Wpis z mikrobloga

#psychomind
UWAGA!!! Finał eksperymentu z poprzedniego wpisu:
https://www.wykop.pl/wpis/36898881/w-zwiazku-z-wpisem-https-www-wykop-pl-wpis-3682520/

Wyniki:
72% osób było na: TAK
28% osób było na :NIE
Kilka osób napisało, że zna temat i ten eksperyment i żeby ich nie liczyć do statystyk co też uczyniłem

Niektóre osoby będące na tak były bardzo zaskoczone i wskazywały, że wysłany tekst zgadza się z ich osobowością nawet w granicach 80-95%.
Gdyby opis był mniej obszerny i szczegółowy na pewno takich osób było by więcej, ale też "efekt" nie byłby ten sam.
Zacytuje kilka wiadomości:

95% Jestes magikiem xD Naprawde, nie wiem jak to mozliwe, z glupiego wykopu ale jestes #!$%@? magikiem xD

TAK 90% Jestem pod wrażeniem i dziękuję.

Tak 75%. Trochę niepokojące że tak to wszystko widać xD


Jak już niektórzy sie domyślali, każda osoba dostała ode mnie ten sam tekst:


Był to tak zwany "Zimny odczyt" połączony z "efektem Forera". Specjalnie skłamałem że opis powstał na podstawie waszych wpisów na mikroblogu aby wyglądało troche na prawdziwą analizę.
Tak zwany zimny odczyt jest podstawą rzekomych zdolności
parapsychologicznych. Pozwala zrozumieć, w jaki
sposób psychotronik wydaje się wiedzieć o tobie tak wiele. Jeśli
miałeś kiedyś przekonujące doświadczenie z taką osobą albo znasz
kogoś, kto je miał(wróżki, znachorzy i inni szarlatani) oto wyjaśnienie
tego, co się zdarzyło.
Jest to umiejętność fascynująca i zachęcająca do manipulacji. Może zostać
wykorzystana w celu stworzenia pozorów, że rozmawiasz z umarłymi
albo czytasz w myślach. Znajomość technik zimnego odczytu może
uchronić cię przed osobą, która z przyjemnością się twoim kosztem
obłowi, w chwili najgłębszej rozpaczy pomagając ci
nawiązać kontakt z dzieckiem, które właśnie straciłeś.

Efekt Forera, nazwany jest od jego odkrywcy, psychologa Bertrama R. Forera. Czasami nazywanym jest też „efektem horoskopowym” lub „efektem Barnuma”.


Efekt Forera polega na tendencji uważania przez daną osobę ogólnie sformułowanych opisów i charakterystyk dotyczących ludzkiego charakteru, za szczególnie dobrze dopasowane do tej konkretnej osoby. Charakterystyka taka uważana jest za bardzo trafną – mimo że jest bardzo ogólna i praktycznie pasuje do każdego.

W 1948 roku Forer rozdał swoim studentom napisane przez siebie ich charakterystyki. Potem poprosił ich o ocenę trafności tych opisów w skali od 1 do 5. Średnia ocen wyniosła aż 4,26 – studenci uznali że Forer bardzo dobrze ich scharakteryzował. Później ujawnił że… każdy student dostał dokładnie ten sam opis.

Brzmiał on mniej więcej tak:

Masz duże możliwości, które wciąż pozostają niewykorzystane. O ile na zewnątrz możesz wyglądać na osobę zdyscyplinowaną i opanowaną, wewnątrz często trapi cię niepewność i martwisz się o wiele spraw. Niekiedy masz poważne wątpliwości, czy twoja decyzja była dobra albo czy twoje czyny były właściwe. Lubisz pewną ilość zmian i różnorodności, a kiedy osaczają cię ograniczenia odczuwasz niezadowolenie.

I tak dalej, i tak dalej. Wszystkie zdania są celowo tak sformułowane, aby pasowały do prawie każdego. Kto z nas nie ma czasami wątpliwości?

W ten sam sposób działają właśnie wróżby u wróżek – mówią nam rzeczy, z którymi na pewno się zgodzimy, co w połączeniu z różnymi innymi sztuczkami psychologicznymi (np. cold-reading), powoduje, że mam wrażenie że „wszystko o mnie wiedziała”.
  • 19
Wołam przez MirkoListy komentujących ten wpis (84)

Sponsor: Grupa Facebookowa z promocjami z chińskich sklepów

Nie chcesz być wołany/a jako plusujący/a? Włącz blokadę na https://mirkolisty.pvu.pl/call lub odezwij się do @IrvinTalvanen

Uważasz, że wołający nadużywa MirkoList? Daj znać @IrvinTalvanen

! @CioseK @tubbs @Stonis @janekos @MindMiner @3zMK2 @botul @Adato @Maciejo94 @caribbean @Raciatek @NoNameNoIdeaNoLife @ranunculus @Polanin @effectowny @Malka0506 @Manymouse @bscoop @ReapeRPL @top_czipsy @Waspin @Anoia @dusiaczkowo @wolny_kangur @Bobowicz @Aokx @polishnigga @Seractil12 @mlek @slaper @
@MindMiner: nie wiedziałem że to ten sam tekst wysłany do różnych osób ale odpisałem że nie da się ocenić człowieka na odległość bo to nigdy nie wyjdzie..
Wydaje mi się że takie "lecenie na heja" przez życie powoduje brak self-perspective.
Że wystarczająco mocno nic ludzi nie zmusiło, do tego żeby się nad sobą zastanowili, i takie podmuchy emocjonalne, jak zaskoczenie po przeczytaniu tekstu który rzekomo zgadza się z ich osobowością, może
@MindMiner: I to szanuję. Świetna robota.
Szkoda, że mnie ominęła ocena dopasowania tekstu do mojej osoby, ale jak bym miał oceniać to bym dał nie.
Bardzo zdziwiły mnie pierwsze zdania i tak wysoka korelacja na poziomie całości 72% i jednostkowo nawet do 95%. Daje to do myślenia i chyba powinienem bardziej zwracać na to uwagę. Jeśli można prosić o jakieś teksty, które poruszają ten temat, był bym bardzo wdzięczny. Czekam na
@MindMiner: Przecież ten tekst to takie lizanie dupy czytelnikowi i upewnianie go w jego wyjątkowości, że nie potrafię zrozumieć, że ktokolwiek mógłby stwierdzić, że to się zgadza. Z drugiej strony, łatwo się teraz pisze, jak wiadomo, że to był eksperyment, żałuję, że nie trafiłem na pierwszego posta ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@MindMiner: Przyznam szczerze: początkowo byłem zaskoczony i byłem pod wrażeniem „szczegółowej analizy”. Jakoś mój mózg nie skojarzył tego opisu z horoskopami i opisami osobowości osób urodzonych w konkretnych znakach zodiaków, o których to wiedziałem, że pisane są ogólnie, żeby pasowały do wielu osób. Również słowo „eksperyment” nie urochomiło żadnych trybików, które kazałyby się zastanowić.
@MindMiner: Może powtórz eksperyment na kilku/kilkunastu osobach tym razem naprawdę próbując ich opisać na podstawie ich wpisów (informując ich o tym że tym razem na serio to robisz), tylko musiałyby być to osoby szczere albo pisać o nich tylko w superlatywach żeby uniknąć ewentualnego tzw. "wyparcia" (syndromu? efektu? nie pamiętam ()).
Porównanie tych dwóch wyników mogłoby być ciekawe, chociaż oczywiście należałoby go brać z dużą dozą dystansu