•  

  Największe firmy na świecie wg kapitalizacji rynkowej 2018 vs 2008 (źródło)

  *Tylko 2 największe spółki z 2008 znalazły się w Top 10 w 2018

  Pogrubione - firmy technologiczne
  Kolor czarny - firmy amerykańskie
  Kolor czerwony - firmy chińskie

  Obserwuj #infog- codziennie ciekawa infografika/wykres/mapa (gospodarka, społeczeństwo, technologia)

  #technologia #gospodarka #ciekawostki #finanse #chiny #usa

  •  

   @mikka22:

   te liczby to?

   Wycena w miliardach dolarów. Sorki, zapomniałem napisać

   +: SinShop
  •  

   @cieliczka: przydałoby się pokazać PKB niektórych krajów żeby porównać do PKB np polski. :)

  •  

   @cieliczka: Poproszę teraz wycenę według posiadanych aktywów, a nie marzeń inwestorów xD

  •  

   @PfefferWerfer:

   Poproszę teraz wycenę według posiadanych aktywów, a nie marzeń inwestorów

   Jakkolwiek wyceny mogą być w pewnym stopniu pochodną "marzeń inwestorów" to jednak udokumentowane zyski/przychody mają dla nich znaczenie (oprócz innych wskaźników finansowych rzecz jasna)

   Natomiast wycena "aktywów" w spółkach "technologicznych" typu facebook, alphabet (google) czy amazon jest jeszcze bardziej kłopotliwa i podatna na uznaniowość. Bo kto jest w stanie rzetelnie wycenić oprogramowanie/algorytmy, know-how, markę czy użytkowników (i ich możliwy odpływ) na których opierają swój sukces? Aktywa trwałe, łatwe do wyceny w tych firmach mają znacznie uboczne.

  •  

   @cieliczka: A General Electric to nie jest firma technologiczna? Przecież to jest jebany gigant technologiczny zajmujący się chyba wszystkim: od oprogramowania, poprzez produkcje silników odrzutowych, elektrycznych, spalinowych, turbin, produkcję elektryczności, po produkcję sprzętu medycznego i systemów uzbrojenia i chuj wie czego jeszcze. Nie wspominając o działalności bankowej, wydobywczej, transportowej, farmaceutycznej. Można chyba wymieniać bez końca.

   Chyba komuś się źle kliknęło.

  •  

   @SolarWarden: @hphp123 : @instalacja

   A General Electric to nie jest firma technologiczna?

   Faktycznie, sam miałem lodówkę od GE. Dlatego sprawdziłem możliwe hipotezy:

   Różnice między General Electric, a wszystkimi zakreślonymi technologicznymi firmami (Microsoft, FB, Amazon, Google, Tencet, Alibaba, Apple)

   1. GE jest notowane na NYSE, a wszystkie tamte na NASDAQ (przyjmowany jako indeks spółek technologicznych)
   2. GE większość (>50%)przychodów w branży energetycznej (Power, Oil & GAS), tamte w branży IT
   3. GE jest wielobranżowe, a pozostałem to spółki zaliczane do branży IT
   4. GE tworzy produkty fizyczne, a te "technologiczne" tworzą produkty cyfrowe (tylko Apple robi też produkty fizyczne ale bezużyteczne bez internetu)
   5. GE założona w 1892 roku, tamte w ostatnich dekadach/latach (pewnie tech dla nich to synonim "new tech")

   Może dlatego więc w niemal wszystkich tego typu rankingach nie widzę GE w rankingu spółek technologicznych, ale zgadzam się, że w porównaniu z tym co robi np. FB to GE jest 10 razy bardziej technologiczną spółką niż społecznościówka Zuckerberga. Powinni więc raczej pisać spółki IT, albo "new technology" a nie "technology" bo GE robi technologię i tylko na niej opiera swój model biznesowy.

   pzdr

   +: musztym

Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Mireczki i mirabelki, no wkurw mnie ogarnął.

  Syna mam, level 12. Chłopak uczy się bardzo dobrze, jest ambitny, bierze udział w konkursach. Postawił sobie jasny cel - stypendium.

  Szkoła weszła w projekt, który wymaga uczestnictwa w dodatkowych zajęciach (obowiązkowo - jedna nieobecność i wylot). Młody się oczywiście napalił, jeździ na te zajęcia mimo, że dłużej w szkole musi być. Stypendium miał wynosić 200 zł co miesiąc przez rok, pod warunkiem posiadania wysokiej średniej na półrocze. Zacisnął poślady i na półrocze średnią ma w szkole największą, więc już w myślach tę kasę wydawał.

  No i co się okazało? Dostali niedawno do wypełnienia wniosek o stypendium, gdzie oprócz wysokiej średniej jest warunek, iż stypendium dostaną uczniowie, których dochód w rodzinie nie przekracza bodajże 800 zł brutto na osobę. Czego we wcześniejszym regulaminie nie było (przeczytałem dokładnie).

  No i młodego, jak dostał wniosek, szlag trafił. Jak nam wygarnął w domu, czemu on się uczy, stara, jeździ na te dodatkowe zajęcia, nie ma czasy na LOL-a nawet, a jakiś [cenzura] głupek odrobi tylko parę zadań domowych i dostanie za to kasę. No i weź odpowiedz dziecku, dlaczego, skoro człowiek przeklina w myślach jeszcze bardziej.

  I tak właśnie szkoły pozbywają się talentów. Bo jaką młody znajdzie teraz motywację do nauki, jak wie, że zostanie wydymany? Niby ten PRL minął, ale chyba nie do końca... #zalesie #szkolastandard #smuteczek
  pokaż całość

  odpowiedzi (167)

 • avatar

  Hej Mireczki!

  Wybieram się na przełomie stycznia i lutego na ferie z rodziną. Znalazłem bardzo fajny hotel w przystępnej cenie, który ma bardzo dobre opinie i w zasadzie, to jestem już zdecydowany, ale jeszcze chciałbym was dopytać, bo może ktoś z was tam był - chodzi o "Willę Karpatię". Polecacie to miejsce? Był tam ktoś z was?

  #zakopane #ferie #murzasichle #willakarpatia #pytanie pokaż całość

  odpowiedzi (52)

 • avatar

  Mireczki, ci moi pracownicy ciągle się spóźniaja xD #pracbaza #heheszki

  odpowiedzi (30)