Wpis z mikrobloga

Jaka jest najwydajniesza metoda dogrzewania pomieszczenia urzadzeniami na prad? Mam farelke 2000w, ale moim zdaniem ilosc ciepla wzgledem ceny pradu slabo wypada. Zastanawiam sie nad grzejnikami elektrycznymi, ale nie wiem czy beda lepsze.

Mam w pokoju 18-19 stopni a chce miec 21-22 jak najmniejszym kosztem.

Problem taki, ze termostat jest na dole a tam jak sie nagrzeje do 21 to ja mam z 19 i ogrzewanie sie wylacza.

Mozliwe, ze drugi kaloryfer by pomogl, ale to tez duze koszta i nie za bardzo wiem gdzie go ustawic

#pytanie #energetyka #dom #ogrzewanie
  • 15
@jegertilbake: serio się pytasz? Bo prawdę mówiąc nie wiem czy baitujesz :) no ale odpowiem z pełną profeską.
Jeśli już zdecydowałeś się na ogrzewanie prądowe to niezaleznie czy postawisz farelkę czy kaloryfer elektryczny- jeśli zamierzasz nagrzejewać pomieszczenie do tej samej temperatury to zapłacisz dokładnie tyle samo w obu przypadkach.
Jeśli chcesz ciąć koszty ogrzewania- musisz ocieplić budynek (tak żeby mniej ciepła uciekało z pomiesczenia przez sciany do atmosfery) lub zmienić technologię
@losBamberos88:
@Silikon: mieszkam u rodzicow na pietrze w pokoju, nie zamontuje sobie tutaj pompy ciepla za 40k.

Mam kaloryfer w pokoju zwyczajny i farelke o ktorej wspomnialem Myslalem, ze sa inne rozwiazania niz farelka, ktore beda wydajniesze energetycznie.

Czy istnieje mozliwosc zrobic tak, zeby zamontowac drugi termostat w grzejniku na gorze i ogrzewanie tylko jego z centralnego czy musza byc grzane wszystkie? Bez nadmiernego ingerowania w cala instalacje w domu
@jegertilbake: hm to dziwne, to ciepło raczej zawsze ucieka do góry i to przy suficie powinieneś mieć najwyższa temp. (chyba że mieszkasz na poddaszu i masz słabo zaizolowany termicznie dach- wtedy ok, na górze masz zimniej).
A czy da się zamontować termostat na dole- jasne że się da :D robi się to tak samo jak z montażem na górze
@jegertilbake: Ewentualnie zmiana taryfy na dwustrefową i piec akumulacyjny (kumulacyjny). Tylko w tym wypadku koszt inwestycji jest większy niż zakup farelki.

Ewentualnie wentylatory do grzejnika? Mata refleksyjna?
@jegertilbake: Jest jeszcze jeden patent - nie ogrzewać tak bardzo domu, a grzać głównie ludzi w środku - za pomocą lamp podczerwonych. Nie wiem jak to wychodzi kosztowo, bo samemu dopiero rozpoczynam badanie tematu - rzucam jedynie pomysłem.

Światło podczerwone nagrzewa oczywiście wszystkie obiekty na które pada, ale w pomyśle chodzi przede wszystkim o ludzi przebywających w pobliżu lampy. W chłodny wiosenny dzień, kiedy jest 17 stopni na zewnątrz, ale słońce
@jegertilbake: Kiedyś też był pomysł grzania ludzi za pomocą mikrofal. Byłoby to najefektywniejsze rozwiązanie (grzejesz tylko ludzi a nie powietrze i cały dom), ale miało sporo minusów (np. dyskomfort z przebywania w mieszkaniu, które de facto jest kuchenką, czy prądy indukowane w przedmiotach metalowych).
@jegertilbake: Jest jeszcze jeden patent - nie ogrzewać tak bardzo domu, a grzać głównie ludzi w środku - za pomocą lamp podczerwonych. Nie wiem jak to wychodzi kosztowo, bo samemu dopiero rozpoczynam badanie tematu - rzucam jedynie pomysłem.


Światło podczerwone nagrzewa oczywiście wszystkie obiekty na które pada, ale w pomyśle chodzi przede wszystkim o ludzi przebywających w pobliżu lampy. W chłodny wiosenny dzień, kiedy jest 17 stopni na zewnątrz, ale słońce
Problem taki, ze termostat jest na dole a tam jak sie nagrzeje do 21 to ja mam z 19 i ogrzewanie sie wylacza.


@jegertilbake: to ja z innej strony: może zmień sobie termostat na nowocześniejszy, taki z czujnikiem temperatury na bluetooth. Wtedy czujnik dasz sobie na górę i wedle tej temperatury będzie działał termostat.

A tak w ogóle to nie możesz na dole ustawić 23? :P