysie domu pociągnąlem wiążąc do szalunku i wyprowadziłem w miejscu gdzie będe chciał mieć skrzynkę. Wszystkie łączyłem takimi elementami ściskającymi - skręcanymi 4 śruby
3. Ławę dysperbitem wysmarowalem :(
@szej: Do powietrzne może nie koniecznie potrzeba ale weź pod uwagę że powietrzne mają mniejsze sprawności przy dużych mrozach i dogrzewają grzałką elektryczną.
Mówisz chyba o zbrojeniu a nie szalunku, czyli uziom fundamentowy. Wg mnie nie jest to dobre rozwiązanie, nie podoba mi się, zawsze ludziom proponuje otokowy.
Ławie akurat może nie zaszkodzi, ale bloczki proponuje czymś lepszym.
@bambus94: dużo ostatnio sie naczytałem - będe miał płaski dach, bardzo wysokiej jakości szyby i w całym domu podlogowka. Dzięki płaskiemu dachu jest mniejsza kubatura i nie uciekła ciepło na poddasze - nie chce oszczędzać na papie i izolacji na dachu. Pompy już są takie, które odpalają sie od -25 także na Polskę bardzo luz. W planach mam panele solarne, które bedą sie ustawiać równo z ruchem słońca.
@szej: Pompy ciepła fajnie działają przy -25*C jeśli są przewymiarowane lub masz baaardzo duży bufor ciepła, najgorzej jest przy temperaturach +5 -5*C bo wtedy parownik szybko zamarza i trzeba go odszraniać co pochlania energię. Jeśli masz dużą działkę to pomyśl o wymienniku ziemnym poziomym, a jak cie stać to o odwiertach.

Solartracker jest fajną opcją ale nieopłacalną, bo tyle kasy co włożysz w konstrukcję tego to lepiej zainwestować w dodatkowe panele
@bambus94:

Na poddaszu planujesz lane skosy czy KG? Odradzam wełnę, ma kilka wad, pochłania wodę której ciężko się pozbyć, zbija się po czasie i chyba najgorsze, wchodzą w nią gryzonie które ją ugniatają.

a co zamiast wełny? Piana Pur? Jak z trwałością takiej piany - spotkałem się z opiniami, że potrafi to się łuszczyć po jakimś czasie...
@bambus94: @szej: uziom otokowy to jest porażka jak można zrobić uziom w ławie fundamentowej

Mówisz chyba o zbrojeniu a nie szalunku, czyli uziom fundamentowy. Wg mnie nie jest to dobre rozwiązanie, nie podoba mi się, zawsze ludziom proponuje otokowy.

@bambus94: poczytaj i nie gadaj bzdur http://www.edwardmusial.info/pliki/uziomy_fundamentowe.pdf

Wszystkim polecam serię: https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-wprowadzenie-[16min]-wp100
@kopyrta: @szej: Każdy ma swoje przekonania i ich będzie się trzymał, uziom fundamentowy w jakiejkolwiek postaci może się sprawdza w przypadku tylko uziomu dla sieci elektrycznej, ale piorunochronu już bym nie chciał mieć do tego podłączonego, prądy płynące w czasie wyładowania są tak potężne, a siła Lorentza nie mała, i na narożach może uszkadzać fundament. Sam wpływ betonu (a raczej chemii w nim zawartej) na bednarkę też nie jest ciekawy.
@bambus94: biały styro o lambdzie 0,33? daj linka gdzie taki można kupić
na chwilę obecną grafitowy Swisspor 0,32 jest tańszy (172zł/kubik) niż jakikolwiek firmowy biały 0,38 i przy tym cieplejszy, więc te obliczenia coś nie teges