•  

  Największe firmy na świecie wg kapitalizacji rynkowej 2018 vs 2008 (źródło)

  *Tylko 2 największe spółki z 2008 znalazły się w Top 10 w 2018

  Pogrubione - firmy technologiczne
  Kolor czarny - firmy amerykańskie
  Kolor czerwony - firmy chińskie

  Obserwuj #infog- codziennie ciekawa infografika/wykres/mapa (gospodarka, społeczeństwo, technologia)

  #technologia #gospodarka #ciekawostki #finanse #chiny #usa

  •  

   @mikka22:

   te liczby to?

   Wycena w miliardach dolarów. Sorki, zapomniałem napisać

   +: SinShop
  •  

   @cieliczka: przydałoby się pokazać PKB niektórych krajów żeby porównać do PKB np polski. :)

  •  

   @cieliczka: Poproszę teraz wycenę według posiadanych aktywów, a nie marzeń inwestorów xD

  •  

   @PfefferWerfer:

   Poproszę teraz wycenę według posiadanych aktywów, a nie marzeń inwestorów

   Jakkolwiek wyceny mogą być w pewnym stopniu pochodną "marzeń inwestorów" to jednak udokumentowane zyski/przychody mają dla nich znaczenie (oprócz innych wskaźników finansowych rzecz jasna)

   Natomiast wycena "aktywów" w spółkach "technologicznych" typu facebook, alphabet (google) czy amazon jest jeszcze bardziej kłopotliwa i podatna na uznaniowość. Bo kto jest w stanie rzetelnie wycenić oprogramowanie/algorytmy, know-how, markę czy użytkowników (i ich możliwy odpływ) na których opierają swój sukces? Aktywa trwałe, łatwe do wyceny w tych firmach mają znacznie uboczne.

  •  

   @cieliczka: A General Electric to nie jest firma technologiczna? Przecież to jest jebany gigant technologiczny zajmujący się chyba wszystkim: od oprogramowania, poprzez produkcje silników odrzutowych, elektrycznych, spalinowych, turbin, produkcję elektryczności, po produkcję sprzętu medycznego i systemów uzbrojenia i chuj wie czego jeszcze. Nie wspominając o działalności bankowej, wydobywczej, transportowej, farmaceutycznej. Można chyba wymieniać bez końca.

   Chyba komuś się źle kliknęło.

  •  

   @SolarWarden: @hphp123 : @instalacja

   A General Electric to nie jest firma technologiczna?

   Faktycznie, sam miałem lodówkę od GE. Dlatego sprawdziłem możliwe hipotezy:

   Różnice między General Electric, a wszystkimi zakreślonymi technologicznymi firmami (Microsoft, FB, Amazon, Google, Tencet, Alibaba, Apple)

   1. GE jest notowane na NYSE, a wszystkie tamte na NASDAQ (przyjmowany jako indeks spółek technologicznych)
   2. GE większość (>50%)przychodów w branży energetycznej (Power, Oil & GAS), tamte w branży IT
   3. GE jest wielobranżowe, a pozostałem to spółki zaliczane do branży IT
   4. GE tworzy produkty fizyczne, a te "technologiczne" tworzą produkty cyfrowe (tylko Apple robi też produkty fizyczne ale bezużyteczne bez internetu)
   5. GE założona w 1892 roku, tamte w ostatnich dekadach/latach (pewnie tech dla nich to synonim "new tech")

   Może dlatego więc w niemal wszystkich tego typu rankingach nie widzę GE w rankingu spółek technologicznych, ale zgadzam się, że w porównaniu z tym co robi np. FB to GE jest 10 razy bardziej technologiczną spółką niż społecznościówka Zuckerberga. Powinni więc raczej pisać spółki IT, albo "new technology" a nie "technology" bo GE robi technologię i tylko na niej opiera swój model biznesowy.

   pzdr

   +: musztym

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Pytam tutaj, bo na Elektroda by mnie pewnie zbanowali do 2716 roku. Jak się nazywa taki rodzaj wtyczki?

  odpowiedzi (51)

 • avatar

  #czujedobrzeczlowiek #psy #zwierzaczki
  Tl;dr wstępu. Przestałem jeździć vanem, nie chciało mi się wrzucać na olx to zapytałem na wypok może ktoś za dobry pieniądz przygarnie. Parę drobnych rzeczy do zrobienia ale cenę dałem 1/3 rynkowej no i tutaj też cebula wyjebała że mnie szlag mało nie trafił.

  Tak wiec zakończenie
  Rano przychodzi #rozowypasek z tabletem i ładuje mi się na kolana. Oh będą interesy( ͡° ͜ʖ ͡°). Gawoli wyjaśnienia Różowy jest zwierzaczkowy: 2 psiaki z schroniska mamy, gadów to nawet nie wiem ile już się dorobiliśmy. Różowy pyta czy mazda poszła, melduję że nie, nie chce mi się wkurwiac...
  - Słuchaj no to taki temat że jest taka fundacja, oni pomagają zwierzakom, zbierają ranne z ulicy, z interwencji i w ogóle. Psy, koty, ptaki, dziczyznę a nawet gady... No i zobacz czym jeżdżą... Ochuj, jakaś renówka z ubiegłego wieku: chrupanie rdzy aż że zdjęcia słychać. Lurkujemy dalej. 2 wetów społecznie, 5 osób wolontariat, od gminy mają tylko lokal, żadnych dotacji.
  Dobra dzwonimy.
  -Fundacja blablabla w czym mogę pomóc?
  -Eee Fisher z tej strony, chcecie może na gwiazdkę samochód?
  - (10 sekund ciszy) aleeee jak?
  - No normalnie, zwierzaczkowóz nowy. W sensie że nie fabrycznie nowy ale w znacznie lepszym stanie niż wasz.
  - (10 sekund ciszy) Eee jestem zaskoczona, ja może poproszę kolegę który jezdzi jako kierowca aby do Pana oddzwonił.
  Minutę później telefon, gość wyraźnie zaskoczony ale ogarnięty. Radocha w głosie bo jak mówi renówka więcej na kanale niż na drodze. Pytam kiedy możemy się trafić i dogadujemy że za godzinkę. Różowego pod pachę i jazda. Spotykamy się z typem i jednym z wetów, spoko goście. Opowiadają o tym wszystkim, sporo dokładają z własnej kieszeni. Okazuje się iż mazda będzie ideałem nie tylko ze względu na ładowność ale i fakt posiadania webasta i możliwość regulacji temperatury z tyłu. Prawnik ma dowiedzieć się jak to papierkowo ogarnąć co by potem US nas nie ścigał. Tak więc to dogadane.
  Telefon do Pana Janka co by doprowadził zwierzaczkowóz do ładu. Pan Janek jest zajebistym mechanikiem acz jest specyficzny... Między innymi używa łaciny nie jako przecinków tylko jako spacji.
  -haaaalooo kur... , spać kur... nie możesz?
  -Eee bo temat mam Panie Janku i tłumaczę o co chodzi...
  - Aaa to jednak zostawiasz go sobie?
  - Nie. Znowu 3 minuty tłumaczenia.
  - Ale kur... za darmo oddajesz?
  - No tak
  - Aleś kur... Ty głupi... A to te chu.. e co tym trupem czerwonym jeżdżą? Jak oni to za darmo zrobię (i weź tu nadąż za logiką Pana Janka ¯\_(ツ)_/¯)
  -Eee Fishery , tylko temat jest, bo zimno na warsztacie rozumiesz..
  Tak, doskonale kurwa rozumiem. Jasio wie że prowadzę ożywioną wymianę barterową ze znajomym Bułgarem: żubrówka za domowej roboty rakije (ów trunek oprócz tego że nie powoduje kaca to ma moc taką że przeżera nalepkę przez butelkę)
  -Jak zimno?
  -Nooo taaak kur.. ze 4... A nawet kur... 5!!!
  I tak spoko cena za robotę. Ustalam że jak przywiozę samochód to jako pierwsze idzie do roboty, ochłodziło się do 6 ale spoko deal.
  Pół h później mieliśmy zamówione drzwi, oringi do turbiny i wszystkie potrzebne duperele.
  Kolejny telefon do kolesia z agencji reklamowej. Tłumaczę o co chodzi i w 10 sekund dostaje info iż samochód zostanie oklejony free wedle dostarczonego projektu. I takich konkretnych ludzi lubię ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  Tak więc do świąt powinniśmy zdążyć.
  Co zostało do załatwienia:
  Potrzebuję kupić w dobrej cenie belkę z pomaranczowymi kogutami na dach. Jak wyjaśnił mi gość czasami muszą stanąć na drodze i parę razy mało ktoś się w nich nie wjebał w takim momencie mimo awaryjnych.
  Tak samo potrzebuje namiar na dobry szperacz na magnesie na 12v.
  A personalnie to @mfind łajzo cho no tu ( ͡° ͜ʖ ͡°). Za te wszystkie moje samochody u Was i wołanie za każdym razem i miłość do zwierzątek to staniesz na głowie i wytrzasniesz BARDZO ALE TO BARDZO tanie ubezpieczenie dla fundacji na ten samochód. Czyli temat na tydzień przed świętami.
  #bekaztransa jakiś namiar na lawetę w sensownej kasie? Niby mógłbym zrobić to w Szczecinie ale Pan Janek jest zaufany, laweta i rakija i tak taniej wyjdą niż naprawa na miejscu, poza tym będą mieli go pod ręką.
  pokaż całość

  odpowiedzi (51)

 • avatar

  DZIEŃ 95/100

  Wytwórnia narkotyków gdzieś w Kolumbii.
  - Wyjątkowo dobra wyszła mi ostatnia partia - mówi młody chemik.
  - Niby dlaczego? - pyta boss.
  - Nieco towaru spadło mi na podłogę, na której był ślimak.
  - No i co?

  pokaż spoiler - No i do tej pory gdzieś tu biega.


  #suchar #100dnisucharow pokaż całość

  odpowiedzi (57)